Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin

Gençlik döneminde parlak ve sağlıklı olan saçlar yaş ilerlemeye başladıkça canlılığını ve hacmini kaybetmeye başlar. Bunun saç teli sayısının azalması, boyanın uzun dönemli etkileri, yetersiz beslenme ve yanlış saç bakımı gibi pek çok farklı nedeni olabilir. Ayrıca belirli bir yaştan sonra saçın uzaması yavaşlayabilir. Tüm bu olumsuzluklarla mücadele etmek için doğru bakım yöntemlerini kullanmalı ve saçlarınızı korumalısınız. Bu yazıda parlak ve sağlıklı saçlar için yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Öncelikle nasıl her türlü yemeği yemiyorsanız saçınıza ve saç derinize değdirdiğiniz bakım ve temizlik ürünlerini de özenle seçmelisiniz. Doğal bitki özlü şampuanlar, organik saç nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Saçlarınızı gerekmedikçe her gün şampuanlamayın. Aşırı şampuan kullanımı saç derisini kurutarak saçın yumuşak ve parlak olması için gereken yağ üretimi azaltır. Saçlarınızı her gün şampuanlarsanız kırıklar artacak ve saçlarınız bir süre sonra donuk görünmeye başlayacaktır.


Sık telli fırça kullanmaktan kaçının. Özellikle saçlarınız ıslakken kesinlikle fırçalamayın. Fırça saç köklerini zorlar ve koparak dökülmeleri arttırır. Fırça yerine saçlarınıza şekil vermek için geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz.

Saçın parlak ve sağlıklı olması için gereken ilk kurulan saç tellerinin kurumamasını sağlamak. Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi ürünler ısıyla çalıştığı için saçları kurutur. Eğer bu tip cihazları kullanacaksanız sıcaklığını en düşüğe ayarlayın.

Saçlarınızda kimyasal uygulamalardan kaçının. Kimyasal düzleştirme, perma, boya gibi uygulamalar saçlarınızı ciddi oranda yıpratır. Sene 1, en fazla 2 kez saç boyatmak normal sayılabilir ancak bunu kesinlikle bir alışkanlık haline getirmeyin.

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin Maskeler

Yumurta Maskesi: Saçlar büyük bir oranda proteinden üretilen lifli bir materyal olan keratinden üretilmektedir. Yumurta gibi protein bakımından zengin besinler saçın yapısını güçlendirerek daha sağlıklı olmasını ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Yumurta maskesini hazırlamak için 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 5 damla lavanta yağını iyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza sürün. 30 dakika kadar bekletip hafif bir şampuan ve soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Mayonez Maskesi: Mayonezin içinde bulunan sirke saç ve saç derisinde biriken bakım ürünleri kalıntılarını, ölü deri hücrelerini temizler. Yine mayonez yapımında kullanılan yumurta ise saçları yumuşatır ve nemlendirir. Mayonezle saç bakımı ise oldukça kolay. Saçınızın uzunluğuna göre belirlediğiniz miktarda mayonezi kökten uçlara kadar saçlarınıza yedirin. Sürme işlemi bittikten sonra saçınızı başınızın üstünde toplayın ve bone takın. En az 1 saat bekleyip normal bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Parlak ve Sağlıklı Saçlar İçin İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. seda 06 Ağustos 2015 #

    Çok güzel öneriler teşşekür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın