Saç Ayda Kaç Cm Uzar?

İnsan saçı ayda ortalama 1.25 cm uzar ve saçın her bölgesi için uzama miktarı aynıdır. Beslenme, genel sağlık koşulları, ilaç kullanımı, yaş, saç bakımı ve çevresel faktörler bu uzama süresi ve miktarı üzerinde etkili olabilir. Genel olarak saçı daha hızlı uzattığını söyleyen kozmetik ürünlerin gerçekte uzama sürecine bir etkisi bulunmamaktadır, ancak saç derisi ve saç köklerine düzenli olarak yapılan bakımla saçların daha sağlıklı uzaması ve uçlarının daha az kırılması sağlanabilir.

Saçın Uzama Aşamaları

Saçlar 3 aşamada uzar. Birinci aşama saçın aktif olarak uzadığı, 2-6 yıl arasından sürebilen anajen aşamasıdır. Bu aşamada saç kökü hücreleri aktif olarak çalışır ve saç derisi altında saçı dışarı iterek uzamasını sağlar. İkinci aşama olan “katajen” aşamasında büyüme durur ve son aşama olan “telojen” aşamasında ise yeni saçların çıkmasını sağlamak için düşerek dökülür.


Saçın Uzaması ve Beslenme

Besinler yoluyla aldığımız protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller saç sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yetersiz beslenme sonucu yaşanabilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin ilk belirtileri saç, tırnak ve cilt üzerinde görülebilir. Saçları donuklaşır, koparak dökülmeler artar, uçları kırılır ve uzaması için daha fazla süre geçmesi gerekir. E, C vitaminleri, biotin, keratin ve gelatin saç sağlığı açısından gereklidir ve düzenli olarak alındığından saçları içten besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Saç Uzatmak İçin Doğal Bakım

Saçların uzama süresini kısaltmak veya diğer bir deyişle saçları daha hızlı uzatmak, kozmetik ürünlerle veya doğal bakım maskeleriyle pek mümkün değil. Ancak saçlarınıza gereken özeni gösterirseniz kırılan uçlar azalacağı ve daha az bu kırıkları almanız gerekeceği için kısa sürede uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Bunun için evde zeytinyağı ve badem yağı gibi doğal yağlarla bakım yaparak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


Saç Ayda Kaç Cm Uzar? İçin 37 Yorum Yapılmış

 1. Hilal Meral 12 Temmuz 2012 #

  Yeterli değil.

 2. Umut 30 Mart 2013 #

  Teşekkürler ama ben daha güzel bir bilgi buldum bence bana göre bu bilgiler yeterli değil :)

 3. e99 27 Nisan 2013 #

  Benim saçımı kestireli 1 hafta oluyor. Kestirdiğim için çok pişmanım kırıklarım gitti tamam ama keşke kestirmeseydim şu anda saçlarım belimde değil.Sizce kırıklarını aldırdığım için ne kadar sürede uzar?

  • ela 18 Mart 2015 #

   Bende kestim uzaması için her türlü şeyleri denedim ilaç bile aldım ama hayla kısa hala bekliyorum.

 4. gülbahar 10 Mayıs 2013 #

  Biotin saçı kaç cm uzatıyor ayda? Tatbik eden var mı? Benim 4.günüm, sanırım biraz sabırsızım.

  • Elizabeth 25 Haziran 2013 #

   Ayda 1.25cm uzar.

   • gizem 04 Şubat 2015 #

    Bence 1,25 cm uzamıyor. Benim saçım ayda 2 ila 2,50 cm uzuyor. Bir nevi saçın sağlığına bağlı. 1,5 yıl önce saçım asker tıraşıydı şu an ise popoma geliyor. Saçlarına asla maşa ütü gibi şeyler yapma. Saçlarını tararken hafif nemli tara kuru kuru değil. Bunları uygula bide her sabah kahvaltı yap. Vücudunun olduğu gibi saçının da beslenmeye ihtiyacı var.

 5. Elizabeth 25 Haziran 2013 #

  Benim saçlarım sarı dalgalı ve belime kadardı şimdi ise çenemle aynı hizada! Bir daha asla ama asla saçımı kestirmem.saç ayda 1.25cm uzuyor olsa bile asla kestirmem. :) Saçımı belime kadar uzatacağım.

  • Alessandra 12 Ağustos 2013 #

   Aynen öyle bir anlık heves için ben de kestirdim şimdi uzatmaya çalışıyorum. Saçın daha hızlı uzaması için hint yağı, tatlı badem yağı, zeytin yağı ve hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırıp saçınıza 15 dakika masaj yaptıktan sonra 2 saat yağlı bekletiyorsunuz sonra şampuanlayıp yıkıyorsunuz. Bir başka yöntemse kaynamış 3 bardak suya bir tutam lavanta atıp demliyorsunuz, soğuduktan sonra süzüp saçınızı da yıkadıktan sonra son durulama için bu lavanta suyunu saçınıza masaj yapıyorsunuz. Emin olun iyi sonuçlar verecektir.

   • gizli 13 Ekim 2014 #

    Argan yağı aldım ama saçıma yarar mı bilmiyorum.

 6. esra 19 Ekim 2013 #

  Ben saçımdaki kırıkları kuaföre gidip aldırdım, saç belimi aşıyordu, şimdi ise omuzlarımda kestirdiğime çok pişmanım bir daha saçlarımı kestirmeyeceğim, uzatmam için ne yapmam lazım?

 7. Sueda 21 Kasım 2013 #

  Benim daha 3 ayım var :(

 8. Sueda 21 Kasım 2013 #

  Ben sabredemiyorum hemen uzasa keşke ama nerde eski saçımı özledim resimlerden baktım.

 9. belgin 26 Aralık 2013 #

  Canım en güzeli zeytinyağı ile garyağı karıştır saçlara sür özellikle kopan saçlara iyi geliyor ben denedim memnunum.

 10. pelin 25 Ocak 2014 #

  Ben biotin kullanıyorum 2 ay oldu hala bi fark göremedim ama kullanmaya devam edicem.

 11. Yıldız 15 Şubat 2014 #

  Arkadaşlar saç nasıl uzar diye araştırmayın bazı siteler sahte saçınıza zarar gelebilir denemeyin yani.

 12. Aslan 04 Nisan 2014 #

  Arap sabununu deneyin yeşil sabun içinde de zeytinyağı var.

 13. banu 24 Mayıs 2014 #

  İstemeden saçlarımı kestirmem gerekti. Çünkü çok kırığım vardı hem kırıksız hem de uzun saçım olsun istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Çok ihtiyacım var.

 14. rümeysa 29 Mayıs 2014 #

  Evet bende saçımı kestirmiştim sırf bir filmdeki kıza yakışıyordu kendime de yakışır diye düşünmüştüm ama hiç yakışmadı saçımın tekrar belime kadar gelebilmesi için saçımı her gün 3 defa ılık suyla yıkadım ve şuan uzadı bir daha kestirdim bu sefer hemen uzadı yani bana sabretmek daha iyi ama ben uzamasını istiyordum.

  • azra 09 Eylül 2014 #

   Ne kadar zamanda uzadı ve saçını şampuanla mı yıkadın??

 15. merve 12 Haziran 2014 #

  Saçlarımın çabucak uzamasını istiyorum lütfen bana yardımcı olun saçlarımın çok canlı kırıksız olmasını istiyorum bunun için bildiğiniz bir formül var mı?

 16. serra 19 Ağustos 2014 #

  Arkadaşlar ben saçımı kestireli 3 gün oluyor saçlarım belimdeyken küt saç mideli yaptı geri zekâlı kuaför her gün ağlıyorum sacım çok kısa oldu lütfen bir ilaç bir şey önerin.

 17. berk 22 Ağustos 2014 #

  Sarımsak, badem yağı, zeytinyağı iyi gelir.

 18. Elif 26 Ağustos 2014 #

  Benim çok gür ve her yerinde farklı dalgalar olan omuz boyunda kısa saclarım var. Saçlarım sanki hiç uzamıyor gür olduğu için kabarıyor. Hızlı uzaması ve kabarmasını önlemek istiyorum. Yardım ederseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Bu sırada 3 günde bir saçlarımı yıkıyorum. Fakat hiçbir farklılık yok gibi. Kabardığı için saçımı açmaya cesaret edemiyorum. Uzasa belki daha iyi gözükebilir.

 19. Merve 31 Ağustos 2014 #

  Benim saçlarım omzuma kadar geliyordu kırıklarını aldırmak için 2 gün önce kuaföre gittim ve kuaför boynuma kadar kesti zeytinyağı kullanıyorum ve okulların açılmasına az kaldı 15 günde ne kadar uzar?

 20. Betül 31 Ağustos 2014 #

  Saç uzaması için sadece zeytinyağı mı fındık yağı olmaz mı?

 21. azra 09 Eylül 2014 #

  Ben saçımı kestireli 4 ay oldu ama hiç uzamadı. Benim saçlarım uzunken kalçama kadar geliyordu hatta daha uzundu diyebilirim. Şimdi çok pişmanım ve her gün ağlıyorum. Bana yardım edin. Yoksa olmayan saçlarımı yolucam ve kel olucam. Bir daha da saçım ayaklarıma kadar gelse bile kestirmicem.

 22. ayça 30 Eylül 2014 #

  Saçımı 4 ay önce kestirdim 15 cm uzadı daha çok uzaması için ne yapabilirim 10 cm daha uzaması için.

  • Ahmet Emin Erdoğan 02 Ekim 2014 #

   Saçınızın 4 ayda 15 cm uzaması bana gerçek dışı gelmesinin yanı sıra eğer öyle ise gerçekten çok iyi uzamış. Ancak bu uzama zaman geçtikçe yavaşlar, çünkü saç uzadıkça kökten besin alma mesafesi uzayacaktır. Bu da uçların git gide daha da yavaş ilerlemesine neden olur. Saçı uçlarından kestirmek hızlı uzaması için en iyi yöntemlerdendir ama saçınıza zarar vermeyecek yöntemleri de uygulamanız kırıkların önüne geçmesinin yanı sıra mümkün olan en fazla hızda uzamasını sağlayacaktır. Saç kırıklarının önüne geçmek için en başta saçınıza her türlü kimyasal işlemlerden (boya, düzleştirici, fön vs. gibi) uzak tutmanız ve kesinlikle yanından bile geçmemeniz gerekir.

   Emin olun ki doğal bakımlı bir saç, en iyi fön çekilmiş saçtan bile daha iyi görünecektir. Bunlardan uzak durduktan sonra saçın kırılmaması ve rahatça uzayabilmesi için saçınızı nemlendirmeniz gerekir. Saçın nemlenmesi demek, saçın esneklik ve yumuşaklık kazanıp her türlü zarar verici işlemlerde hemen kırılmaması demek. Nemli olmayan yani kuru olan bir saç sıkı bir saç toplama işleminde daha fazla zarar görürken nemli esnek olan bir saç daha az zarar görecektir. Bu da şüphesiz ki saç sağlığınız için olumlu bir durumdur. Saçın nemli kalmasını sağlayabilmek için bal ve zeytinyağını tavsiye edeceğim. Hem saçınızı besleyecek, parlak gösterecek, nemlendirecek ve az da olsa rengini daha açık gösterebilecektir. Ancak kullandığınız bal ve zeytinyağının kesinlikle saf ürün olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Marketlerden aldığınız ve en iyi marka olarak sandığınız ürünler bile saf zeytinyağı veya saf bal olmayabilir. Size en sağlam tavsiyem pazarlarda köşelerde kendisinin ürettiği zeytinyağı ve benzeri ürünler satan köylülerden almanızdır. Emin olun ki içinde bir gram katkı maddesi veya kimyasal bulunmaz. Pahalı da olabilir belki ama sağlık ve bakım konusunda gider hesabı yapılmaz. Bal ve zeytinyağını aldıktan sonra iki tatlı kaşığı bal, iki çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Ben omuzlarıma kadar olan saçlarım için bu kadar kullanıyorum ama daha uzun saçlarınız varsa zeytinyağını her zaman fazla tutmak üzere miktarları artırabilirsiniz. Saçınızı ıslatıp bu karışımı güzelce yedirin ve hafifçe diplerine masaj yapın. Karışımın hepsinin sürdükten sonra hafif ıslak nemli bir havlu ile başınızı sarın ve 1 – 1,5 saat bekleyin. Daha sonra saçınızı açın ve ne kadar yumuşayıp uysallaştığını göreceksiniz. En iyi bakım kremi bile bu kadar yumuşatamaz saçınızı. Şampuanla yıkayın varsa eğer kullandığınız bakım kremini de kullanın ve kurulamak için de asla ve asla saç kurutma makinesi kullanmayın.

   Fazla zaman alabilir ama en iyi kurutma yöntemi saçınızın kendi halinde kurumasıdır. Eğer saç kurutma makinesi kullanırsanız saçlarınız zamanla kuru bir görüntü alacaktır ve nem olmayacaktır. Bu da doğal olarak beraberinde kırılmalara sebep olur. Nemin saç içinde hapsolması için kendi halinde kurumaya bırakın. Ve kuruduğunda ne kadar yumuşak ve uysal saçlarınız olacağını sadece ilk yıkamada bile fark edebilirsiniz.

 23. Beril 05 Ekim 2014 #

  Sizce 10 aya ne kadar uzar saçım. Saçlarım yavaş uzuyor 10 santim uzar.

 24. şeymanur 19 Aralık 2014 #

  Ben bundan 3,4 ay önce kuaföre gittim çok kısa kesmeyin dedim sacımı küt kesti şimdi uzatmak istiyorum nasıl uzatabilirim sizce.

 25. rüya 28 Aralık 2014 #

  Ben saçımı kestireli 2 ay olmuştur. Belime geliyordu kat kat kestirmek istedim ama omzuma kadar kesti ama hala fazla uzamadı yıkayınca saçlarım çok kabarıyor. Bir çözüm var mı?

 26. seviye çakmak 07 Ocak 2015 #

  Saçlarımı keseli 1 yıla yakın oldu hala uzamıyor yılan yağı sürdüm.

 27. Gözde 16 Ocak 2015 #

  Benim saçlarım geçen yıl çok kuruydu her gün yıkadığım için şampuanımı kuru ve yıpranmış saçlar için olanından aldım nemlendirdi baya zeytinyağı nemlendiriyor baya bir de uzaması için yılan yağı kullanıyorum artık kırılmıyor ve sağlıklı görünüyor.

 28. buse 05 Şubat 2015 #

  Benim saçlarım uzun sayılır belimde ama ben daha fazla uzamasını istiyorum. Yağ kullanmak içimden gelmiyor zeytinyağı yılan yağı vs. saçma geliyor denese mi denemesem mi şüpheliyim. Lavanta kullandım iyi geldi ve devam ediyorum benim gibi düşünen varsa lavanta kullansın.

 29. seren 08 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar benim saçlar fon ve masadan çok yıprandı. Ama sunu bilin ki saçları uzatmanın tek yolu sabırdır. Ben badem yağı avokado yağı ve zeytin yağını karıştırıp duştan önce saçıma 15 20 dk kadar masaj yaptım sonra bir iki saat bekletip duşa girdim şampuanı çok kullanmayın saçınızı bir defa şampuanla yıkamak yeterli olacaktır sonra maskenizi sürmeyi unutmayın ve bunu haftada iki defa uygulayın inan ki saçımı kestirmeye gerek kalmadan kırıklar gitti ve uzama başladı

 30. Ümmü 10 Şubat 2015 #

  Merhaba arkadaşlar saç uzatmada en doğal yöntem beslenmedir beslenme olmadan saçlarınız yeteri kadar uzayamaz ve yağlı saçlar saçın kökünü besler ve saçlarınız şampuanla 1 defa yıkayın ve ikinci saç yıkamanızda sadece suyla yıkayın. Saç hücresi ne kadar yenilenir beslenirse saç o kadar sağlık ve çabucak uzar ama benim tercihim yeşil sabun. saçları ilk başta kötü yapıyor ama alışıyor saçlar sabahları uyandığınızda 1 kaşık zeytinyağı için hem sağlık açısından iyi hem de yeni çıkan saçlarınız güçlü ve parlak çıkar bence deneyin ve sabırlı olun biz kızlar pek sabırlı değiliz ama hadi iyi denemeler.

Bir Cevap Yazın