Hardal Yağının Saça Faydaları

Hardal bitkisinin tohumlarından üretilen hardal yağı antik Yunan döneminden beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek omega 3 yağ asidi, selenyum, fosfor, magnezyum, manganez, çinko, kalsiyum, lif, demir ve protein içeren hardal tohumu, çevresel hasarlara karşı hücreyi koruyor ve antioksidan etkisiyle saçları güçlendiriyor.

Hardal Yağının Antioksidan Etkisi

Selenyum bakımından zengin olan hardal yağı hava kirliliği, saç bakım cihazları, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı saçları korur. Selenyum gibi antioksidanların saç dökülmesini yavaşlattığı ve mevcut saçların daha sağlıklı olmasını sağladığı biliniyor.

Saçın ana maddesi olan protein saçların sağlıklı uzaması için önemlidir. Eğer yeterli miktarda protein alınmazsa vücut mevcut proteini, saçlardan daha öncelikli olan hayati organlara dağıtır. Protein bakımından zengin hardal yağı günlük olarak alınması gereken miktarı almanızda yardımcı olabilir.


Saç tellerinin daha kalın, parlak ve güçlü olması için gereken omega 3 yağ asitlerini hardal yağından alabilirsiniz. Yeterli miktarda omega 3 yağ asidi saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayabilir.

Hardal Yağı Nasıl Uygulanır?

Hardal yağıyla saç derinize haftada bir masaj yapmanız tüm bu faydalarından yararlanmanız için yeterli olacaktır. Parmak uçlarınızla masaj yaparak saç derinize ve saç köklerine sürün. Yağ, saç derisindeki kan akışını hızlandırarak kökleri besler.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın