Saç Dökülmesi Dengeli Beslenme ile Önlenebilir mi?

Bundan önce birçok yazımızda belirttiğimiz gibi dengeli beslenme, gıdalar yoluyla alınan vitamin ve mineraller, yağ asitleri ve protein saç sağlığı bakımından çok büyük önem taşır. Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal nedenlere bağlı olmakla birlikte dengeli beslenme ile yavaşlatılabilir, saç köklerine direnç kazandırılıp mevcut saçların daha dayanıklı ve sağlıklı olması sağlanabilir.

Yetersiz Beslenme

Günlük ihtiyaç duyulan miktarlarda protein ve vitamin almazsanız saç dökülmesi başlayabilir. Tabii 1-2 gün kötü beslenmekten söz etmiyorum. Yetersiz beslenmenin kısa dönem etkileri sürekli yorgunluk ve uykusuzluk olabilir. Saçlara etkisi ise 3-4 hafta sonra başlar. Önce saç kökleri zayıflar, teller incelir, görünüşü donuklaşır ve günde normal olarak 100 tel civarında dökülen saç teli sayısı katlanabilir.

Dengeli Beslenmeye Geçiş

Dengeli beslenme demek her sabah “bir kibrit kutusu büyüklüğünde” beyaz peynir yemek anlamına gelmiyor. Kızartma, ağır yağlı et, fast food ve hazır gıdalardan kaçınarak istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Bazen hangi vitamini veya minerali hangi besinden alacağınızı bulmak kafa karıştırıcı olabilir. Bunu sağlamanın en kolay yolu farklı renklerde sebze ve meyveler yemek. Böylelikle gıdalar yoluyla aldığınız vitamin ve mineralleri çeşitlendirebilirsiniz.


Yetersiz Beslenme ve Sağlık Sorunları

Sağlıksız ve yetersiz beslenmenin yan etkileri sadece saçlarda görülmez. Dişlerde çürükler oluşur, cilt elastikiyetini kaybeder ve erken yaşlanma ortaya çıkar, ağız içinde yaralar meydana gelir, anemi ve osteoporoz gibi sağlık sorunları yaşanabilir.

Size uygun profesyonel bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz. Sigara içiyorsanız ya da alkol tüketme alışkanlığınız varsa bazı vitaminleri daha çok almanız gerekebilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın