Sirke Saç Dökülmesine Faydalı mı?

Sirke, sindirim sistemi sorunlarından iştah kesmeye, tansiyonu düşürmekten cilt hastalıklarının tedavisine kadar pek çok hastalık için geleneksel olarak kullanılmakta. Sirkenin saç dökülmesini yavaşlattı yönünde bazı uzman görüşleri olmakla birlikte bilimsel olarak yapılmış çalışma yok. Ancak diğer yöntemlerden bir sonuç alamadıysanız yan etkisi olmayan sirkeye de bir şans verebilirsiniz.

Saç dökülmesi, büyük oranda kalıtsal olarak meydana gelmekle birlikte beslenme, stres, kaygı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler, saç derisinde yaşanan cilt hastalıkları, saç köklerinin iltihaplanması, sigara ve alkol tüketimi gibi diğer nedenlerle de oluşabilir.

Sirkenin Saç Dökülmesine Etkisi

Sirke saç köklerini uyararak uzamasına yardımcı olabilir. Özellikle organik elma sirkesi saç köklerine doğru olan kan akışını arttırarak köklerin kan yoluyla aldığı oksijen oranını yükseltir. Bu kökü güçlendirir ve zaman içinde saçların seyreldiği bölgelerde saçların daha sağlıklı çıkmasını sağlayabilir.


Sirkenin Saça Uygulanması

Sirkeyi saç bakımında harici olarak kullanabilirsiniz. Kan dolaşımına etkisi arttırmak için yarım bardak sirke suyuna 2-3 çay kaşığı kırmızıbiber tozu atarak iyice karıştırıp saç derinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapabilir ve etkilerini 5-6 hafta sonra görmeye başlayabilirsiniz.

Eğer saç deriniz hassassa sirke sürdüğünüzde yanma oluşabilir ve ciltte kızarıklığa, tahrişe neden olabilir. Böyle durumlarda sirkeyi suyla inceltebilirsiniz. Saç derinizde ve saç köklerinde iltihaplanma ve açık yaralar varsa sirke kullanmayın.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın