Saç Çıkaran Yağlar

Doğal yağlar ve bitki özleri saçların daha sağlıklı uzamasına, kırıkların ve koparak dökülmelerin azalmasına, saçların daha yumuşak ve parlak görünmesine yardımcı olabilir ancak genetik nedenlerle dökülen saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlamaz. Bazı ticari ürünler “saç çıkarıcı” özelliği ile satılıyor ancak gerçekte bu ürünler, var olan saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi “bir miktar” yavaşlatıyor. Şu anda kalıtsal saç dökülmesini tedavi eden doğal bir uygulama veya ticari bir ürün bulunmamakta.

Ama “nasılsa dökülüyor” diyerek saç bakımına özen göstermezseniz başınıza iki şey gelebilir; birincisi dökülmeyen saçlarınız çok sağlıksız ve donuk görünür ve hacmini kaybederek olduğundan daha az görünür, ikincisi ise saçın dökülme hızı artar. Bu olumsuz etkilerden korunmak için evde doğal yağlar ve diğer doğal ürünlerle kolay bakım uygulamaları yapabilirsiniz.

Saç Bakımında Doğal Yağların Kullanımı

Çoğu bitkisel yağ saç bakımında kullanılabilir. Bu bitkisel yağlar, uçucu ve taşıyıcı yağlar olarak ikiye ayrılır. Uçucu yağlar ciltle direk temas ettiğinde tahrişe neden olabileceğinden taşıyıcı yağlarla inceltilerek kullanılmalıdır. Saç bakımında kullanılan uçucu yağlar arasında lavanta, limon, çay ağacı yağını, taşıyıcı yağlar arasında ise zeytinyağı, badem yağı, jojoba yağını sayabiliriz. Örneğin saçınız için doğal yağ karışımı hazırlamak istiyorsanız 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağa 4-5 damla uçucu yağ damlatmanız yeterli olacaktır.


Evde Saç Bakımı

Bitkisel yağlar saç derisini temizler, kan dolaşımını hızlandırarak kökü besler ve saçları yumuşatarak kırılmasını engeller. Hardal otu, kırmızıbiber, zencefil veya ısırgan otu yağından bir kaç damlayı zeytinyağı ya da badem yağına damlatarak kendi bakım yağınızı hazırlayabilirsiniz. Bu karışımla haftada 1-2 kez saç derisine masaj yapmak ve saç tellerine sürmek 4-5 hafta sonunda saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini ve yumuşamasını sağlayacaktır. Yağı koyu renkli bir şişede muhafaza ederek güneş ışınlarına karşı koruyabilir ve kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Saç Çıkaran Yağlar İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. yağcı 20 Ekim 2012 #

    Ben iyi bir araştırmacıyımdır, dikkatimi çeken şey cildi sıkılaştırıcı ürünlerin sıkılaştırma biçimlerinin önemidir. Mesela asitli şeyler cildi yaktığı ve deforme ettiği için sıkılaştırırken, hücre yenileyici yağlar yeni hücreler ve güçlendirme gibi etkilerden ötürü cildi sıkılaştırır. Ancak burada saç için önemli olan cildin kapanmaması özellikle asidik içerikle erimemesidir. Biberiye mesela saçların sıkmasını ve yeni saç oluşumunu teşvik eden molekülleri veya hücreleri mi aktive ederken güçlenen cilt yüzünden gözenek kapanıyor, yoksa alelade bir cilt dolgunluğu, beslenmesi mi gözenek kapatıyor. Kalın teli beslerken yeni saçların sıkacağı gözenekleri kapatan özelliklerde saça zararlıdır.

  2. sevgi 04 Eylül 2014 #

    Merhaba benim saclarım çok seyrek seyrek olduğu için hiç bir sekle girmiyor bu da beni çok rahatsız ediyor sizce kısa surede saçlarımı nasıl uçlandırıcı bir formül uygulamalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın