Kimyasal Saç Düzleştirme: Yararları ve Zararları

Eğer saçlarınızın sürekli düz olmasının istiyorsanız kimyasal saç düzleştirme sizin için bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına gelebilir. Kimyasal saç düzleştiriciler kıvırcık saçları “rahatlatarak” hafif dalgalı veya düz olmasına yardımcı olur. Dalgalı saç modellerinin modası geçmez ancak pek çok kadın saçına daha kolay şekil verebilmek, kabarmasını engellemek için düz saçlar ister. İşte bu noktada kimyasal saç düzleştirme kolay uygulanabilir ve etkili bir çözüm sunmasına karşın bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

Kimyasal Saç Düzleştirmenin Avantajları

Kıvırcık saçlara verdiğiniz şekil hava nemliyse çok kısa süre dayanır ve bir süre sonra kabaran saçlarla uğraşmaya başlarsınız. “Kimyasal” saç düzleştirme içindeki “kimyasal” nedeniyle kulağa pek hoş gelmese de sizi bu kabarma probleminden kurtarabilir. Kıvırcık saç havadaki nemi tutar ve bu yüzden düz saça oranla daha çok kabarır. Sentetik kimyasallar içeren saç düzleştiriciler saçı yumuşatarak ve saç tellerini ağırlaştırarak saçın düzleşmesini sağlarken nem tutma oranını azaltır.


Kimyasal Saç Düzleştirmenin Zararları

Kimyasal saç düzleştirme aynı boya gibi saçlarınıza zarar verebilir. Bu tip düzleştiricilerin “yumuşatıcı” etkisi saçı saran koruyucu tabakayı zayıflatır ve çevresel faktörlere karşı daha zayıf hale getirir. Bir süre sonra saçlarınız donuk görünmeye başlar ve saç uçlarındaki kırıkların sayısı artabilir. Kimyasal saç düzleştiricilerin bir diğer olumsuz etkisi de saç derisinde görülebilir. Hassas cildi olanlar bu tip kimyasallara alerjik reaksiyon gösterebilir ve bunun sonucunda saç derisinde aşırı kuruma ve kaşıntı oluşabilir. Sık görülmemekle birlikte bu tip alerjiler geçici saç dökülmesine yol açabilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın