Saçın Sağlıklı Uzaması İçin Ne Yapmalı?

Saçın sağlıklı uzaması için yapılması gerekenler listesi, saçların daha sağlıklı görünmesi, dökülmemesi, kırılmaması, hacimli ve parlak olması için yapılması gerekenlerle aynıdır. Her şeyden önce beslenmenize özen göstermeli, gıdalar yoluyla vücudunuz ve dolayısıyla saç sağlığınız için gereken vitamin, protein, yağ ve mineralleri aldığınızdan emin olmalısınız. Eğer aldığınız vitamin ve minerallerden emin değilseniz veya vitamin eksikliği yaşıyorsanız multivitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Saçın sağlıklı uzaması için yapılmaması gerekenler ise sık boyatmak, ısıyla çalışan saç şekillendirici cihazlar kullanmak, uzun süre güneş altında kalmak, saçları her gün şampuanlamak, jöle, sprey gibi ürünleri sık kullanmak.

Sağlıklı Saç Uzatmak İçin Öneriler

Saçlarınızı sadece yağlandığında yıkayarak işe başlayabilirsiniz. Her gün şampuan kullanmak, çok sıcak suyla duş almak saçınızı, saç derinizi ve cildinizi kurutur. Saçların kuruması kırılmaları arttıracağı için daha sık kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı sadece gerektiğinde şampuanlayın ve ılık suyla yıkanmaya çalışın.


Saçlarınıza değdirdiğiniz saç kremi, şampuan, şekillendirici gibi ürünlerin çok ağır kimyasallar içermemesine özen gösterin. Organik saç bakım ürünleri bir miktar daha pahalı olmakla birlikte yıpratıcı etkileri yok denecek kadar azdır ve uzun dönemde saç sağlığını korurlar. Saç tipinize uygun şampuan seçin ve saçlarınızın nemli olmasına dikkat edin.

Uzun, parlak ve sağlıklı saç için öncelikle saç köklerinin bulunduğu saç derisinin sağlıklı olması gerekiyor. Saç derisini kurutan alkol içerikli saç ürünlerini kullanmayın. Saç derinizde mantar, tahriş veya kurumaya neden olan, saç köklerini zayıflatan herhangi bir cilt hastalığı varsa vakit kaybetmeden bir doktora giderek uygun tedaviye başlayın. Zaman içinde şampuan, jöle, sprey gibi ürünler saç derisinde birikebilir ve bu da kepeğe yol açabilir. 15 günde 1 saçlarınızı sirkeli suyla durulayarak saç derisinin temizlendiğinden emin olabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için saç tellerinin nemli olması şart. Yağlı saçları genellikle ekstra nemlendirmek gerekmez ancak kuru şartlar için nemlendirici bir ürün kullanmak veya doğal yağlarla ara ara saç bakımı yapmak gerekebilir. Kozmetik marketlerde duşta veya duştan çıktıktan sonra kullanabileceğiniz nemlendirici serumlar bulabilirsiniz.

Sağlıklı Saç Uzatmak İçin Doğru Saç Modelleri

Uçardaki kırıkları düzenli olarak aldırın. Saçlarınızın bir an önce uzamasını istiyor ve bu kırıkları kestirmek işleminin saçlarınızın uzamasını geciktirdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak kırılan bölgeleri kestirmezseniz bu kırıklar artar ve saçlarınız kabarık, sağlıksız görünür. Kırıkları düzenli olarak kestirmek saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve dolaşmasını önler.

Sıkı atkuyruğu modellerinden, fazla toka, firkete, saç bandı kullanmanıza neden olan saç modellerinden saçlarınız uzayana kadar uzak durun. Bu tip modeller saç köklerini zorlar ve saçı yıpratır. Ayrıca şekil vermek için jöle, sprey kullanmanızı gerektiren modeller yerine doğal hali kolay şekil alan modelleri tercih edebilirsiniz.

Saç Sağlığı ve Beslenme

Başta da söylediğim gibi sağlıklı saç için atılacak ilk adım dengeli bir beslenme programı oluşturmak ve bu programa sıkı sıkıya bağlı kalmaktır. Haftada en az 2 gün balık tüketin, taze sebze ve meyveleri olabildiğince sık yemeye çalışın.

Her gün uykunuzu tam olarak alın ve stresi azaltmaya çalışın. Alkol, sigara ve diğer toksin maddeleri kullanmayın ve olabildiğince az tüketmeye çalışın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:


Saçın Sağlıklı Uzaması İçin Ne Yapmalı? İçin 48 Yorum Yapılmış

 1. deniz 22 Nisan 2013 #

  Bence de ama benim saçlarım çok yağlı bu biraz zor bana.

 2. irem bulut 07 Temmuz 2013 #

  Benim saçlarım resimdeki kızın saçları kadar ama ondan 5 cm kısa ben saçlarımı uzatmayı çok istiyorum ama zaten çok kısa değil uzun. Dengeli ve sağlıklı besleniyorum meyve ve sebzede bolca yiyorum. Bundan dolayı saçlarım hızlı uzuyor buna seviniyorum ama dahada uzatmam için neler yapabilirim diye baktım yaptığım şeylerin aynısı çıktı ekrana demek ki doğru beslenme sebze ve meyveyle saçlarımız uzuyor. Dengeli beslenmenizle meyve yemenizle de uzamıştır çok yazdım by… :)

 3. irem bulut 07 Temmuz 2013 #

  Hmm bu arada sorularınız varsa sorun bana! cevap alacaksınız :)

  • seda 04 Kasım 2014 #

   Ben kuaföre gittim saçlarımı küt kesin dedim erkek saçı gibi kısacık yaptı ve bende uzatmak istiyorum yağ falan diyorlar yağ sürersek saçımız bitlenmez mi merak ediyorum şampuanla uzatılamaz mı ben ayda 10 cm uzasın istiyorum :(

   • ilayda 16 Kasım 2014 #

    Yağ bitlendirmez merak etme bende genellikle ayda 3 defa saçlarıma zeytinyağı uyguluyorum organik. Saçım 1 ayda 15 cm uzadı ve memnunum merak etme sende kullan ben saçlarımı genellikle ısırgan otlu şampuanlarla yıkıyorum ferah canlı kalıyor ve dolgun sende kullan iyi gelecektir :)

 4. simge 13 Temmuz 2013 #

  Saçlarım ince telli makinalardan iyice yıprandı eskiden dalgalı parlak ve canlı saçlarım şimdi yoluk gibi sürekli kabarıyor iğrenç bir görünüm aldı her şeyi denedim ama hiç faydasını göremedim neredeyse 6 seneden beri saçlarım uzamıyor kuaförlere pek güvenmiyorum saçlarım zaten omzumda birde kısaltsalar uzamamasından korkuyorum tek istediğim saçlarımın eski haline dönmesi bunun için nelerimi verirdim bir bilseniz.

 5. sibel 26 Temmuz 2013 #

  Benim saçlarım çok kısa ve kırık saçlarımı nasıl uzatabilirim?

  • derya 18 Eylül 2014 #

   Öncelikle şunu söylemeliyim kesinlikle saçların için zeytinyağı kullanmalısın korkma kesinlikle bit falan düşmez tam aksine saçlarının kırıklarını onarır saçlarına dolgunluk ve parlaklık kazandırır. Benimde saçlarım başta kırık ve kısa idi ben 9 aydır kullanıyorum saçlarım şimdi dolgun ve parlak kepeksiz kırıkları yok. saçlarını hızlı uzamasın içinse ben kuaförümden bir şey alıyorum böyle kullandığın şampuanın içine 5 tl ye azcık katıyor en fazla 5 yıkamada etkisini gösteriyor benim saçlarım kestirdiğimde çenemde idi bunu kullanalı 1 hafta oluyor saçlarım şimdi omzumda başka kuaförlerde var mıdır bilmiyorum ama öğrenmek istersen bilgi verebilirim :D

   • gamze 28 Ekim 2014 #

    Ben öğrenmek istiyorum bana söyler misin derya.

   • Sümeyye 04 Aralık 2014 #

    Benim saçlarım sağlıklı aslında ama yavaş uzuyor bana ayrıntı bilgi verebilir misin bunun için?

   • fikriye 13 Ocak 2015 #

    Bende öğrenmek istiyorum derya.

   • derin 06 Şubat 2015 #

    Derya kuaföründen aldığın şey tam olarak nedir paylaşabilir misin çok uzun süredir saçlarımı uzatmaya çalışıyorum sağlıklı uzamıyorlar kırık doluyor hep. Bilgi verebilirsen harika olur.

   • emine 15 Şubat 2015 #

    Ne kullanıyosun biraz bilgi verir misin?

  • Elif 31 Ocak 2015 #

   Saçın kısa ise hızlı uzaması için argan yağı yılan yağı vb. yağlar kullanabilirsin. Kırıklar saçın uzamasını yavaşlatır. Şimdi sen bana diyeceksin ne kırık aldırması saçım zaten kısa kuaföre kırıklarımı al desen en az 10 cm kesecek sende kuaför makaslarından al saçını dola ve çıkan kırıkları al şampuanın saçının uzamasında kötü etkisi olabilir. Peki hangi şampuanı kullanmalıyım dersen pantane veya elidor olabilir neyse çok uzan yazdım umarım işine yarar.

 6. damla 28 Ağustos 2013 #

  Bakın arkadaşlar ben size örnek vereyim, saçlarınız kısa ve kırıksa ve en önemlisi de hiç uzamıyorsa saçınıza masaj yaparak ama her duştan sonra limonu sıkın bir herhangi kaseye onu saçınıza masaj yaparak sürün uçlarına filan 2 hafta sonra saçınız tam 1 karış uzuyor.

  • berfin 08 Ocak 2014 #

   Damla gerçek mi denemem lazım ama benim saçlarım çok fazla olmasa da yağlı denesem olur mu ki?

  • melahat 30 Ağustos 2014 #

   Biraz daha ayrıntılı anlatabilir misin ve kaç kere kullanmalıyız. Bir de limon saçı yıpratıyor diyorlar o nasıl oluyor? Saçlar daha fazla kırılmıyor değil mi?

  • melis irem 21 Ekim 2014 #

   Damla peki bunu duştan çıkınca kuruttuktan veya ıslakken sonra mı yapacağız? Ve limonu sürdükten sonra yıkamak lazım mı yoksa yıkamak gerekmez mi?

  • mine 19 Aralık 2014 #

   Peki, yaptıktan sonra hemen yıkayacak mıyız yoksa bekleyecek miyiz?

 7. esma 22 Eylül 2013 #

  Damla benim sana bir sorum var duş aldıkdan sonra o saçımıza sürdüğümüz limonu saçımızda mı bırakıyoruz yoksa ardından tekrar mı yıkıyoruz bir de saçların ıslak mı olması lazım yoksa kuruduktan sonra mı sürmeliyiz ?

 8. Fatma 29 Ekim 2013 #

  Arkadaşlarım . Benim saçlarım kalçama kadar uzun. Yaklaşık 1.5 yıldır uzatıyorum. Kullandığım herhangi bir kür yok. Düzenli olarak kırıklarımı aldırıyor, yağlanana kadar duş almıyorum. Kesinlikle uyumadan önce örün, hatta mümkünse gün içerisinde de örülü kalsın (gevsek örgü). Hatta onlara cocuğunuzgibi davranın :)

  • Fatma 09 Ocak 2015 #

   Aynen bende 2 seneden beri uzatıyorum kalçamı geçiyor hiç bir şey kullanmadım özel olarak 17 yasındayım yanı bence sacın derisinden kaynaklanıyor deriden bazı kişilerinki hemen uzar bazılarınınkinde uzamaz o yüzden bir şey kullanmayın saçınız zarar görür.

 9. gamze 19 Kasım 2013 #

  Merhaba arkadaşlar, öncelikle saç uzatmak sabır gerektiren bir iştir, yanlız benim gibi sabırsızlar bekleyemiyor :) Her neyse öncelikle şunu belirtmek istiyorum yağlı saç daha çabuk uzar. Yani saçın kendi yağı demek istiyorum. Saçınızı çok fazla yıkamayın, yıkadığınızda soğuk suyla yıkayın. Soğuk su saçı hızlı uzatır. Saçım şu an yağlı ama yağlı olduğu belli değil. Yağlı bırakıyorum artık ve saçımı hep topuz yapıyorum, bazen örüyorum :) Sadece okula giderken ve buluşmaya giderken saçımı açık bırakıyorum ever bir uzama söz konusu :)

 10. Rıdvan 12 Aralık 2013 #

  Bende saç uzatıyorum kırık var 10 15 tane onları nasıl kesmeliyim kökten mi uçlarından 1 2 cm falan mı? Bir de saçlarım çok ince bir an öncede uzatmak istiyorum omuzlarıma gelmesine 10 cm flan kaldı bu arada sabun saçları kalınlaştırıyor filan diyorlar ama ben hiç denemedim denesem mi saçlarımın sağlını bozar diye korkuyorum yardımcı olun.

