Avokado Saçları Daha Hızlı Uzatır mı?

Avokado, geleneksel olarak başta tropikal iklimlerde yaşayanlar olmak üzere tüm dünyada saç bakımı için kullanılan popüler doğal ürünlerden birisidir. En çok saç dökülmesini yavaşlatmak ve saç uzamasını desteklemek amacıyla kullanılır. Avokadonun kurumuş ve yıpranmış saçların tekrar eski görünümüne kavuşmasına yardımcı olarak kullanımı eski Mısır halklarına kadar giden bir tarihe sahip.

Avokado ve Vitaminler

Vitamin eksikliği saçların yavaş uzaması ve saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında yer alıyor. C ve E vitamini yönünden zengin avokado bu özelliği ile hücre yapısına destek olarak saçları güçlendirir ve korur. E vitamini, özellikle saç derisinde oluşan ve saç sağlığını yakından ilgilendiren sorunların daha kısa sürede tedavi edilmesine yardımcı olur.

Saç Dökülmesi ve Avokado

Saç dökülmesi çoğunlukla genetik miras ile ilgilidir ancak bazı dış faktörler de saçın daha hızlı dökülmesine yol açabilir. Bunlar arasında ısıyla çalışan ve saç dokusuna zarar veren saç şekillendirici cihazları ve içerdiği kimyasallarla uzun dönemde saçı yıpratan boya gibi saç ürünlerini sayabiliriz. Ayrıca stres ve büyük şehirlerdeki hava kirliliği uçların daha çok kırılmasına, saçın yıpranmasına yol açan, koparak dökülmeleri arttıran diğer faktörlerdir. Avokadoyla hazırlanan saç bakım maskeleri saç tellerine tutunarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve dışarıdan gelebilecek zararın etkisini en aza indirir.


Avokadonun Saçlarda Kullanımı

Avokado maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece bir avokado ve su. Avokadonun kabuklarını soyduktan sonra dilimleyin ve bir tabakta kaşıkla iyice ezin. Daha sonra bir kasede macun kıvamına gelinceye kadar suyla karıştırın. Karışımı saç derinize ve saçlarınıza eşit miktarda sürdükten sonra 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Aşırı kuru ve çok yıpranmış saçlar için kullanabileceğiniz bir diğer maske ise yumurta sarısı ve avokadoyla hazırlanıyor. Kabuğu soyulmuş ve dilimlenmiş avokadoyu bir yumurtanın sarısıyla kasede karıştırın ve kıvam için yarım bardak kadar su ekleyin. Krem kıvamına gelince saçlarınıza sürün ve havluyla başınızın üstünde toplayın. 20-30 dakika bekletip ılık suyla durulayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Avokado Saçları Daha Hızlı Uzatır mı? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. gulay 25 Aralık 2013 #

    Sayfanızı çok beğendim, başarılarınızın devamını dilerim.

  2. travesti 01 Ekim 2015 #

    Bir Televizyon kanalında kel Tümör hastası tümöre iyi gelsin diye avokado ve kefiri birbirine karıştırıp kafasına sürüp uzun süre bekliyormuş ve aynı zamanda bu karışımı yiyormuş. daha sonra saçları çok sık bir şekilde ve simsiyah olarak yeniden çıkmış. Bunu katıldığı bir televizyon programında anlatmıştı. Tabii ki kefir marketlerde satılan değil kefir mayasını alıp evde yapacaksınız onu iyice süzüp mayayı çıkarttıktan sonra mayasını tekrar kefir yapmak için kullanacaksınız. Mayayı yemeyeceksiniz. Kefir yapımını internetten öğrenebilirsiniz yada aktardan nasıl yapacağınızı iyice öğrenirsiniz. Saygılar.

Bir Cevap Yazın