Kuru ve Kıvırcık Saç Bakımı


                                          


Kıvırcık saç, doğru kesimle oldukça şık görünürken kabarmaya ve kırılmaya eğilimlidir. Kuru ve kıvırcık saçlar özenli bir bakı ve düzenli olarak kırıkların alınmasını gerektirir. Bunların her saç tipi için geçerli olduğunu düşünebilirsiniz ancak kırıkların alınmadığı kıvırcık saçlar düz saçlara göre çok daha sık karışır ve çok daha fazla kabarır.

Kuru ve Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Her 3-4 ayda bir saç uçlarını düzenli olarak aldırın. Kırıklar saçlarınıza istediğiniz şekli vermenizi engellerken sağlıksız görünmesine neden olur.

Sık şampuan kullanmaktan kaçının. Zaten kuru olan saçlarınız şampuanın saç derisini kurutucu etkisi nedeniyle daha fazla kuruyacaktır. Seçtiğiniz şampuanın kıvırcık saçlar için özel olarak üretilmesine ve nemlendirici etkisi olmasına özen gösterin. “Sodyum lauryl sülfat” içeren şampuanlar saçı kurutur bu bileşeni içeren şampuanlar yerine zeytinyağı, jojoba veya badem yağı içeren şampuanlar kullanın.

Şampuan kullandıktan sonra kaliteli bir nemlendirici saç kremi sürün. Saçın nemli olması kabarmayı engeller ve yeni kırıklara karşı koruma sağlar.

Saçlarınız ıslakken kabarmayı önleyici serum kullanabilirsiniz. Özellikle nemli havalarda bu serumlar işinize yarayabilir.

Saçlarınıza hafif nemliyken şekil verirseniz kuruyken vereceğiniz şekilden daha az kabaracaktır.

Saç düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan ve saçı kurutan cihazları olabildiğince az kullanın. Kullanmanız gerekiyorsa en düşük ısıda çalıştırın.

Haftada bir zeytinyağı veya badem yağıyla saç derinize masaj yapın ve kökten uçlara sürerek yarım saat bekletin. Bu bakım saçınızın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı saçlar için gerekli C vitamini, E, B6 ve B12 vitaminlerini gıdalar yoluyla aldığınızdan emin olun. Doktorunuzun tavsiyesiyle mutivitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Çok sıcak suyla duş almayın. Sıcak su saç derisini ve saç tellerini kurutarak kırılmaları arttırabilir.

Beslenmenize özen gösterin. Saçlara faydalı omega yağ asitlerini içeren ton, somon balığı gibi deniz ürünlerini haftada 2-3 kez tüketin. Bu yağ asitlerini fındık, keten tohumu yağı ve kabak çekirdeğinde de alabilirsiniz.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Yazan: admin Kategori: SAÇ BAKIMI 6 Yorum

6 Yorum Kuru ve Kıvırcık Saç Bakımı

 1. ayse

  Piyasadaki şampuanların %99′unda Sodium lauryl sulfat bulunur bunun nedeni ise temizleyici hammaddedir. Şimdiye kadar doğal olarak gösterilen şampuanların hepsinde vardır. Sadece birkez farklı bir hammaddeyle karşılaştım o da Hint şampuanıydı. Burda önemli olan saçı temizlememek değil onu nemli tutabilmektir.

   
 2. aysen oz

  Merhaba, benimde saçlarım kuru ve aşırı derecede kıvırcık. Kıvırcık saçlar ekstra bakım gerektiriyor.

   
 3. Hilal

  Evet ya benimde saclarım hem çok kabarık hem de kıvırcık ne kullansam da ayni her markayı denedim nemlendirici olsan şampuan olsun ama sonuç ayni keçi tüyü gibi saclar :)

   
 4. Ezgi

  Benim de saçlarım kıvırcık kuru ama çok uzun olduğu için kestirmeye kıyamıyorum düz saçlara göre bayağı bakım istiyor.

   
 5. aylin

  Benim saçım çok kıvırcık böyle kıvırcık görünmedi hem de çok sık ve kuru ve kabarıyor.

   
 6. diloş

  Benimde saçlarım kıvırcık uzun saç kremi baya yatıştırıyor yıkadıktan sonra durulanmayan saç kremi kullanıyorum şekillendirmek içinde biryantin kullanıyorum kabarmıyor en azından.

   

Yorum