Çinko Eksikliği ve Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi hormon dengesizlikleri, bazı ilaçlar, çeşitli hastalıklar, hızlı kilo kaybı, stres, vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle yaşanabilir. Bu nedenlerden bazıları tamamen engellenemez ancak yetersiz beslenme nedeniyle meydana gelen, çinko gibi minerallerin eksikliği sonucu oluşan saç dökülmesi durdurulabilir.

Çinkonun Fonksiyonu

Çinko diğer pek çok mineral gibi hücrelerin işlevini yerine getirebilmesi için gereklidir. Ayrıca metabolizma ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması, yaraların iyileşmesi, protein sentezi, büyümeye katkıda bulunmak gibi önemli görevleri vardır. Eksikliği durumunda saç kaybı, büyümenin yavaşlaması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, aşırı kilo kaybı görülebilir.

Günlük olarak tüketilmesi önerilen çinko miktarı yetişkin erkekler için 11 mg, kadınlar için 8 mg, hamile kadınlar için 11 mg ve emziren kadınlar için 12 mg’dır. Çinko eksikliği yaşıyorsanız doktorunuza danışarak sizin kullanmanız gereken dozaj hakkında bilgi alabilirsiniz. Deniz ürünleri, et, kümes hayvanları, süt ürünleri, fındık ve baklagiller iyi birer çinko kaynağıdır.


Çinko eksikliği dışında demir, protein ve diğer vitamin ve mineral eksiklikleri de saç dökülmesine, saçların zayıflamasına yol açabilir. Ani ve nedensiz olduğunu düşündüğünüz saç dökülmesinin altında yatan nedeni öğrenmek için doktora giderek gerekli testleri yaptırmalısınız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın