Saça Hacim Vermek İçin Evde Yapabilecekleriniz

Hacimli, gür görünen ve “ahenkle dans eden” saçlar herkesin hayali. Ancak ne yazık ki hava kirliliği, sağlıksız beslenme, vakitsizlik nedeniyle saçlara yeterince bakım yapamamak ya da saçların özelliğinden dolayı pek azımız bu tür saçlara sahibiz. Saça hacim vermek için öncelikle köklerinin güçlenmesi, nemini koruması, kırıkların az olması ve saç derisinin sağlığının korunması gerekli. Bunun için en önemli adımda gıdalar yoluyla saç ve cilt sağlığı için önemli vitaminlerin, minerallerin alınması. Tabii bu geniş zamanda uygulanabilecek yöntem. Çok kısa sürede hacimli görünen saçlar elde etmek için evde yapabileceğiniz bazı bazı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Seçtiğiniz saç kesimi önemli. Örneğin saçlarınız düz ve ince telli ise katlı kesimler saçlarınızı olduğundan daha hacimli gösterebilir.

İkinci adım ise saçlarınızda kullandığınız ürünleri doğru seçmek olacaktır. Saçları nemlendirdiğini iddia eden ürünlerden kaçınmanızı tavsiye ederim çünkü bu tip ürünler saç telleri üzerinde birikerek onları aşağı doğru çeker ve hacimli görünmesini engeller. Bu nedenle şampuanınızın ve bakım kreminizin hafif olmasında fayda var. Aynı şekilde saçlarınız yağlı olursa hacmini kaybeder. Ancak tüm doğal yağın alınması da saçları kurutup yıpratacağından dikkatli olmalısınız.


Eğer sprey, jöle, köpük gibi saç şekillendirici ürünler kullanıyorsanız etiketlerine bakın ve üzerinde “saça hacim veren” yazanlardan seçmeye çalışın. Bu tip ürünler geçicide olsa saç tellerini kalınlaştırarak saçların daha hacimli görünmesini sağlayabilir.

Akşam için hazırlık yapıyorsanız duştan çıktıktan sonra geniş dişli bir tarak ve saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Acele etmeyin ve saçlarınızı tutamlara ayırarak her tutamı makineyle kurutun. Tarağı ve kurutma makinesini saçın altından yukarı doğru hareket ettirin. Eğer saçlarınıza dalga vermek istiyorsanız bigudi kullanabilirsiniz.

Yukarda saydığım tüm bu yöntemler kısa sürede, geçici olarak saçları biraz daha hacim vermek için geçerli. Uzun dönemde bu kadar saç şekillendirici ürünü ve saç kurutma makinesini kullanmak saçlara yarardan çok zarar verecek ve yıpratacaktır. Bu nedenle kalıcı hacim için beslenmenize özen göstermeli, saçlarınızı güneşe ve kire karşı korumalı, doğal yağlarla haftalık olarak bakım yapmalı ve boya gibi yıpratıcı uygulamaları olabildiğince az kullanmalısınız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın