Duştan Sonra Saçın Kabarması

Duştan Sonra Saçın Kabarması

Saçın kabarmasının kuruluk, yetersiz beslenme, ısıyla çalışan cihazların sık kullanımı gibi farklı nedenleri olabilir. Ayrıca nemli havalarda saçlarınız kabarabilir ve verdiğiniz şekli uzun süre koruyamayabilirsiniz. Doğal yağlarla yapacağınız bakım ve maşa gibi saçı yıpratan cihazları daha az kullanmak, saçların yumuşamasına yardımcı olur ve kabarmasını önler (en azından azaltır). Saçın duştan sonra kabarmasını önlemek içinse aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Duştan Sonra Saçın Kabarmaması İçin

Duştan önce saçlarınıza sıcak yağ bakım uygulaması yapmak duştan sonra oluşan kabarmayı önler ve saçlarınızın daha yumuşak olmasını, kolay şekil almasını sağlar. Yağ olarak zeytinyağı kullanabilir ve bu uygulamayı düzenli olarak haftada bir yapabilirsiniz.


Saçlarınızı, kabarmanın ana nedeni olan kuruluktan korumak için haftada bir yumurta ve mayonez maskesiyle bakım yapabilirsiniz. Maske için 1 yumurtayı 2 yemek kaşığı mayonezle karıştırıp saçınızın tamamına sürün ve 20 dakika bekletin. Çıkarmak için ılık su ve günlük şampuanınızı kullanabilirsiniz.

Maşa, fön ve saç kurutma makinesi kullanmaya bir süre ara verin. Eğer illa bu cihazları kullanmanız gerekiyorsa en düşük ısıda kullanın.

Duştan sonra havluyla saçınızdaki fazla suyu alın ve geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın.

Duştan sonra saçların kabarmasını istemiyorsanız nemli ortamlardan uzak durun. Duş buharının banyodan çıkması için kapıyı açın. Buhar tamamen çıkmadan banyoda saçınıza şekil vermeye çalışmayın.

Saçlarınızı ara ara sirkeli suyla durulamak saç tellerini güçlendirir ve saçınızın pH değerini dengeler.

Beslenmenize özen gösterin. Vitamin eksikliğinin ilk belirtileri saç ve ciltte görülür. Vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri almazsanız saçlarınız bir süre sonra kurur, kırıklar artar ve sağlıksız görünür. Ayrıca bol bol su içmeye özen gösterin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


Duştan Sonra Saçın Kabarması İçin 22 Yorum Yapılmış

 1. deniz 22 Nisan 2013 #

  Bol su içmek her işe yarıyor, zayıflatıyor bile.

 2. hacee 24 Haziran 2013 #

  Bu işlemlerin işe yaradığından emin misiniz ? Çünkü saçlarım normalde çok güzel bukle bukle ama duştan çıkıp kuruyunca çok kötü duruyor. :( Saçlarımı da kendimi de hiç sevmiyorum. :(

  • sena 16 Ocak 2014 #

   Aynen benimde öyle oluyor normalde çok güzel duştan çıkınca kabarık iğrenç.

   • elif 15 Mart 2014 #

    Benimde öyle benim saçlarım gerçekte dümdüz siyah banyodan çıkınca bukle ve kabarık oluyor.

 3. zuhal 05 Ağustos 2013 #

  İnşallah işe yarar :( saçlarım çok cansız bugünden itibaren deneyeceğim.

 4. burcu 17 Ağustos 2013 #

  Su içmeyi deneyeceğim.

 5. beyza 19 Ocak 2014 #

  Off off ne yapsam kabarıyor şu saçlar bıktım artık kurutmuyorum da ama neden çok kabarıyor ve de tüleniyor.

 6. şeyma 31 Mart 2014 #

  Ben saçıma hayatımda 4-5 kez anca şekil verdim onun dışında hiç sekil vermedim. Ama hala kabarıyor. Durulanmayan sac kremini denedim ama ise yarasa da purosuz olmuyor. Benim saçıma saatlerce yağ bakimi yapacak veya maske yapacak vaktim de yok lütfen birisi ise yarar bir çözüm önersin.

