Saç Ayda Kaç Cm Uzar?


                                          


İnsan saçı ayda ortalama 1.25 cm uzar ve saçın her bölgesi için uzama miktarı aynıdır. Beslenme, genel sağlık koşulları, ilaç kullanımı, yaş, saç bakımı ve çevresel faktörler bu uzama süresi ve miktarı üzerinde etkili olabilir. Genel olarak saçı daha hızlı uzattığını söyleyen kozmetik ürünlerin gerçekte uzama sürecine bir etkisi bulunmamaktadır, ancak saç derisi ve saç köklerine düzenli olarak yapılan bakımla saçların daha sağlıklı uzaması ve uçlarının daha az kırılması sağlanabilir.

Saçın Uzama Aşamaları

Saçlar 3 aşamada uzar. Birinci aşama saçın aktif olarak uzadığı, 2-6 yıl arasından sürebilen anajen aşamasıdır. Bu aşamada saç kökü hücreleri aktif olarak çalışır ve saç derisi altında saçı dışarı iterek uzamasını sağlar. İkinci aşama olan “katajen” aşamasında büyüme durur ve son aşama olan “telojen” aşamasında ise yeni saçların çıkmasını sağlamak için düşerek dökülür.

Saçın Uzaması ve Beslenme

Besinler yoluyla aldığımız protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineraller saç sağlığı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yetersiz beslenme sonucu yaşanabilecek vitamin ve mineral eksikliklerinin ilk belirtileri saç, tırnak ve cilt üzerinde görülebilir. Saçları donuklaşır, koparak dökülmeler artar, uçları kırılır ve uzaması için daha fazla süre geçmesi gerekir. E, C vitaminleri, biotin, keratin ve gelatin saç sağlığı açısından gereklidir ve düzenli olarak alındığından saçları içten besleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Saç Uzatmak İçin Doğal Bakım

Saçların uzama süresini kısaltmak veya diğer bir deyişle saçları daha hızlı uzatmak, kozmetik ürünlerle veya doğal bakım maskeleriyle pek mümkün değil. Ancak saçlarınıza gereken özeni gösterirseniz kırılan uçlar azalacağı ve daha az bu kırıkları almanız gerekeceği için kısa sürede uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Bunun için evde zeytinyağı ve badem yağı gibi doğal yağlarla bakım yaparak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Yazan: admin Kategori: SAÇ BAKIMI 17 Yorum

17 Yorum Saç Ayda Kaç Cm Uzar?

 1. Hilal Meral

  Yeterli değil.

   
 2. Umut

  Teşekkürler ama ben daha güzel bir bilgi buldum bence bana göre bu bilgiler yeterli değil :)

   
 3. e99

  Benim saçımı kestireli 1 hafta oluyor. Kestirdiğim için çok pişmanım kırıklarım gitti tamam ama keşke kestirmeseydim şu anda saçlarım belimde değil.Sizce kırıklarını aldırdığım için ne kadar sürede uzar?

   
 4. gülbahar

  Biotin saçı kaç cm uzatıyor ayda? Tatbik eden var mı? Benim 4.günüm, sanırım biraz sabırsızım.

   
  • Elizabeth

   Ayda 1.25cm uzar.

    
 5. Elizabeth

  Benim saçlarım sarı dalgalı ve belime kadardı şimdi ise çenemle aynı hizada! Bir daha asla ama asla saçımı kestirmem.saç ayda 1.25cm uzuyor olsa bile asla kestirmem. :) Saçımı belime kadar uzatacağım.

   
  • Alessandra

   Aynen öyle bir anlık heves için ben de kestirdim şimdi uzatmaya çalışıyorum. Saçın daha hızlı uzaması için hint yağı, tatlı badem yağı, zeytin yağı ve hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırıp saçınıza 15 dakika masaj yaptıktan sonra 2 saat yağlı bekletiyorsunuz sonra şampuanlayıp yıkıyorsunuz. Bir başka yöntemse kaynamış 3 bardak suya bir tutam lavanta atıp demliyorsunuz, soğuduktan sonra süzüp saçınızı da yıkadıktan sonra son durulama için bu lavanta suyunu saçınıza masaj yapıyorsunuz. Emin olun iyi sonuçlar verecektir.

    
 6. esra

  Ben saçımdaki kırıkları kuaföre gidip aldırdım, saç belimi aşıyordu, şimdi ise omuzlarımda kestirdiğime çok pişmanım bir daha saçlarımı kestirmeyeceğim, uzatmam için ne yapmam lazım?

   
 7. Sueda

  Benim daha 3 ayım var :(

   
 8. Sueda

  Ben sabredemiyorum hemen uzasa keşke ama nerde eski saçımı özledim resimlerden baktım.

   
 9. belgin

  Canım en güzeli zeytinyağı ile garyağı karıştır saçlara sür özellikle kopan saçlara iyi geliyor ben denedim memnunum.

   
 10. pelin

  Ben biotin kullanıyorum 2 ay oldu hala bi fark göremedim ama kullanmaya devam edicem.

   
 11. Yıldız

  Arkadaşlar saç nasıl uzar diye araştırmayın bazı siteler sahte saçınıza zarar gelebilir denemeyin yani.

   
 12. Aslan

  Arap sabununu deneyin yeşil sabun içinde de zeytinyağı var.

   
 13. banu

  İstemeden saçlarımı kestirmem gerekti. Çünkü çok kırığım vardı hem kırıksız hem de uzun saçım olsun istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Çok ihtiyacım var.

   
 14. rümeysa

  Evet bende saçımı kestirmiştim sırf bir filmdeki kıza yakışıyordu kendime de yakışır diye düşünmüştüm ama hiç yakışmadı saçımın tekrar belime kadar gelebilmesi için saçımı her gün 3 defa ılık suyla yıkadım ve şuan uzadı bir daha kestirdim bu sefer hemen uzadı yani bana sabretmek daha iyi ama ben uzamasını istiyordum.

   
 15. merve

  Saçlarımın çabucak uzamasını istiyorum lütfen bana yardımcı olun saçlarımın çok canlı kırıksız olmasını istiyorum bunun için bildiğiniz bir formül var mı?

   

Yorum