Ayçiçek Yağı Saçlara Faydalı mı?

Özellikle saçlarının çok yağlanmasından şikayet edenler için bakım yağı olarak kullanılabilir. Tabii kullandığınız yağın organik olması faydalarından daha çok yararlanmanızı sağlayacaktır. Aktarlarda organik ve katkısız ayçiçek yağı bulabilirsiniz.

Peki, ayçiçek yağının saça tam olarak faydası ne? İçerdiği omega-6 yağ asidi olan gama linolenik asit kadın ve erkek tipi saç dökülmesini yavaşlattığı biliniyor. Seyrelen bölgelere düzenli olarak ayçiçek yağıyla masaj yaparak 5-7 hafta içerisinde olumlu etkilerini görebilirsiniz. Ancak yapılan bilimsel çalışma sayısı tüm uzmanların kabul edeceği miktarda değil.

Ayçiçek Yağıyla Saçlara Bakım

Organik ayçiçek yağını direk saçınıza ve saç derinize sürebilirsiniz. 10-15 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer hazırladığınız yağın daha güzel kokmasını isterseniz bir kaç damla lavanta yağı, kekik yağı, limon yağı veya biberiye yağı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışım tek sefer için fazla gelirse kuru ve ışık almayan bir yerde, cam kavanoz içinde 1 haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın