Saç Derisinin Kaşınması

Saç derisinin kaşınması sadece cildi etkileyen bir sorun değildir. Sürekli tahriş olan ve kaşınan saç derisi, saç köklerini de zayıflatarak koparak dökülmeleri arrtırabilir. Bir diğer etkisi de, kaşıntı egzema ya da mantar gibi cilt hastalıkları nedeniyle oluşuyorsa saç derisinin aşırı kurumasına ve kepeğe neden olmasıdır. Bu yazıda saç derisinin kaşınmasının ana nedenleri hakkında bilgiler ve bu soruna karşı yapabilecekleriniz hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Saç Derisinin Kaşınmasının Nedenleri

Kepek: Kepek saç derisindeki kaşınmanın 1 numaralı nedenidir ancak tek başına değil başka bir sorunun neticesinde ortaya çıkabilir. Aynı zamanda “sebore” olarak bilinen kepek sorunu saç derisinde, deri hücrelerinin aşırı üretimi sonucu oluşur. Bu deri hücreler cilt üzerinde birikerek kaşıntıya yol açar. Saç derisinin düzenli olarak temizlenmesi ve doktorunuzun vereceği merhemler kepeğin azalmasına yardımcı olacaktır. Çoğunlukla cildin aşırı kuru olmasının kepeğe neden olduğu düşünülmektedir ancak bu tamamen doğru değildir. Aşırı yağ üretimi de kepeğe yol açabilir. Bu nedenle saç derisi kuruluktan ve yağdan korunmalıdır.


Şampuanlar: Çoğu şampuan içerdiği kimyasallar nedeniyle saç derisinde üretilen yağı azaltır ve cildin kurumasına neden olur. Eğer saçlarınızı her gün şampuanlıyorsanız bir süre sonra aşırı kuruluk nedeniyle kepek oluşması normaldir. Bu yüzden nemlendirici içeren, mümkünse organik şampuanlardan kullanın. Saçlarınızı her gün şampuanlamayın ve çok sıcak suyla yıkanmayın.

Cilt Hastalıkları: Egzama, mantar gibi karakteristik belirtisi kaşıntı ve tahriş olan hastalıklar saç derisinde görülebilir. Bu tip cilt sorunları saç derisini aşırı miktarda kurutur. Tedavisi için en uygun ve hızlı yöntem bir doktora giderek merhem tavsiyesi almaktır. Eczanelerde mantar ve egzama için özel olarak üretilen şampuanları bulabilirsiniz.

Bakım: Saç derisinin kaşınmasını engellemek için kilit nokta derinin ne çok kuru nede çok yağlı olmamasını sağlamaktır. Cildiniz kuruysa doğal bakım yağları ile yapacağınız masajla yumuşatıp nemlendirebilir çok yağlıysa limon suyu ile hazırlanan doğal saç bakım maskelerini haftada 1-2 kez kullanabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Saç Derisinin Kaşınması İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. necmettin 18 Şubat 2014 #

  Saç diplerinde deri döküntüsü ve kaşıntı oluyor çaresi nedir ne yapmam lazım?

  • SELMA 21 Temmuz 2015 #

   Saçını banyo yapmadan önce mümkünse zeytinyağla 2-3 dakika beklet ve banyoda iyice yıka. Ve banyoda saçını şampuanla iyice masaj yapmayı unutma.

 2. Hüseyin 18 Kasım 2015 #

  Şampuan kullanmayı bıraktım 2 aydır sadece zeytinyağlı sabun kullanıyorum, saçımda dökülmeler vardı durdu, saçımla alakalı bir sorunum yok ama saçımın diplerinde tatlı bir kaşıntı var. Bunun nedenini bulamadım. Deri dökülmesi yok, saç dökülmesi yok, kepek de yok.

  • Emirhan 24 Şubat 2016 #

   Kardeş bende aynı derttenim bende zeytinyağlı şampuan kullanmaya başladım dökülme durdu ama sivilce ve kaşınmalar başladı

 3. mahut 16 Şubat 2016 #

  Yeni saç çıkabilir.

 4. erdal yakkan 20 Mart 2016 #

  Saç diplerimde kaşıntı var. Kepek egzama ya da deri döküntüsü yok fakat saçlarım tatlı tatlı kaşınıyor.

 5. kartal 11 Nisan 2016 #

  Saçlarım çok kuru ve dökülüyor ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın