Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Öneriler


                                          


Saç kökü, bir grup hücrenin bir arada bulunduğu keseciğe benzer ve saçın tek canlı bölgesi burasıdır. Dolayısıyla saç dokusunu ne kadar geliştirseniz geliştirin, saçlarınız ne kadar hacimli ve sağlıklı olursa olsun eğer köklere gereken özeni göstermezseniz bir süre sonra sağlığını kaybedecektir. Saç köklerine zarar vermemek ve güçlendirmek için bazı basit uygulamaları evinizde yapabilirsiniz.

Saçlarınızı özellikle ıslakken kesinlikle fırçalamayın. Fırça saç köklerini zorlar ve yıpratır. Bunun yerine geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Saçları tararken önemli nokta saç tellerini fazla çekmemek ve kökü zorlamamaktır.

Saçlarınız karıştıysa fırça veya tarakla açmaya çalışmayın. Kozmetik mağazalarında dolaşan saçları açmak için özel olarak üretilen kremler satılmakta. Duşta bu kremi kullanarak köklere zarar vermeden saçlarınızı açabilirsiniz.

Firkete, taç, metal saç tokası, saç bandı gibi aksesuarlar kullanmayın. Bu aksesuarlar hem kökleri hem de saç tellerini yıpratır. Sıkı atkuyruğu ve sıkı saç örgüsü modellerinden kaçının.

Saç boyası saç köklerinin şişmesine neden olur. Saçlarınızı boyatacaksanız doğal rengine yakın renkler arasından seçim yapın. Ne kadar az boyatırsanız o kadar iyi.

Saça faydası bilinen B vitaminlerini, demir ve çinko minerallerini tavsiye edilen günlük miktarlarda alın. Ayrıca omega yağ asitleri bakımından zengin balık ve keten tohumu tüketiminin saç köklerini güçlendirme de önemli katkısı vardır.

Saç derisinin aşırı kuru veya yağlı olması kökleri zayıflatır. Aşırı kuruluk için badem yağı ve zeytinyağıyla, aşırı yağ için yağsız yoğurt ve limon suyuyla saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Saç derisindeki kan dolaşımını arttırmak, saç köklerine giden oksijeni de arttırdığı için kökleri güçlendirir. Bunun için saç derinize düzenli aralıklarla masaj yapabilirsiniz.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Yazan: admin Kategori: SAÇ BAKIMI 1 Yorum

Yorum Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Öneriler

  1. nina

    Saçlar çok dökülüyor.

     

Yorum