 11. Zeynep 18 Aralık 2013 #

  Merhaba, size bir sorum olacak.Benim saçlarımın rengi doğal sarı. Saçlarım çok ince çok az. Bunun için bu sayfaya danışmaya karar verdim. :) Ve ben saçlarımı 3 sene önce kestirmiştim. 3 sene geçse bile şu an çok kısa duruyor benim beklediğimden :( Saç uzamasına sabun iyi geliyor diyorlar. Doğru mudur? Ayrıca argan yağı gibi saça yararlı veya zararlı bazı doğal saç bakım ürünleri kullanmak da doğru mudur?

 12. eda 23 Ocak 2014 #

  Benim saçlarım önceden uzundu ama kestirdim şimdi kısa ve kabarık iğrenç bir görünüm oluyor ve ben bundan çok rahatsız oluyorum lütfen bana yardımcı olun.

 13. Ebru 31 Ocak 2014 #

  Arkadaşlar. Benim saçlarım omzumda hem çok kırık hem ince.

 14. Sibel 08 Şubat 2014 #

  Arkadaşlar muhakkak badem yağı haftada bir kez masajla saç diplerinize uygulayın ve ben 3 saat kadar bırakıyorum sonra normal yıkıyorum şampuan saç kremi kullanıyorum. Unutmayın ki sac kreminde kırıklar için çok faydası oluyor. Saçınıza da kesinikle maşa falan yapmayın saçı öldürüyor. Benim saçlarım boyadır maşadır hep yandı. Şimdi belimde kendine geliyor yavaş yavaş.

 15. h.hilal 03 Mart 2014 #

  Saçlarım haftada 1 cm uzuyor ama ben haftada 5 cm uzasın istiyorum bu mümkün mü?

  • derya 18 Eylül 2014 #

   Tabiki de evet :D

   • Aysegul 19 Ekim 2014 #

    Selam merak ettim saçı uzatan formülü yazarsanız sevinirim benimde sacım çok yavaş uzuyor.

 16. figen 17 Mart 2014 #

  Benim saçlarım hem kırık hem kısa saçımı kestireceğim saçımı kestirdikten sonra uzaması için ne yapmalıyım arkadaşlar lütfen bilgi verin bana.

 17. sasgdudııas 01 Mayıs 2014 #

  Benim saçlarım daha omzuma bile gelmedi ince telli ve uzamıyor artı çok kırık var ve ben uzatmaya çalışıyorum allah aşkına yardım edin şimdiden teşekkür ederim. Allah Razı olsun.

 18. sibel 24 Mayıs 2014 #

  Valla benimki hem çok yıpranmış hem kabarık fazla uzun değil bunun için ne yapmalıyım bilmiyorum kırığı da aşırı çok aldırdım halde kırığı halen var napıcam bilmiyorum.

 19. elif 05 Haziran 2014 #

  Valla Sibel öyle diyorsun da canım saçım uzun değil diyorsun bir de kabarık diye bize soruyorsun ne yapacam diye sormayı bırak da başka siteye bak başka sitemi yok araştır bir zahmet ayrıca arkadaşlar böyle stres yaparsanız saçım uzamıyor bilmem ne o zaman saçınız uzamaz bir yandan da saçınızın uzamasını.

 20. Ceyda 08 Haziran 2014 #

  Arkadaslar, benim saçlarım kısa hafif kabarık ve çok kırık bunun için ne yapmalıyım bir arkadaşımız saçlarınıza limon sıkın diyor bunu yapsam uzar mı lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler :)

 21. şeyma 09 Temmuz 2014 #

  Çok iyide benim saçım hiç uzamıyor ne yapabilirim?

 22. dilek 25 Temmuz 2014 #

  2 orta havucu 3 bardak suyla kaynatın daha sonra süzün ılıdıktan sonra 1 yumurtayla o suyu çırpın 2 saat saçta bekletin ve normal bi şekilde durulayın. Haftada 2 kez herkese en iyi çözüm bence.

  • derya 18 Eylül 2014 #

   Ben onu denedim çok iğrenç kokutuyor saçı hem bir işe de yaramıyor :P

 23. Hilal 05 Ekim 2014 #

  Öncelikle arkadaşlar merhaba, bende sizler gibi saçlarımın kısa sürede çabuk uzaması derdindeyim. Ve bu pekte mümkün bir olay değil. Fakat kulak hizamdan olan saçlarımı 1 yıl kadar bir sürede göğsümün altına kadar uzatmayı başardım. Evet, çok kolay olmadı fakat sürekli ve aynı formülle saçımı uzatmayı başardım. 3 ay boyunca lavanta ve badem yağı karışımını kullandım. 1 ay dinlenme payı bıraktım. Daha sonra. 3 ay sarımsak ve zeytinyağı karışımı kullandım ve tekrar 1 ay dinlenme payı bıraktım. 8 ay sonunda saçlarım zaten kırıklarından temizlenmiş ve baya uzamıştı. Daha sonra ki 3 ayımda da fındık ve susam yağını kullandım. Ve böylece 12 aylık bir saç bakımımı tamamladım gerçekten işe yaradı.

 24. duygu 01 Kasım 2014 #

  Kızlar kırıksa bile yılan yağı uzatıyor.Aktarlardan bulabilirsiniz.

 25. Beyza 04 Kasım 2014 #

  Arkadaşlar argan yağı ne kadar ve bütün aktarlarda bulma ihtimalim var mı? Argan yağından başka ne gibi bitkisel sağlıklı şeyler kullanabilirim saçlarım omzumdan 1-2 cm uzun ama eski saçlarımı özledim uzunluğunu falan lütfen yardım edin. Argan yağı yüze de sürülüyormuş doğru mu?

 26. mine 19 Aralık 2014 #

  Benim saçım belimdeydi simdi omuzlarımda ama ben 2 ay içinde belinde olmasını istiyorum ve ne yapmalıyım bilmiyorum bana yardım eder misiniz?

 27. mine 21 Aralık 2014 #

  Bimeks ampul eczanede 4-5 tl, sinameki otu 3 tl ye kocaman bir torba alırsınız, badem ve argan yağıda en fazla 10 tl, bütün bunlar size bir kaç ay yeter. Sinameki otundan bir kaç yaprak ve bi cay bardağı su içinde kaynatın soğumaya bırakın. Bimeks ampulü kırın bir tane içine de birer kaşık yağlardan koyun. İsterseniz zeytinyağı ilave edin soğuyan sinameki otunun suyunu da katın saçınıza surun bir saat bekleyin ve yıkayın 1 ay boyunca hafta da bir defa yapın ben çok memnunum dökülme ve yağlanmaya da iyi geliyor.

 28. Gizli 06 Ocak 2015 #

  Arkadaşlar lütfen yardım edin. Saçlarım kısa hem de baya kısa. Kısa olduğu için saçımı öremem limon suyunu deneyeceğim.

  • arzu 22 Şubat 2015 #

   Saçım omuzlarımda ama azcık kabarık ama benim gem dalgalı kabarık olduğu için hoşuma gidiyor. Ben saçımı duş aldıktan sonra beş dakika bekletiyorum. Saçına limon sur diplerime sürme. Saçın kepekli ve yağlı ise mavi şişesini alabilirsin siz saçınızı akşamları salik bırakın ya da saçınız kısa ise alttan topuz yap saçın kısa diyorsun ama saçını balıksırtı örebilirsin sadece önlerini ör arkası salik kalsın sorularınız varsa bana danışabilirsiniz.

 29. İrem 27 Ocak 2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Bende sizin gibi birçok çözüm yolu aradım. İşte herkes argan yağı yılan yağı falan diyorlar fakat hepimiz bunları yapmak için eriniyoruz kabul edelim. Öncelikle saçlarını çok fazla berik örün gerçekten de işe yarıyor hem de çok. Gerekirse balıksırtı örün açtığınızda da güzel duruyor. Boyadan ve düzleştirici veya masa gibi şeylerden uzak durun. Saçlarınızı ıslakken tarayın kuruyken tararsanız kırılır. Dediğim gibi sürekli belik orun veya saçlarını topuz yapın.

  • ben 09 Şubat 2015 #

   Benim saçlarım omzumu 1 karış geçiyor biraz düz biraz dalgalı banyodan sonra kabarıyor sizce bana hangi şampuan gider.

Bir Cevap Yazın