Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Saçın uzamasının ve sağlıklı görünmesinin önündeki en büyük engel olan saç kırıklarının oluşmaması için saçların sürekli yumuşak olması gerekmektedir. Saç uçları saç telini koruyan tabakanın saçın nemsiz kalması ve yıpranması nedeniyle incelmesi sonucu kırılır. Saç teli bir kere kırıldıktan sonra tekrar eski haline dönmesi mümkün değildir ancak doğru bakımla kırılmayı oldukça önemli oranlarda azaltabilirsiniz.

Saç Kırıklarına Karşı Bakım Önerileri

Duşta saçlarınıza krem sürdükten sonra geniş dişli bir tarakla yavaşça tarayarak karışıklıkları açın. Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı havluyla sertçe ovalamayın ve ıslakken sık kıllı fırça kullanmayın.

Isıyla çalışan saç kurutma makinesi duştan çıktıktan sonra hazırlanmanız için gereken süreyi epey kısaltabilir ancak sık kullanımı uzun dönemde kırıkları arttıracaktır. Fazla ısı zaten saç diplerine göre dayanıksız olan uçları yıpratır ve koruyucu tabakayı inceltir. Kurutma makinesinden vazgeçemiyorsanız makineden önce saçlarınıza termal sprey sıkarak ısının zararlarına karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı örneğin ipek bir bluz gibi düşünün ve yıkarken, kurularken aynı özeni göstermeye çalışın. Metal saç tokaları, çok sıkı atkuyrukları, saç tokaları gibi aksesuarlar saç köklerini yıpratabilir ve koparak dökülmeleri arttırabilir.


Saçların kırılması tükettiğimiz gıdalarla ve alınan vitaminlerle yakından ilgilidir. Her vitamin saçlara belirli oranda fayda sağlar ve görünümünü geliştirir ancak özellikle E, B, A ve C vitaminleri saçlar üzerinde etkilidir. Ayrıca folik asit ve biotin saçları güçlendirirken saçın daha hızlı uzamasına ve saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olan folik asit en çok portakal ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunur.

Nemlendirici saç bakım ürünleri saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlarken kırıkları azaltır. Duşta kullandığınız kreme ek olarak duştan sonra “sür, bırak” ürünleri de kullanabilirsiniz.

Saçları sık sık boyatmak, maşayla düzleştirmek, ağır kimyasallar içeren bakım ve şekillendirici ürünler kullanmak bir süre sonra saç tellerini yıpratarak kırıkları arttıracaktır. Bu tip ürünlerden ve uygulamalardan uzak durmak veya uzun aralıklarla yaptırmak saç sağlığını korumak açısından önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Saç Kırıkları Nasıl Giderilir? İçin 23 Yorum Yapılmış

 1. ebrar 17 Mart 2014 #

  Saç telindeki kırıklar nasıl giderilir?

  • deniz 24 Ağustos 2014 #

   Aydan aya saçların uçlarının kesilmesi genellikle saça maşa falan yapılmaması saçın ucunu kırmaz.

 2. yaprak 22 Haziran 2014 #

  Bende de çok kırık var.

  • deniz 24 Ağustos 2014 #

   Saçının uçlarını aldırırsan daha iyi olur.

 3. tugçe 26 Eylül 2014 #

  Hangi şampuanı kullanıyorsunuz?

 4. Beyza 27 Eylül 2014 #

  Benimde çok kırıklarım var ama kesmek istemiyorum.

 5. selin 03 Ocak 2015 #

  Arkadaşlar kırıklarınız varsa kestirmeyin azsa haftada 1 kere çoksa haftada 2 kere uçlarına zeytinyağı sürün.

  • zahide 14 Eylül 2015 #

   Nereden öğrendin?

 6. Masal Öykü 19 Ocak 2015 #

  Ya saçlarınıza şu spreylerinden kullanın işe yarıyor. Ha bir de nerden aklıma geldi bilmiyorum ama sakın saçlarınızın rengini açmayın yanıyor saçlarınız. Serumları da çok iyi. Zeytinyağı saçımdan çıkarken zor oldu ama işe yaradı.

 7. Semra 05 Haziran 2015 #

  Benim saçlarım çok uzun kestirmeye kıyamıyorum kırıkları onarmak için önerdiğiniz bir şey var mi??

 8. elif 02 Temmuz 2015 #

  Bilmiyorum ya denemek lazım ama saçlarımı kestirmek istemiyorum ve saçlarım da çok kırık 🙁

 9. deniz 02 Temmuz 2015 #

  Bakım önemli saçları yıpratmayı sakın.

  • ayca 23 Aralık 2015 #

   Zeytinyağlı mükemmel ben kullanıyorum haftada iki gün kullanın faydası çok.

 10. sedef 02 Ağustos 2015 #

  Arkadaşlar sac uçlarımda kırıklar var zeytinyağı hariç ne kullanabildim limon iyi gelir mi?

 11. Mars 01 Kasım 2015 #

  Saçlara zeytinyağı? Dürüst olmak gerekirse önermiyorum. Saçlarını bir hafta yumuşak tutuyor ama onu sürdükten sonra yıkaması gerçekten eziyet. Kendinize iş çıkarmayın, çok az kestirin ve saç kurutma makinesini çok kullanmayın. Şampuan ve saç kremi de doğru seçilmeli.

 12. yasemin 09 Ocak 2016 #

  Benim saçım 1 metre 25 santim ve çok kalındı uzadıkça inceldi ayrıca kırıklarım da çoğaldı bir avuç sac ama uzun olduğu için kıyamıyorum ne yapmam gerek?

  • admin 29 Mayıs 2016 #

   İnanın kıyamayacak bir şey yok. Bu kadar uzun bir saç, üstelik kırıklarla dolu, incelmiş, olumlu bir yanı, faydası yok aslında.

 13. Merve 22 Nisan 2016 #

  Elidorun günlük saç spreyleri oluyor marketlerde bence onlar çok kullanisli ve ise yariyor tavsiye ederim

 14. sema 28 Nisan 2016 #

  Arkadaşlar ben denedim zeytin yağı işe yaramıyor.
  Benim saçım ince telli ve cok kırık var ama olmadı 🙁

Bir Cevap Yazın