Kuru ve Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık saç, doğru kesimle oldukça şık görünürken kabarmaya ve kırılmaya eğilimlidir. Kuru ve kıvırcık saçlar özenli bir bakı ve düzenli olarak kırıkların alınmasını gerektirir. Bunların her saç tipi için geçerli olduğunu düşünebilirsiniz ancak kırıkların alınmadığı kıvırcık saçlar düz saçlara göre çok daha sık karışır ve çok daha fazla kabarır.

Kuru ve Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Her 3-4 ayda bir saç uçlarını düzenli olarak aldırın. Kırıklar saçlarınıza istediğiniz şekli vermenizi engellerken sağlıksız görünmesine neden olur.

Sık şampuan kullanmaktan kaçının. Zaten kuru olan saçlarınız şampuanın saç derisini kurutucu etkisi nedeniyle daha fazla kuruyacaktır. Seçtiğiniz şampuanın kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmesine ve nemlendirici etkisi olmasına özen gösterin. “Sodyum lauryl sülfat” içeren şampuanlar saçı kurutur bu bileşeni içeren şampuanlar yerine zeytinyağı, jojoba veya badem yağı içeren şampuanlar kullanın.


Şampuan kullandıktan sonra kaliteli bir nemlendirici saç kremi sürün. Saçın nemli olması kabarmayı engeller ve yeni kırıklara karşı koruma sağlar.

Saçlarınız ıslakken kabarmayı önleyici serum kullanabilirsiniz. Özellikle nemli havalarda bu serumlar işinize yarayabilir.

Saçlarınıza hafif nemliyken şekil verirseniz kuruyken vereceğiniz şekilden daha az kabaracaktır.

Saç düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan ve saçı kurutan cihazları olabildiğince az kullanın. Kullanmanız gerekiyorsa en düşük ısıda çalıştırın.

Haftada bir zeytinyağı veya badem yağıyla saç derinize masaj yapın ve kökten uçlara sürerek yarım saat bekletin. Bu bakım saçınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı saçlar için gerekli C vitamini, E, B6 ve B12 vitaminlerini gıdalar yoluyla aldığınızdan emin olun. Doktorunuzun tavsiyesiyle mutivitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Çok sıcak suyla duş almayın. Sıcak su saç derisini ve saç tellerini kurutarak kırılmaları arttırabilir.

Beslenmenize özen gösterin. Saçlara faydalı omega yağ asitlerini içeren ton, somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 2-3 kez tüketin. Bu yağ asitlerini fındık, keten tohumu yağı ve kabak çekirdeğinde de alabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Kuru ve Kıvırcık Saç Bakımı İçin 18 Yorum Yapılmış

 1. ayse 31 Ağustos 2012 #

  Piyasadaki şampuanların %99’unda Sodium lauryl sulfat bulunur bunun nedeni ise temizleyici hammaddedir. Şimdiye kadar doğal olarak gösterilen şampuanların hepsinde vardır. Sadece birkez farklı bir hammaddeyle karşılaştım o da Hint şampuanıydı. Burda önemli olan saçı temizlememek değil onu nemli tutabilmektir.

 2. aysen oz 26 Kasım 2013 #

  Merhaba, benimde saçlarım kuru ve aşırı derecede kıvırcık. Kıvırcık saçlar ekstra bakım gerektiriyor.

 3. Hilal 02 Nisan 2014 #

  Evet ya benimde saclarım hem çok kabarık hem de kıvırcık ne kullansam da ayni her markayı denedim nemlendirici olsan şampuan olsun ama sonuç ayni keçi tüyü gibi saclar 🙂

 4. Ezgi 26 Nisan 2014 #

  Benim de saçlarım kıvırcık kuru ama çok uzun olduğu için kestirmeye kıyamıyorum düz saçlara göre bayağı bakım istiyor.

 5. aylin 26 Nisan 2014 #

  Benim saçım çok kıvırcık böyle kıvırcık görünmedi hem de çok sık ve kuru ve kabarıyor.

 6. diloş 09 Temmuz 2014 #

  Benimde saçlarım kıvırcık uzun saç kremi baya yatıştırıyor yıkadıktan sonra durulanmayan saç kremi kullanıyorum şekillendirmek içinde biryantin kullanıyorum kabarmıyor en azından.

 7. Rümeysa 18 Ağustos 2014 #

  Benim saçlarımda kıvırcık ve kabarık ben saçlarımı yıkadıktan sonra tarayıp kabarmaya ve şekil verici krem sürüyorum böylelikle kabarıklık azalıyor ama ne kadar sürsem de yine sonuç kabarık bu yüzden yatarken saçlarımı topuz yapıyorum ve birazda olsa düzleşiyor.

 8. kübra nur 24 Ağustos 2014 #

  Arkadaşlar benim saçımda kuru, cansız ve kıvırcık. Ablamın çok yakın bir arkadaşı var saçları kıvırcık olmasına rağmen hiç kabarmıyor. Elidorun yeşil şişede bir kremi var duştan sonra saçını havluyla kurutup onu sürüyor ve saçını taramıyor duş alırken karışmaması açtırıyor sadece. Düzleştirdiğinde ise biryantin kullanıyor ve saçları çok hoş bende kullanmaya başlıycam 😀

 9. elif 31 Ocak 2015 #

  Arkadaşlar evet kıvırcık saç bakımı zor bir saçtır fakat saçınızla barışık olun kıvırcık saçlı olmak ayrıcalıktır.

 10. miraç 01 Nisan 2015 #

  Benim saçlarım da kıvırcık,kuru ve seçil veremiyorum hemen kabarıyor. Nemliyken iyi ama kuruduğunda bonus oluyorum ne kullanmam gerekli bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen

 11. kıvırcık saç 02 Mayıs 2015 #

  Benim saçlarım çok değişik, banyodan sonra kuruduğunda kıvırcık, örüp yatıyorum sabah kalkıyorum dalgalı, açıyorum değişik bir model oluyor, topuz yapıyorum lüle lüle oluyor, gerçek saçım kıvırcık ve acayip kabarık ne yapmalıyım?

 12. ghefbhdgbd 15 Haziran 2015 #

  Benim saçım kıvırcık su dalgası gibi bir şey ama bakımı zor.

 13. bariş 04 Ağustos 2015 #

  Benim saçlar kıvırcık değil de hafif dalgalıydı ona rağmen sinir olup araştırmaya başladım ve zeytin yağı çok faydasını gördüm şuan saçım dümdüz.

 14. meryem 21 Eylül 2015 #

  En zoru da taramak tarayana kadar canım çıkıyor.

 15. Elif 08 Ocak 2016 #

  Head and shouldersin şampuanı kıvırcıklar için en iyisi ve elidorun daha belirgin kıvırcıklar saç kremi.

 16. Özge 08 Şubat 2016 #

  Benimki çok elektrikleniyor köpük kullanıyorum ama bazen olmuyor şekil veremiyorum 2.gune yine yıkamak gerekiyor hangi ürün kullanayım

  • Emel 01 Mart 2016 #

   Benim de aynı şekil vermek resmen şans işi bir oluyor bir olmuyor ve ikinci güne kötü oluyor, her sabah yıkamak gerekiyor. Keşke bir çaresi olsa en azından 2 gün dayanabilse.

 17. verda 03 Nisan 2016 #

  Şey ben bisey sorucam arkadaşlar kivircik saca hangi şampuan kullansam iyi gelir bana yardimci olun

Bir Cevap Yazın