Sert Saç Nasıl Yumuşar?

Saçların sert olmasının iki ana nedeni vardır; birincisi saçlarınız doğal olarak kuru ve sert olabilir, ikincisi ise boya, sık şampuanlama, deniz ve güneşin etkisiyle kuruyup sertleşebilir. Nedeni ne olursa olsun sert saçı yumuşatmak için kullanabileceğiniz bazı doğal yöntemler ve saçları yumuşatmak için özel olarak üretilen kozmetik saç bakım ürünleri gibi seçenekleriniz mevcut. Saçlarınızın doğal hali sertse bakım yağları, serum ve nemlendirici saç bakım maskeleri kullanabilir, yıpranma nedeniyle sertleştiyse ağır şampuanlardan, boyadan ve saç düzleştirici ürünlerden bir süre uzak durabilirsiniz.

Sert Saçı Yumuşatmak İçin Yapılabilecekler

Öncelikle şampuan seçimini doğru yapmalı ve zaten kuru olan saçlarınızı daha da kurutacak şampuanlardan kaçınmalısınız. Nemlendirici özelliği olan şampuanlar kullanın ve duştayken saç tellerinden daha çok saç derinizi temizleyin. Saçlarınızı her gün şampuanlamayın çünkü her gün şampuanlamak saç derisini ve dolayısıyla saç tellerini kurutur. Her gün duş almak zorunda karlıyorsanız şampuanınızı yarı yarıya suyla karıştırabilirsiniz.

Günlük olarak kullandığınız bir kremi varsa bu kremi besleyici ve nemlendirici özelliği olmasına dikkat edin. Kremi dipten uçlara sürdükten sonra geniş dişli bir tarakla tarayın.


Haftada 1 kez derinlemesine nemlendiren bir saç bakım ürününü kullanabilir veya badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlarla bakım yapabilirsiniz. Doğal bakım için zeytinyağını parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak sürün, saç dipleri ve uçlarına da sürdükten sonra yarım saat bekletip şampuanla yıkayabilirsiniz.

Fön makinesi, saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi ürünler saçları kurutarak sertleşmesine yol açar. Bu cihazları olabildiğince az kullanmaya çalışın ve zamanınız varsa havluyla fazla suyu alıp doğal kurumaya bırakın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,


Sert Saç Nasıl Yumuşar? İçin 36 Yorum Yapılmış

 1. gagger 31 Ekim 2012 #

  Peki, hangi şampuanı önerirsiniz? Ben bir süre Bioxin kullandım, saçım o yüzden sert oldu diye düşünüyorum. Daha önce böyle değildi çünkü. Bana ne önerirsiniz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • ahmet 04 Nisan 2013 #

   Benimde saçlarım sert ve düzene girmiyor, günde en az 2 kez yıkıyorum ya bana bir şampuan veya bir ürün önerinde bu dertten kurtulayım :)

 2. Serhat 09 Nisan 2013 #

  Saçlarım çok kuru ve sert sürekli dökülüyor bunun için ne öneriyorsunuz?

 3. şeyma 11 Nisan 2013 #

  Bioxin ve Bioblas hiç işe yaramıyor daha fazla sert yapıyor.

 4. Berk 14 Mayıs 2013 #

  Arkadaşlar Head&Shoulders tavsiye ederim çok işe yarıyor.

 5. mami 04 Haziran 2013 #

  En iyisi arap sabunu :)

 6. arda 18 Haziran 2013 #

  Ben Elidor kullanıyorum banyodan sora 30 dakika işe yarıyor Justin’e benziyor azcık :)

 7. KeKo 22 Ağustos 2013 #

  Bu nemlendirici bakım ürününü nerede bulabilirim ?

 8. hasan 29 Ağustos 2013 #

  Clear kullanmayın o hiç işe yaramıyor.

 9. Davulcu vedat 04 Eylül 2013 #

  Saçlarım kezban gibi, sıkı, kabarık ve dalgalı. Ne yaptıysam işe yaramıyor. Şampuan ve krem aldım kuru saçlar için hiç işe yaramıyor :3

 10. yunus 07 Ekim 2013 #

  Benim saçlarım çok kuru ve çok kepek var ayrıca çok sert ne önerirsiniz?

 11. Batuhan 22 Ekim 2013 #

  Ya sacınız olmasaydı bırakın allah sizi öyle yaratmış

 12. mustafa 31 Ekim 2013 #

  Benim saçlarım cok garip ya kıvırcık aklı eserse çok yumuşak oluyor ama bazen duştan çıkıyorum kurutuyorum çok sert :)

 13. Mehmet 06 Kasım 2013 #

  Benim saçım eskiden sertti. Kafaya taktım nasıl yumuşatırım diye 1 ayda yumuşadı saç. Önce banyoya haftada 1 kez girdim sonrada saçımı önce yeşil kalıp sabun ile yıkadım. Sonrada hacışakir şampuanını aldım onunla da yıkadım sonra kuruladım. En önemli yeri saçı ıslak bırakmamak saçı ne olursa olsun kuru tutacaksınız ben böyle yaptım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

 14. seko 08 Ocak 2014 #

  Ben elidor ile yıkanıyorum saçlarım yumuşuyor 2 gün sonra semsert :D

 15. gwr 03 Şubat 2014 #

  Arkadaşlar en iyisi zeytin yağı. Zeytinyağını şampuanınızla karıştırın ve bekletin hem parlaklaştırıyor hem de nemlendiriyor.

  • Mert 22 Eylül 2014 #

   Peki ne miktarda katacağız içine?

 16. melih 23 Şubat 2014 #

  Nemlendirici şampuan ve zeytin yağı bir arada işe yarar mı?

 17. nihal 03 Nisan 2014 #

  Benim saçların gür sert ve kıvırcık her gün yıkadığınız takdirde bukle belirginleştirici serisi işe yarıyor özellikle 3. adım.

 18. Melike 14 Nisan 2014 #

  Saçlarım çok sert çıldıracağım.

 19. admin 04 Mayıs 2014 #

  Allah kahretmesin saçlarım çok sert sertlikten bidon bidon yağ döküyorum yine yumuşamıyor ne yapacağım yardım edin ben bu saçlarla yaşayamam şimdi gidiyorum saçlarımı sıfıra vurmaya :( :(

 20. Tufan 05 Mayıs 2014 #

  Arkadaşlar lütfen yardım! Benim sacların duştan sonra çok kuruyor resmen tas gibi oluyor sac yapımda sık ve yağlı artık nasıl oluyorsa banyo yapmayayım diyorum ama 2 günden sonrada kepek oluyor çözümlere baktım fakat en iyi şampuanı bulmam lazım yumuşatmak için bir ara bebek şampuanı bile denedim :)

 21. Taner 21 Haziran 2014 #

  Saçlarım o kadar sert ki tarak geçmiyor. Berberde bile zor kesiliyor. Banyodan sonra yumuşuyor ama yeniden sertleşiyor. Size iyi bir kalıp sabun alıp onu denemenizi tavsiye ederim.

 22. zaza 25 Haziran 2014 #

  Saçlarımı haftada bir yıkıyorum ne zaman yıkasam banyodan çıkınca saçlarım yarak gibi sem sert oluyor bunu nasıl engellerim ?

 23. jonny 30 Haziran 2014 #

  Bende sinuzit var ne yapmalıyım ?

 24. Sema 01 Ağustos 2014 #

  Arkadaşlar bizim kuaföre gelen her 3 bayandan biri bu şikâyetle geliyor ve gelen herkese şunu diyoruz ; saçlarınızı banyoya girmeden önce yarım bardak sirkeyle yıkayın ve banyodan çıkmadan 5 dk öncede ayni şekilde sirkeyle ovalayın biraz durulayın sonra kurutun iyice 1 hafta sonra etkisini göreceksiniz. Merak etmeyin hem bayanlarda hem de baylarda oluyor ama yarım bardak sirke kısa saçlı olanlara fazla gelebilir onlar biraz su katabilirler.

 25. fbxfb 27 Ağustos 2014 #

  Benim saçlarım önceden çok yumuşaktı. Ama saç düzleştirici maşa fön makinesi saçlarımı sertleştirdi. Bir daha elektrikli aletleri saçlarımda kullanmicam. Saçları mahvediyor. Ve saçlarım yandı hep kabarıyor. Ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz?

 26. cansu 31 Ağustos 2014 #

  Benim saçım da yağlı ama ben banyoya girmeden önce saç diplerimi limonluyorum daha sonra banyoya girince durulayıp yeşil sabunu sadece saç diplerime sürüp sonra duruluyorum ve daha sonra şampuanlıyorum iyi geliyor.

 27. yardim 11 Eylül 2014 #

  Arkadaşlar ben saçım yumuşasın diye argan yağı aldım ama sürünce yumuşak oluyor ama yıkadıktan sonra çok sert oluyor kalın telli ve sert çok kabarıyor napayım.

 28. asli 18 Ekim 2014 #

  Arkadaşlar en iyisi yumurta yumurtayı zeytinyağı ile karıştırın sonuca siz bile inanmayacaksınız müthiş yumuşak biraz kokacak ama yıkadıktan sonra koku kalmayacak.

 29. demet 31 Ekim 2014 #

  Merhabalar. Öncelikle şunu söylemek isterim sizlere. Benim de saçlarım çok sertti ve bunun yüzünden tarayamadığım için dökülmeye bile başlamıştı. Size 2 alternatif önereceğim: 1. si saf zeytinyağı saçları çok yumuşatıyor. Haftada bir saç uçlarınıza yarım saat sürün ve şampuanla yıkayın.2.si normal kullandığınız şampuan varsa onun saç kremini de kullanın işe yarıyor. Dipnot: ayrıca bitkisel şampuanlar da saçları sertleştirir. Kolay gelsin.

 30. Begüm 02 Aralık 2014 #

  Benimde saclarım çok kuru ve kabarık sanırım her gün sacımı yıkıyorum o yüzden oluyormuş.

 31. Emine 30 Aralık 2014 #

  Benim saclarımda çok kuru ve kirik nefret ediyorum saclarımdan nerdeyse bütün şampuan ürünlerini kullandım ama fayda yok ne önerirsiniz.

 32. ali 26 Ocak 2015 #

  Saçlarım o kadar sert ki çıldırasım geliyor sanki saç uçları ütülenmiş gibi.

 33. azra 05 Şubat 2015 #

  Benimde saçlarım kıvırcık kabarık ve kuru saçlarımızı maşa falan çok sık kullandığımız için böyle saçlarınız 6 ay dümdüz bazılarında 5 ay falan duruyor ama olsun gene de demek istedim brezilya fönü çektirin yumuşattır mı bilmiyorum ama en azından bunsan sonra daha saçlarınızı yakmasınız ben daha çektirmedim ama en yakın zamanda çektirecek bana da arkadaşım önerdi.

 34. meryem 07 Mart 2015 #

  Arkadaşlar saçım çok sert ve dökülüyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık sarımsak sürdüm fazla yardım bulmadım. Yoğurt ile yumurta sürdüm yine olmadı en sonunda kına sürdüm çok şükür daha iyi oldu saçım yumuşadı ama 1 aksam kınalı uyudum size bunu tavsiye ederim kınayı.

Bir Cevap Yazın