Saç Derisinin Kaşınması

Saç derisinin kaşınması sadece cildi etkileyen bir sorun değildir. Sürekli tahriş olan ve kaşınan saç derisi, saç köklerini de zayıflatarak koparak dökülmeleri arrtırabilir. Bir diğer etkisi de, kaşıntı egzema ya da mantar gibi cilt hastalıkları nedeniyle oluşuyorsa saç derisinin aşırı kurumasına ve kepeğe neden olmasıdır. Bu yazıda saç derisinin kaşınmasının ana nedenleri hakkında bilgiler ve bu soruna karşı yapabilecekleriniz hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Saç Derisinin Kaşınmasının Nedenleri

Kepek: Kepek saç derisindeki kaşınmanın 1 numaralı nedenidir ancak tek başına değil başka bir sorunun neticesinde ortaya çıkabilir. Aynı zamanda “sebore” olarak bilinen kepek sorunu saç derisinde, deri hücrelerinin aşırı üretimi sonucu oluşur. Bu deri hücreler cilt üzerinde birikerek kaşıntıya yol açar. Saç derisinin düzenli olarak temizlenmesi ve doktorunuzun vereceği merhemler kepeğin azalmasına yardımcı olacaktır. Çoğunlukla cildin aşırı kuru olmasının kepeğe neden olduğu düşünülmektedir ancak bu tamamen doğru değildir. Aşırı yağ üretimi de kepeğe yol açabilir. Bu nedenle saç derisi kuruluktan ve yağdan korunmalıdır.


Şampuanlar: Çoğu şampuan içerdiği kimyasallar nedeniyle saç derisinde üretilen yağı azaltır ve cildin kurumasına neden olur. Eğer saçlarınızı her gün şampuanlıyorsanız bir süre sonra aşırı kuruluk nedeniyle kepek oluşması normaldir. Bu yüzden nemlendirici içeren, mümkünse organik şampuanlardan kullanın. Saçlarınızı her gün şampuanlamayın ve çok sıcak suyla yıkanmayın.

Cilt Hastalıkları: Egzama, mantar gibi karakteristik belirtisi kaşıntı ve tahriş olan hastalıklar saç derisinde görülebilir. Bu tip cilt sorunları saç derisini aşırı miktarda kurutur. Tedavisi için en uygun ve hızlı yöntem bir doktora giderek merhem tavsiyesi almaktır. Eczanelerde mantar ve egzama için özel olarak üretilen şampuanları bulabilirsiniz.

Bakım: Saç derisinin kaşınmasını engellemek için kilit nokta derinin ne çok kuru nede çok yağlı olmamasını sağlamaktır. Cildiniz kuruysa doğal bakım yağları ile yapacağınız masajla yumuşatıp nemlendirebilir çok yağlıysa limon suyu ile hazırlanan doğal saç bakım maskelerini haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


Saç Derisinin Kaşınması İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. necmettin 18 Şubat 2014 #

    Saç diplerinde deri döküntüsü ve kaşıntı oluyor çaresi nedir ne yapmam lazım?

Bir Cevap Yazın