Saça İyi Gelen Sebzeler

Pek çoğumuz özellikle gençlik döneminde saçlarımızın sadece dışardan şekilli, parlak ve sağlıklı görünmesi için çalışırız. Aslında saç sağlığı aynı cilt güzelliği gibi tükettiğimiz gıdalarla yakından ilgilidir ve hangi kozmetik saç bakım ürününü kullanırsanız kullanın, eğer saçlarınız için gerekli vitamin ve mineralleri almıyorsanız sonunda saç telleriniz incelecek ve saçınız genel olarak donuk görünecektir. Vitamin ve mineralleri tam olarak almak sadece saçlar için değil genel sağlık açısından da önemli. Vitamin eksikliklerinin ilk belirtileri cilt ve saçlarda görülmeye başlar. Saça iyi gelen sebzeler arasında başta yeşil yapraklı, mineral bakımından zengin sebzeler olmak üzere karnabahar, yeşilbiber ve havuç gösterilmektedir.

Saç Bakımı ve Sebzeler

Karnabahar: Saça faydaları bilinen ve pek çok ticari saç bakım ürününün içinde bulunan biotin bakımından zengin karnabahar saçları besler ve güçlendirir. Amino asitler tarafından işlenen proteinlerden oluşan saç telleri, vücutta amino asit üretimini teşvik eden biotinle canlanır. Ayrıca saç tellerinin nemlenmesine ve yumuşamasına yardımcı olan karnabaharı düzenli olarak tüketirseniz saçlarınız üzerindeki olumlu etkilerini 4-5 hafta içerisinde görebilirsiniz.


Yeşil Biber: C vitamini bakımından oldukça zengin olan yeşilbiber saç büyümesini teşvik eder ve güneşin zararlı ışınlarına, ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazların yıpratıcı etkilerine, duman ve hava kirliliği gibi olumsuz çevre koşullarına karşı saçlarınızı güçlendirir. C vitamini ayrıca saçları nemlendiren ve yumuşak olmasını sağlayan sebum üretimini de teşvik eder.

Havuç: Bol miktarda A vitamini içeren havuç gözler kadar saçlar içinde faydalı bir sebzedir. A vitamini saçların sağlıklı uzamasını sağlarken tellerin incelmesini engeller ve saç derisinin sağlığını geliştirerek saç köklerini güçlendirir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın