Yazın Saçların Dökülmesi

Yazın veya kışın her gün saçların bir miktar dökülmesi normaldir. Ortalama olarak her gün 100 tel saç kaybederiz. Bu saçların tekrar uzaması için gerekli bir döngüdür ve kaşlarda, kirpiklerde de olur. Ancak yazın saçların kış aylarına göre daha çok döküldüğü görülebilir. Bunun ana nedeni ter bezlerinin salgıladığı terin, ciltten atılması sırasında saç köklerini yıpratması ve koparak dökülmenin artmasıdır.

Ayrıca tuz, havuz kloru, güneş ışınları saçın yaz aylarında daha çok yıpranmasına ve zayıflamasına neden olarak günlük kaybedilen saç teli miktarının çoğalmasına neden olur. Yaz aylarına özgü bu dış faktörlerden saçınızı korumak için havuzdan ya da denizden çıktığınızda tatlı su ile duş alabilir ve güneşe karşı koruyucu faktörlü saç kremi kullanabilir veya şapkayla koruyabilirsiniz.


Saç derisinin terlemesi gün içinde deri ve saç kökleri üzerinde tozdan, yağdan oluşan kirin birikmesine neden olacaktır. Bu köklerin hava almasını engeller ve yağ üretimini arttırabilir. Bunun için eve her geldiğinizde saçlarınızı yıkamanız ve bu kiri temizlemeniz önemli. Her gün şampuan kullanmanız gerekmiyor. Saçlarınızı gün aşırı şampuanlayabilir, geri kalan günlerde sadece ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yaz aylarında saçlarınız daha fazla dökülüyorsa endişelenmeyin çünkü yaz aylarında saçların uzama süreside kısalır. Yani kaybettiğiniz saçlarınızı, doğru bakım yaparak ve koruyarak daha kısa sürede geri kazanabilirsiniz.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın