Hızlı Kilo Vermenin Saça Zararları

Çok hızlı kilo vermek, aynı önemli bir ameliyat ya da hastalık gibi vücudu fiziksel strese sokar. Bunun sonucu olarak cilt, tırnak ve saçların görünümü değişebilir. Eğer uygun bir diyet listesini takip etmeden ve vücudun çalışabilmesi için gerekli vitamin, protein, yağ, karbonhidrat ve mineralleri tam almadan hızlı kilo verirseniz saç telleriniz incelecek, saç kökleri zayıflayacak ve uçlardaki kırılmalar artacaktır.

Bir diyet ya da hastalık nedeniyle kısa sürede kilo kaybetmek, saçların aşırı dökülmesine de sebebiyet verebilir. Saç folikülleri yeterince beslenemez ve kökler zayıfladığı için dökülme artar. Ancak en büyük değişiklik saç tellerinin kalınlığında yaşanır. Yetersiz beslenme sonucu saç telleri incelir ve saçlarınız daha seyrek görünmeye başlar.

Hızlı kilo kaybı ile birlikte yaşanan saç dökülmesi, eğer köklerde kalıcı bir hasar oluşmadıysa geçicidir ve normal beslenme düzenine geri dönüldüğünde saçlarda zaman içinde eski sağlığına kavuşur. Ancak bu dönem aylar alabilir ve sabırlı olmak gerekir.


Kilo Verirken Saç Sağlığını Korumak

Sadece saçlarınız için değil genel sağlığınız açısından da çok kısa sürede aşırı kilo kaybı vaat eden diyet listelerinden uzak durun. Bu tip düşük kalorili diyetler sağlığınız için gereken besin değerlerini alamamanıza yol açar. Ayrıca bu çeşit sağlıksız diyetlerle verilen kilolar aynı hızla geri alınır. Beslenmenizde, protein ağırlıklı gıdaları seçin ve bol bol farklı renklerde sebze, meyve tüketin. Yine bu dönemde multivatin ve mineral takviyeleri ile vücudunuzu güçlendirebilir, saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Hızlı Kilo Vermenin Saça Zararları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. mustafa 31 Ocak 2014 #

    Peki saçların geri çıkması ne kadar süre alır?

Bir Cevap Yazın