Boyanın Saça Verdiği Zararlar

Saç boyama büyük olasılıklar dış görünüşte yapılan en radikal değişiklikler arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğru saç boyası seçimi görünüşünüzü tamamen değiştirirken yanlış renkten kurtulmak uzun süre alabilir. Size kattığı farklılıklar bir yana boyanın saça verdiği zararlar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Özellikle kadınlar düzenli olarak saç boyatmanın bir süre sonra saçları kuruttuğunu ve yıprattığını biliyordur ancak konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Boya ve Saçlarda Yıpranma

Boyanın saça verdiği zarar boya tipine göre değişebilmektedir. Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici boyaların saç üzerinde farklı etkileri vardır. Kalıcı saç boyalı uzun süre dayanması için kullanılır ve saçın rengi ancak alttan orijinal renkte saç telleri çıktığında değişmeye başlar. Diğer yandan yarı kalıcı saç boyaları 15-20 yıkanmaya kadar, geçici saç boyaları ise 5-10 yıkamaya kadar dayanabilir.

Bu boyalar arasında saça en çok zararı veren ve saçı yıpratan boya türü kalıcı saç boyasıdır. Kalıcı saç boyası sülfür oksidasyonu ile saça işleyerek istenen rengi almasını sağlar. Geçici saç boyaları ise saç teline tutunan boya parçacıklarından ibarettir ve saç teline nüfuz etmediği için yıpratıcı etkisi daha azdır. Çoğu saç boyası renk pigmentlerini değiştirmek için hidrojen peroksit içerir. Hidrojen peroksit saç pigmentlerinin rengini değiştirmek için kimyasal reaksiyon sırasında kullanılır.


Saç Boyası ve Saç Dökülmesi

Saçın kuruması, saç tellerinin sertleşmesi dışında sık sık boyatmak sonucu saç dökülmesi oldukça sık görülen bir durumdur. Düzenli olarak saç boyatanların ilerleyen yaşlarda saçlarının seyrekleşmesi oldukça normaldir. Saçlarınızın ne kadar yıprandığını ölçmek için basit bir test yapabilirsiniz. Bir tane saç telini bir leğen veya derin bir tencere içindeki suya bırakın. Eğer saç teli batmıyorsa saçlarınız sağlıklıdır, eğer saç teli suya batıyorsa saçlarınızın oldukça yıprandığı anlamına gelir. Yaşla birlikte boyama sonucu oluşan hasarlar daha belirginleşir. Çünkü ilerleyen yaşlarda saçın yumuşak olmasını sağlayan sebum üretimi azalır ve saçlar daha kırılgan olur.

Boyanın Verdiği Zararı Azaltmak İçin

Kalıcı boya yerine geçici boya kullanın. Kullandığınız boya ve diğer saç bakım ürünlerinin kaliteli olmasına özen gösterin. Saçlarınızı yılda 2 kereden fazla boyatmanız tavsiye edilmez. Boya nedeniyle kuruyan saçları nemlendirmek için doğal yağlarla hafta 2-3 kez bakım yapın. Isıyla çalışan saç şekillendirici cihazları olabildiğince az kullanın. Eğer saç ve saç deriniz boyaya alerjik bir tepki veriyorsa olası saç kaybını önlemek için mutlaka bir doktora görünün.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Boyanın Saça Verdiği Zararlar İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. saç rengi 23 Haziran 2015 #

    Gerçekten de boya saça çok zarar verebiliyor dikkat etmek lazım.

  2. fatma güler 05 Şubat 2016 #

    10 gün içinde saçımı 5 6 deva boyadım ne gibi zararı olur

Bir Cevap Yazın