Lavantanın Saça Faydası

Lavanta yağının saça öncelikli faydası, saç derisindeki yağı dengeleyerek saçların gün içinde aşırı yağlanmasını önlemektir. Geleneksel olarak bir diğer kullanımı ise saç dökülmesine karşı saçları güçlendirmektir. Lavanta yağının tekrar saç çıkmasını sağladığı yönünde bir bilimsel araştırma bulunmamasına karşın var olan saçlarınızı güçlendirerek koparak dökülmeleri azaltabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini sağlayabilir.

Lavantanın Saçta Kullanımı

Lavanta yağını saçta kullanmak için, diğer uçucu yağlar gibi taşıyıcı yağlarla inceltmeniz gerekiyor. Taşıyıcı yağ olarak zeytinyağı veya badem yağı kullanabilirsiniz. Uygun karışım için 1 yemek kaşığı lavanta yağını 4 yemek kaşığı taşıyıcı yağla karıştırmanız yeterli olacaktır. Daha sonra bu karışımla saç derinize masaj yapabilirsiniz. Yağı geniş bir kaseye alın ve parmak uçlarınıza saç derinize fazla bastırmadan dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Yağın cilde iyice nüfuz etmesi için saçınızı havluyla sarın ve 30 dakika kadar bekleyin. Daha sonra günlük şampuanınız ve ılık suyla saçınızı ve saç derinizi temizleyebilirsiniz.


Lavanta yağıyla saç bakımını, sadece lavanta yağını bir miktar taşıyıcı yağla karıştırarak yapabileceğiniz gibi diğer bitkisel yağlarla karışımlar hazırlayabilirsiniz. Örneğin oldukça faydalı bir saç toniği hazırlamak istiyorsanız 3 damla lavanta yağını, 3’er damla kekik ve biberiye yağıyla karıştırın ve bu karışıma 3 yemek kaşığı jojoba yağı veya üzüm çekirdeği yağı ekleyin. Yağı kullandıktan sonra artan karışımı koyu renkli cam bir şişede, direk güneş ışığı almayan serin bir yerde 10 güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

Lavantanın Diğer Faydaları

Lavanta yağını saç derisinde olduğu gibi cilt bakımı içinde kullanabilirsiniz. Güneşten çok yanan ve acıyan bölgelere pamuğa damlattığınız lavanta yağını sürmek hassasiyeti alır ve acıyı hafifletir. Aynı şekilde hafif yanık tedavisinde de kullanabilirsiniz. Lavanta yağının antibiyotik etkisinden akneleri azaltmak için faydalanabilirsiniz. Aknelerin yoğun olarak görüldüğü bölgelere günlük olarak 1-2 damla lavanta yağı damlattığınız pamukla bakım yapabilirsiniz.

Uyarılar, Önlemler

Lavanta yağı ve diğer uçucu bitkisel yağlar bazı kişilerde alerjik reaksiyona, cilt tahrişine, kaşıntıya neden olabilir. Daha önce hiç lavanta yağı kullanmadıysanız ve alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız yağı saç derinize sürmeden önce elinizin üst kısmında küçük bir bölgeye sürün ve 1-2 saat bekleyin. Eğer cildinizde herhangi bir anormallik yaşamazsanız saç derinizde güvenle kullanabilirsiniz. Ancak cildiniz kaşınmaya, kızarmaya başladıysa lavanta yağını kesinlikle saç derinize sürmeyin. Çünkü saç derisinde meydana gelebilecek herhangi bir alerjik reaksiyon saç köklerini olumsuz etkileyebileceğinden faydadan çok zarar getirebilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın