Saç Maşası Kullanımı

Saç maşasını sadece saçlarınızı düzleştirmek için ya da saçlarınıza dalga vermek, yeni saç modellerini denemek için kullanıyor olabilirsiniz. Ancak saç maşası gibi ısıyla çalışan ve saça temas eden cihazlar aynı boya gibi saçı yıpratır, zamanla donuk görünmesine neden olabilir. Eğer saç maşasını nasıl kullanacağınızı bilirseniz ve aşağıda listelediğim noktalara dikkat ederseniz hem maşanın saça verdiği zararı minimuma indirirsiniz hem de saçlarınıza model vermeniz kolaylaşacağından saatler boyu ayna karşısında uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Saç maşası kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cihazı saçla olabildiğince az temas ettirmek ve saçı ısıya karşı korumak.

Saç Maşası Nasıl Kullanılır?

Saç maşası kullanmaya başlamadan önce mutlaka saçı ısıya karşı koruyan termal bir sprey almalısınız. Tamam saç bakımı için yaptığınız harcamalara bir kalem daha eklenmesi can sıkıcı olabilir ancak bu termal sprey olmadan saçlar çok yıpranır ve bu seferde saç bakımı için kuaföre gitmek zorunda kalabilirsiniz. Kozmetik marketlerde veya süpermarketlerde bu spreyleri “termal saç spreyi”, “saçları ısıya karşı koruyan sprey”, “maşa spreyi” gibi farklı adlarla sorabilirsiniz. Bu spreyler saç teli üzerinde koruyucu bir tabaka yaratarak saçları ısıya karşı korur ve parlaklık verir.


Maşa kullanmadan önce saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın. Temiz saçlar vereceğiniz modeli daha uzun süre muhafaza eder. Şampuandan sonra sür-yıka veya duştan sonra sür-bırak saç kremi kullanmanız saçların karışmasını ve maşa kullanırken kabarmasını önleyecektir. Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı havlu ile iyice kurulayın. Saçlar hafif nemliyken geniş dişli bir tarakla tarayın. Bu aşamada kesinlikle fırça kullanmayın çünkü fırça ıslak saçı ve saç kökünü yıpratır.

Saçlarınızı doğal kurumaya bırakabilir veya saç kurutma makinesiyle, düşük sıcaklık ayarında kurutabilirsiniz.

Kuruduktan sonra saçın üst kısmını başınızın üstünde tokalarla toplayın. Maşayı kullanmaya başlamadan önce saçı düzenlemek ve tutamlara ayırmak maşa sırasında size kolaylık sağlar ve saçın her bölümünün düzleştiğinden emin olursunuz. Maşa için en uygun saç tutamı genişliği 4-5, kalınlığım ise 3-4 santimdir. Saçlarınız maşaya hazırsa işleme başlayabilirsiniz. Düzleştireceğiniz tutama termal sprey sıktıktan sonra deniş dişli bir tarakla 3-4 kez tarayın ve maşaya yerleştirin. Maşayı saç köküne mümkün olan en yakın mesafeden uca doğru hareket ettirin. Maşadan geçirdiğiniz tutam düzleşmediyse aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. Bazen maşadan duman çıkabilir. Panik yapmayın çünkü bu genellikle saçta kalan nemin maşayla temas eder etmez buharlaşmasıdır. Eğer maşa saçınızdayken bir “çıtırtı, cızırtı” duyarsanız bu saçın yandığı anlamına gelebilir, dikkat edin.

Alt kısımları düzleştirdikçe başınızın üzerinde topladığınız diğer bölgeleri sırayla açarak aynı işlemi uygulayın. Saçınızı düzleştirdikten sonra su sıkmayın çünkü kabarmasına neden olabilir. Maşayı kullanırken sprey gibi yanıcı maddeler kullanmayın. Maşadan sonra saça parlaklık vermek için silikon bazlı parlaklık verici saç kremlerinden kullanabilirsiniz. Bu kremden 1-2 damla avucunuza damlatın, ellerinizi birbirine sürterek avuç içinizde dağıttıktan sonra saçlarınıza sürün. Fazla kullanmayın çünkü saçlarınız yağlı gibi görünebilir. Maşayla yaptığınız model 2-3 gün dayanabilir. Saçlarınızı yıkadığınızda eski haline dönecektir.

Saç Maşası Kullanımı Video

Aşağıdaki videoda saç maşası nasıl kullanılır, maşa yaparken saç nasıl korunur, maşayla saça nasıl şekil verilir hakkında öneriler bulabilirsiniz.

Bu videoda saçları düzleştirirken nasıl hacim verebileceğiniz gösteriliyor.

Saçlarınızı kısa sürede nasıl düzleştireceğinizi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Bu videoda saç maşası ile dalgalı saç yapılışı gösteriliyor.

Aşağıdaki videoda saç düzleştirme teknikleri, saç maşası için saç ürünleri, saç maşası modelleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın