Saçları En Çabuk Ne Uzatır?


                                          


Saçları en çabuk ne uzatır sorusuna verilecek en iyi cevap “iyi bakım” olacaktır. Çünkü kullanılacak ilaçlar veya doğal ürünler, saçların normalde ayda 1 santim kadar uzarken birden 10 santim uzamasını sağlamaz. Ancak saçların gerekli vitaminleri aldığı bir beslenme programına sadık kalmak, hava kirliliğe ve yıpranmaya karşı korumak, saç derisini ölü hücrelerden temizlemek ve nemlendirmek daha sağlıklı uzamasını, kırıkların azalmasını sağlayabilir. Saç uçları ne kadar az kırılırsa o kadar az kestirmek zorunda kalacağınız için daha uzun saçlara istediğiniz sürede ulaşma şansınız yükselecektir.

Vitaminler

Protein, vitamin ve mineral yönünden zengin bir beslenme, genel sağlınız için olduğu kadar saç sağlığınız içinde önemlidir. Vitaminler saç derisi ve saç köklerini güçlendirirken protein saç tellerini olumsuz dış faktörlere karşı korur ve uçlarında oluşan kırıkları azaltır. Ayrıca sadece iyi bir beslenme ile doğal parlaklığında, yumuşak ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkün. Bunun için tavsiye edilen ise, antioksidan bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, vitamin kaynağı meyvelerden bol bol yemek ve protein bakımından zengin gıdalarla beslenmek. Özellikle A, C, E ve B12 vitaminlerini düzenli olarak almak kısa sürede saçlarınızda olumlu etkilerini gösterecektir.

Stres

Fiziksel ve duygusal stres saç üzerinde olumsuz etki yaratır ve saçların uzama süresini daha da uzatabilir. Stres tek başına geçici saç dökülmesine de yol açabilmektedir. Tabii bur da stresli geçen tek bir günden bahsetmiyorum. Stresin saçların uzamasına olumsuz etkisi 4-5 haftalık stresli süreçlerin sonunda gözle görülmeye başlanabilir. Ayrıca duygusal stres nedeniyle oluşabilecek uyku bozuklukları saç uzamasını engelleyebilir. Bu nedenle stresi azaltıcı etkisi bulunan düzenli egzersiz, meditasyon teknikleri gibi uygulamaları yaşamanıza dahil edebilirsiniz. Stresle baş etmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Hastalıklar

Bazı hastalıklar ve ilaçlar saçın uzamasını yavaşlatabilir. Ancak düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçları sadece saçlarınızın sağlığı bozuluyor diye kullanmayı bırakmak çok ciddi sorunlara neden olabilir. İlacın yan etkilerini doktorunuzla konuşarak yan etkisi daha az olan alternatif bir ilaçla değiştimesini isteyebilirsiniz.

Saç Derisi

Saç derisinin sağlığı saçların çabuk uzamasında oldukça önemli bir role sahiptir. Çünkü sağlıklı saçlar önce sağlıklı saç kökünde oluşur ve saç kökü sağlığı saç derisi sağlığıyla yakından ilgilidir. Saç derisini etkileyen cilt hastalıkları, cildin aşırı kuru veya yağlı olması gibi durumlar saç uzamasına etki edebilir ve süreci yavaşlatabilir. Böyle bir rahatsızlığınız varsa vakit kaybetmeden doktora giderek uygun tedavi yöntemini kullanmaya başlamalısınız.

Saç Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Saçlarınızın çabuk uzamasını istiyorsanız perma, kimyasal düzleştirme, boyama gibi işlemlerden kaçının ya da en azından uzayana kadar ara verin. Saç şekillendirici, saç düzleştirici ve ısıyla çalışan saç kurutucu cihazları mümkün olduğunca az kullanın. Saçları ıslakken fırçalamayın. Banyodan çıktıktan sonra fazla suyu havluyla alarak doğal kurumaya bırakın.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir:

Yazan: admin Kategori: SAÇ BAKIMI 12 Yorum

12 Yorum Saçları En Çabuk Ne Uzatır?

 1. başak

  En çabuk zeytin yağı uzatıyor saçı.

   
 2. rabia

  Arkadaşlar terlemenin saç uzattığını biliyor muydunuz? Ben bunu her yaz canlı yaşadım. Kışın uzamayan saçımın yazın terden uzadığını anladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

   
 3. rabia

  İster inanın ister inanmayın.

   
 4. melike

  Bence saçlar bağlayınca uzuyor.

   
 5. merve

  Saçı kekik yağı sarımsak karışımı uzatıyor.

   
 6. meryem

  Arkadaşlar eğer saçınızın çabuk mu uzatmak istiyorsunuz yılan yağı ile besleyin.

   
 7. selin

  Saçı en çabuk yağmur uzatır. :)

   
 8. za

  Arkadaşlar bence saçınızı boşuna şekillendirmeyin bilmem ne otuyla beslemeyin. Uzadıkça uzar uzamazsa uzamaz.

   
 9. akiş buhara

  Doğru söylüyor en iyisi bırak kendine uzar! Yağmura ne gerek var.

   
 10. coliner morgan

  Teşekkürler arkadaşlar.O kadar şey tavsiye ettiniz ki, kafam karıştı :-)

   
 11. ummuhan erdogan

  Bence saçı şampuanlar uzatır arkadaşlarım.

   
 12. kübra

  Yağlı saçlar daha çabuk uzuyor ve geç kırılıyor :D kuru saçlı olanlar saçlarını yıkadıktan sonra biraz nemli bıraksın o zaman daha hızlı uzar :D

   

Yorum