Havuz Sonrası Saç Bakımı

Yüzmeyi seviyorsanız saçlarınız için havuz öncesi ve sonrası doğru bakımı yaparak, klor ve diğer havuz kimyasallarının kötü etkilerinden koruyabilirsiniz. Havuz veya deniz suyunun saçlarda yarattığı olumsuz etkilerin en önemlileri, saçların kuruması ve kırıkların artmasıdır. Önemli olan havuza girmeden önce saçlarınıza biraz vakit ayırmak ve havuzdan çıktıktan sonra kaybettiği doğal yağı kazandıracak doğal saç maskelerini uygulamak.

Havuza Girmeden Önce

Havuza girmeden bone takmanız saçlarınız açısından en iyi korumayı sağlayacaktır. Eğer bone kullanmaktan hoşlanmıyorsanız duşta saçlarınızı iyice ıslatın çünkü kuru saç ıslak saçtan daha fazla kimyasal emer. Islattıktan sonra nemlendirici bir saç kremi kullanarak saç tellerini ekstra korumaya alabilirsiniz.


Havuzdan Çıktıktan Sonra

Havuzdan çıkar çıkmaz saçlarınızı yıkayın. Nemlendirici özelliği bulunan bir şampuan ve bakım kremi ile saçlarda kalan klor artıklarını iyice temizleyin. Saçın doğal yağını koruması için haftada 2-3 kereden fazla şampuanlamak tavsiye edilmez. Eğer her gün yüzüyorsanız gün aşırı şampuanlayın ve şampuan kullanmadığınız günlerde sadece nemlendirici kremle yıkayın. Saç derisini de iyice yıkamayı unutmayın. Eczanelerde veya büyük kozmetik marketlerde yüzücüler için özel olarak üretilen şampuanlardan bulabilirsiniz.

Her ne kadar gereken tedbirleri alsanız da havuz suyu saçlarınızı bir miktar kurutacaktır. Bu kuruluğu almak için haftada 2 kez zeytinyağı maskesi uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı maskesi için saçlarınızın uzunluğuna göre belirlediğiniz miktar zeytinyağını kısık ateşte ılıtın ve parmak uçlarınızla kökten uçlara sürün. Saçlarınızı başınızın üstünde toplayıp bone ya da havluyla sarıp 20 dakika bekletin. Hafif bir şampuan ve ılık suyla yağı saçlarınızdan çıkartabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın