Kuru Saçlar İçin En İyi Şampuan

Kuru saçlar, saçların daha çabuk kırılmasına, hacimsiz ve solgun görünmesine neden olduğu için pek çoğumuzun ortak problemi. Saçlarınız kuruysa ilk olarak şunları deneyebilirsiniz; saçlarınızı kurutmamak için her gün şampuanlamayın, duştan çıktıktan sonra havluyla sertçe veya saç kurutma makinesiyle kurutmayın, düzenli olarak zeytinyağıyla saç diplerinize masaj yapın. Bunlarla birlikte kuru saçlar için uygun şampuanı seçerek saçlarınızı bir miktar daha nemlendirebilirsiniz.

Kuru saçlar için en iyi şampuan olarak bir marka vermeyeceğim çünkü her şampuan her saç tipine ve saç şekline uygun olmayabilir. Bu yüzden kuru saçları nemlendirmek için bir şampuanda olması ve olmaması gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Şampuanınızda Bunlar Olsun

Şampuanların bulunduğu rafın “kuru saçlar için” bölümüne geldiyseniz içerisinde doğal nemlendiriciler olan avokado, zeytinyağı, badem yağı olanlarına bakın. Ayrıca içinde shea yağı ve kakao yağı bulunan şampuanlar sık kullanıma uygundur ve saçları nemlendirir. Kuru saçlar için seçeceğiniz şampuanın pH değerinin 2.5 ile 3.5 arasında olması önemli. pH değeri bu değerden yüksek veya düşük olan şampuanlar asitlendirici olarak bilinir ve gözenekleri kapatarak saçların daha da kurumasına neden olabilir.


Organik şampuanlar normal şampuanlara göre biraz daha pahalıdır ancak doğal bitki özleri ile hazırlanan şampuanlar saçları daha az kurutur. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bakım kremi kullanabilirsiniz. Duş alırken suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin çünkü sıcak su saçın doğal yağını azaltır.

Şampuanınızda Bunlar Olmasın

Seçtiğiniz şampuanın şeffaf olması demek içerisinde saçları yumuşatan herhangi bir bileşen bulunmadığı anlamına gelir. Lipidler, proteinler ve diğer besleyici öğeleri içeren yoğun şampuanlardan satın alın. Ayrıca içinde amonyum sülfat gibi ağır kimyasallar bulunan şampuanlardan uzak durun. Şampuan etiketi üzerinde bulunan içindekiler bölümünde “ammonium lauryl sulfate” veya “sodium laureth sulfates” yazıyorsa saçlarınızı kurutabilir. Bu kimyasallar düzenli olarak saçla temas ettiğinde saçları güçsüzleştirir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın