Saç Ayda Kaç Cm Uzar

Saç Ayda Kaç Cm Uzar?

İnsan saçı ayda ortalama 1.25 cm uzar ve saçın her bölgesi için uzama miktarı aynıdır. Beslenme, genel sağlık koşulları, ilaç kullanımı, yaş, saç bakımı ve çevresel faktörler bu uzama süresi ve miktarı üzerinde etkili olabilir. Genel olarak saçı daha hızlı uzattığını söyleyen kozmetik ürünlerin gerçekte uzama sürecine bir etkisi bulunmamaktadır, ancak saç derisi ve saç köklerine düzenli olarak yapılan bakımla saçların daha sağlıklı uzaması ve uçlarının daha az kırılması sağlanabilir.

Saçın Uzama Aşamaları

Saçlar 3 aşamada uzar. Birinci aşama saçın aktif olarak uzadığı, 2-6 yıl arasından sürebilen anajen aşamasıdır. Bu aşamada saç kökü hücreleri aktif olarak çalışır ve saç derisi altında saçı dışarı iterek uzamasını sağlar. İkinci aşama olan “katajen” aşamasında büyüme durur ve son aşama olan “telojen” aşamasında ise yeni saçların çıkmasını sağlamak için düşerek dökülür.


Saçın Uzaması ve Beslenme

Besinler yoluyla aldığımız protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller saç sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yetersiz beslenme sonucu yaşanabilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin ilk belirtileri saç, tırnak ve cilt üzerinde görülebilir. Saçları donuklaşır, koparak dökülmeler artar, uçları kırılır ve uzaması için daha fazla süre geçmesi gerekir. E, C vitaminleri, biotin, keratin ve gelatin saç sağlığı açısından gereklidir ve düzenli olarak alındığından saçları içten besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Saç Uzatmak İçin Doğal Bakım

Saçların uzama süresini kısaltmak veya diğer bir deyişle saçları daha hızlı uzatmak, kozmetik ürünlerle veya doğal bakım maskeleriyle pek mümkün değil. Ancak saçlarınıza gereken özeni gösterirseniz kırılan uçlar azalacağı ve daha az bu kırıkları almanız gerekeceği için kısa sürede uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Bunun için evde zeytinyağı ve badem yağı gibi doğal yağlarla bakım yaparak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


Saç Ayda Kaç Cm Uzar? İçin 25 Yorum Yapılmış

 1. Hilal Meral 12 Temmuz 2012 #

  Yeterli değil.

 2. Umut 30 Mart 2013 #

  Teşekkürler ama ben daha güzel bir bilgi buldum bence bana göre bu bilgiler yeterli değil :)

 3. e99 27 Nisan 2013 #

  Benim saçımı kestireli 1 hafta oluyor. Kestirdiğim için çok pişmanım kırıklarım gitti tamam ama keşke kestirmeseydim şu anda saçlarım belimde değil.Sizce kırıklarını aldırdığım için ne kadar sürede uzar?

 4. gülbahar 10 Mayıs 2013 #

  Biotin saçı kaç cm uzatıyor ayda? Tatbik eden var mı? Benim 4.günüm, sanırım biraz sabırsızım.

  • Elizabeth 25 Haziran 2013 #

   Ayda 1.25cm uzar.

 5. Elizabeth 25 Haziran 2013 #

  Benim saçlarım sarı dalgalı ve belime kadardı şimdi ise çenemle aynı hizada! Bir daha asla ama asla saçımı kestirmem.saç ayda 1.25cm uzuyor olsa bile asla kestirmem. :) Saçımı belime kadar uzatacağım.

  • Alessandra 12 Ağustos 2013 #

   Aynen öyle bir anlık heves için ben de kestirdim şimdi uzatmaya çalışıyorum. Saçın daha hızlı uzaması için hint yağı, tatlı badem yağı, zeytin yağı ve hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırıp saçınıza 15 dakika masaj yaptıktan sonra 2 saat yağlı bekletiyorsunuz sonra şampuanlayıp yıkıyorsunuz. Bir başka yöntemse kaynamış 3 bardak suya bir tutam lavanta atıp demliyorsunuz, soğuduktan sonra süzüp saçınızı da yıkadıktan sonra son durulama için bu lavanta suyunu saçınıza masaj yapıyorsunuz. Emin olun iyi sonuçlar verecektir.

 6. esra 19 Ekim 2013 #

  Ben saçımdaki kırıkları kuaföre gidip aldırdım, saç belimi aşıyordu, şimdi ise omuzlarımda kestirdiğime çok pişmanım bir daha saçlarımı kestirmeyeceğim, uzatmam için ne yapmam lazım?

 7. Sueda 21 Kasım 2013 #

  Benim daha 3 ayım var :(

 8. Sueda 21 Kasım 2013 #

  Ben sabredemiyorum hemen uzasa keşke ama nerde eski saçımı özledim resimlerden baktım.

 9. belgin 26 Aralık 2013 #

  Canım en güzeli zeytinyağı ile garyağı karıştır saçlara sür özellikle kopan saçlara iyi geliyor ben denedim memnunum.

 10. pelin 25 Ocak 2014 #

  Ben biotin kullanıyorum 2 ay oldu hala bi fark göremedim ama kullanmaya devam edicem.

 11. Yıldız 15 Şubat 2014 #

  Arkadaşlar saç nasıl uzar diye araştırmayın bazı siteler sahte saçınıza zarar gelebilir denemeyin yani.

 12. Aslan 04 Nisan 2014 #

  Arap sabununu deneyin yeşil sabun içinde de zeytinyağı var.

 13. banu 24 Mayıs 2014 #

  İstemeden saçlarımı kestirmem gerekti. Çünkü çok kırığım vardı hem kırıksız hem de uzun saçım olsun istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Çok ihtiyacım var.

 14. rümeysa 29 Mayıs 2014 #

  Evet bende saçımı kestirmiştim sırf bir filmdeki kıza yakışıyordu kendime de yakışır diye düşünmüştüm ama hiç yakışmadı saçımın tekrar belime kadar gelebilmesi için saçımı her gün 3 defa ılık suyla yıkadım ve şuan uzadı bir daha kestirdim bu sefer hemen uzadı yani bana sabretmek daha iyi ama ben uzamasını istiyordum.

  • azra 09 Eylül 2014 #

   Ne kadar zamanda uzadı ve saçını şampuanla mı yıkadın??

 15. merve 12 Haziran 2014 #

  Saçlarımın çabucak uzamasını istiyorum lütfen bana yardımcı olun saçlarımın çok canlı kırıksız olmasını istiyorum bunun için bildiğiniz bir formül var mı?

 16. serra 19 Ağustos 2014 #

  Arkadaşlar ben saçımı kestireli 3 gün oluyor saçlarım belimdeyken küt saç mideli yaptı geri zekâlı kuaför her gün ağlıyorum sacım çok kısa oldu lütfen bir ilaç bir şey önerin.

 17. berk 22 Ağustos 2014 #

  Sarımsak, badem yağı, zeytinyağı iyi gelir.

 18. Elif 26 Ağustos 2014 #

  Benim çok gür ve her yerinde farklı dalgalar olan omuz boyunda kısa saclarım var. Saçlarım sanki hiç uzamıyor gür olduğu için kabarıyor. Hızlı uzaması ve kabarmasını önlemek istiyorum. Yardım ederseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Bu sırada 3 günde bir saçlarımı yıkıyorum. Fakat hiçbir farklılık yok gibi. Kabardığı için saçımı açmaya cesaret edemiyorum. Uzasa belki daha iyi gözükebilir.

 19. Merve 31 Ağustos 2014 #

  Benim saçlarım omzuma kadar geliyordu kırıklarını aldırmak için 2 gün önce kuaföre gittim ve kuaför boynuma kadar kesti zeytinyağı kullanıyorum ve okulların açılmasına az kaldı 15 günde ne kadar uzar?

 20. Betül 31 Ağustos 2014 #

  Saç uzaması için sadece zeytinyağı mı fındık yağı olmaz mı?

 21. azra 09 Eylül 2014 #

  Ben saçımı kestireli 4 ay oldu ama hiç uzamadı. Benim saçlarım uzunken kalçama kadar geliyordu hatta daha uzundu diyebilirim. Şimdi çok pişmanım ve her gün ağlıyorum. Bana yardım edin. Yoksa olmayan saçlarımı yolucam ve kel olucam. Bir daha da saçım ayaklarıma kadar gelse bile kestirmicem.

 22. ayça 30 Eylül 2014 #

  Saçımı 4 ay önce kestirdim 15 cm uzadı daha çok uzaması için ne yapabilirim 10 cm daha uzaması için.

Bir Cevap Yazın