  • zehra 01 Kasım 2014 #

   Saçını banyodan çıkınca çok fazla havluyla kurulama saclarını hemen tara ör dışarı çıkana kadar sacların örgülü kalsın çıkarken sacını aç hem doğal bir görünüm oluyor hem de kabarmıyor :)

 7. ceyda 07 Nisan 2014 #

  Arkadaşlar banyodan çıktıktan sonra bir buçuk saat kafanıza şapka takın birazda olsa kabarıklığı iniyor.

 8. hayriye 03 Haziran 2014 #

  Saçlarım çok güçlü ama kabarıyor okula bile gitmek istemiyorum.

 9. begüm 07 Haziran 2014 #

  Ben 1 yumurtayı 2 yemek kaşığı mayonezle karıştırıp saçıma sürdüm bakalım işe yarayacak mı :S

  • ayla 12 Eylül 2014 #

   İşe yaradı mı?

  • Sedef 09 Ekim 2014 #

   Sahi yaradı mı?

 10. asuman 09 Haziran 2014 #

  Of ya ne güzel benim saçlarım düz ve simsiyahtı şimdi ikisi de değil iğrenç. Her gün düzleştirici kullanıyordum sonra saçlarım mahvoldu hem kabarık hem de rengini kaybetti inşallah işe yarar.

 11. leyla 01 Temmuz 2014 #

  Kuruyunca neden kabarıyor hem de aşırı derece kıvırcık.

 12. Nihan 18 Temmuz 2014 #

  1 yumurta, 2 yemek kaşığı mayonez maskesini ne kadar uygulamalıyız? Ben denedim gerçekten işe yarıyor ama ömür boyu kullanmak olmaz sonuçta. Ne kadar kullanmalıyım?

 13. Nisa 10 Eylül 2014 #

  Uf ya bıktım artık bu saçtan banyodan sonra kabarıyor ve şekilsiz bukleler alıyor. Yağlanınca güzel duruyor ama bu seferde pis saçla gezmek olmuyor. Bu saçla dışarı çıkmaya utanıyorum. Bu önerileri deneyeceğim işe yarar inşallah.

 14. esma 16 Eylül 2014 #

  Saç kurutma makinesi kullanmayın o kabartır ve fön maşa düzleştirici kullanmayın ben iki senedir hiçbirini kullanmıyorum saçlarımı kendi haline bırakıyorum kendiliğinden kuruyor saçlarım daha çok dalgalı oldu ama kabarık tel tel değil.

 15. maviş 19 Ekim 2014 #

  Suyu çok içsem bile kabarıyor günde 8 litre içti bir ay boyunca 1 kg verdim ama yaramadı.

 16. deniz 02 Aralık 2014 #

  Benim saçım dalgalı, gür ve ince telli. Sonuçta hem kabarıyor hem de çok dökülüyor ayrıca dalgalı olunca taradıkça da pofuduk bir şey oluyorum. Kötü yanı ise saçım emo saçı, düzleştiriciyle aram iyi değil zaten uyduruk bir şey, ön perçemin kabarması gerekiyor arkaları düz olmalı. İkisi de olmuyor dalgalı ve iğrenç oluyor. Ön hal oldu mu arkadan saçlarım uçuşuyor. Yalnız benim saçım üstüne bir de kısa modelde yani nasıl desem omuzlarıma geliyor, he bir de gözlük kullanıyorum perçemi yana alınca sanki maşayla kıvrılmış gibi yana geçiyor. Saçımı sevmiyorum, gittikçe koyulaşıyor bir de, ben düzleştirmek için yardım istiyorum, genelde perçemi şu maşa şeklinde tarakla yapabiliyorum, bu seferde biraz fazla kabarıyor sanırım.

 17. gagfgsgs 08 Aralık 2014 #

  Benim saçım düz ama acayip kabarık düzleştirici kullanmıyorum ama çok kabarık saçlarım var ne yapsam düzelmiyor.

Bir Cevap Yazın