Zerdeçalın Saça Faydaları

Curcuma longa bitkisinin köklerinden elde edilen zerdeçal bitkisel ilaç, tekstil boyası ve baharat olarak başta Çin ve Hint toplumları olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde kullanılan bir bitkidir. Tedavi amaçlı olarak bağırsak hastalıklarının, kistik fibrozis ve romatizmanın hafifletilmesinde kullanılır. Zerdeçal içerisinde bulunan kurkumin maddesi saç dökülmesinde önemli bir role sahip olan TGF Beta ajanını baskılar ve saç dökülmesini yavaşlatabilir.

Zerdeçal Saç Dökülmesini Engeller mi?

Saç dökülmesinin nedenlerini engelleyerek dolaylı yoldan yavaşlatabilir. Ancak bu alanda yapılmış bilimsel araştırmaların sayısı yetersizdir. Zerdeçalın saç dökülmesine yol açan TGF Beta One ajanını baskıladığı ve hayvanlarda bu ajan nedeniyle oluşan saç dökülmesini engellediği yönünde sonuçlara sahip tek ciddi araştırma Güney Kore’de Biospectrum Yaşam Bilimleri Enstitüsü’nde yapılmıştır.


Zerdeçal Saçın Rengini Açar mı?

Tekstil boyası olarak da kullanılan zerdeçal, aynı papatya suyunda olduğu gibi saçın bir kaç ton açılmasını sağlayabilir. Ancak ticari saç boyaları gibi parlak bir renk sağlamaz. Yine de saçlarınızı yıpratmayan ve hiçbir kimyasal madde içermeyen zerdeçalı saç renginizi açmak için deneyebilirsiniz. Bazı internet sitelerinde zerdeçala ek olarak safran, papatya suyu ve nergis kullanmanın saçın rengini daha çok açtığı belirtilmektedir. Bu ürünlerle hazırladığınız karışımla saçlarınızı durulamanız yeterli olacaktır.

Zerdeçalın Saç Derisine Faydaları

Saç derisini yumuşatarak kepek oluşumunu azaltabilir. Saç derisinde kullanıldığında kan dolaşımını arttırır ve köklerin güçlenmesini sağlar. Saç derisini etkileyebilecek egzama, dermatit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Bu tip hastalıklar olarak doktor tarafından verilen bir merhem kullanıyorsanız zerdeçal kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın