Zerdeçal Saç Uzamasına Yardımcı Olur mu?

Bilimsel adı “Curcuma longa” olan bitkinin kökünden elde edilen zerdeçal, sıcaklık veren, aromatik, hafif acı bir baharattır. Bitki aynı zamanda hardala parlak sarı rengini verir. İltihap önleyici ve antioksidan özellikleri ile geleneksel olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan zerdeçal, saç derisindeki kan akışını arttırarak köklerin daha fazla oksijen alması için çeşitli saç bakım maskelerinde tavsiye edilmektedir.

Ayrıca düzenli olarak zerdeçal tüketiminin saç dökülmesinin başlangıcı olan saç foliküllerinin zayıflamasını yavaşlattığı yönünde bazı uzman görüşleri bulunuyor. Terapi amacıyla önerilen günlük zerdeçal tüketimi 1.200 mg ile 2.000 mg arasında. Zerdeçalı taze olarak ya da sağlık marketlerde, eczanelerde bulabileceğiniz tablet veya toz formunda tüketebilirsiniz.

Zerdeçalın Yan Etkisi Var mı?

Zerdeçal genel olarak her yaş için güvenli kabul edilir ancak uzun dönem kullanımı sindirim sisteminde sorunlara, mide bulantısı ve ishale yol açabilmektedir. Gebelik dönemindeki kadınların zerdeçalı yemekler dışında, takviye olarak alması tavsiye edilmez. Aynı şekilde emziren kadınların da besin takviyesi olarak kullanmaması gerekir. Safra kanalı tıkanıklığı veya safra taşı bulunan kişilerde hastalığın belirtilerini arttırabilir. Cerrahi operasyonlar öncesinde en az 2 hafta önceden tüketimi bırakılmalıdır çünkü kanı incelterek ameliyat sırasında ekstra kanamaya neden olabilir.


Diğer Faydaları

Saçtan bağımsız olarak antioksidan özellikleri ile kanseri önleyici olarak da kullanılan zerdeçal dispepsi, mide asidi düzenlenmesi, şişkinlik ve kronik hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili bir bitki olarak tavsiye edilmektedir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın