Amla Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Amla, Hindistan kökenli bir bitkidir ve şifalı bir ot olarak kabul edilir. Ağacın meyveleri yenilebilir ve meyvelerden elde edilen yağ güçlü bir aromaya sahiptir. Yoğun kokusunu azaltmak için genellikle Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak kullanılır. Yağ, çay, toz ve öz formunda aktarlarda bulunabilir. Hindistan’da, saçlarda kullanılan, bilinen en eski nemlendirici doğal üründür.

Amla Yağı ve Saç Bakımı

Amla yağının saçlar üzerindeki olumlu etkisi konusunda yapılan çalışma sayısı çok az, ancak polifenoller, flavonoidler ve diğer organik asit bileşenler içeren yağın saçı nemlendirdiği, yumuşattığı ve daha sağlıklı yaptığı yönünde kullananların paylaştığı bilgiler bulunuyor. Saçları şampuanlamadan önce Amla yağı sürmek şampuanın yarattığı kuruluğu azaltıyor ve saçların nemli kalmasını sağlıyor. Amla yağını kullanarak saç derisine masaj yapmak bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına, saç köklerinin beslenmesine ve güçlenmesine katkı sağlıyor. Sağlıklı saç kökleri ise saçın daha çabuk uzamasını ve dış etkilere karşı daha güçlü olmasına yardım ediyor.


C vitamini yönünden zengin olan yağ, yıpranan saçları besliyor, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Yine içerisindeki omega 9 yağ asidi ile saç dökülmesini yavaşlattığı söylenmekte. Yağın diğer faydaları arasında belirtilenler ise, saç uçlarının kırılması azalttığı ve erken beyazlamayı engellediği yönünde.

Amla Yağı Nasıl Üretiliyor?

Hindistan’da saç bakımı için yüzyıllardır kullanılan yağın üretimi, Amla ağacından toplanan yemişlerin kurutularak işlemeye hazır hale getirilmesiyle başlıyor. Kuruyan yemişler daha sonra Hindistan cevizi yağına batırılıyor ve suda çözünen vitaminler, mineraller ayrıştırılıyor. Yağın besleyici özellikleri toplandıktan sonra süzülüyor ve koyu renkli Amla yağı elde ediliyor. Amla yağı, besleyici özelliğini koruması için genellikle güneş ışığını filtreleyen koyu camlı şişelerde satılmaktadır.

Amla yağı üretiminde kullanılan yöntemler bölgelere ve üreticiye göre farklılıklar gösterdiğinden piyasada farklı renklerde, kokuda ve ambalajda amla yağı bulunabilir. Kaliteli amla yağının şişesi genellikle koyu renkli olur. Kokusu meşemsidir ve yağın rengi de koyu olmalıdır. Bazı üreticiler amla yağını zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı veya uçucu yağlar ile karıştırarak satışa sunmaktadır.

,

Amla Yağının Saça Faydaları Nelerdir? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. sema 21 Haziran 2014 #

  Nereden alabilirim amla yağını?

 2. sema suleymanli 27 Haziran 2014 #

  Amla yağını nerden alabilirim?

  • melisa 03 Eylül 2014 #

   Baharatçılara bir sormakta fayda var.

 3. halima 21 Ekim 2014 #

  Ben de diyorum saçım niye düzleşiyor? Saçlarıma renk koydum 2 yıl önce, 20 yaşındayım simdi duşunun yani, fon çektim sürekli kıvırcık gezmemek için. Şimdi zeytinyağı + yumurtayı karıştırıp sürüyorum, amla yağlı şampuanı, sarımsaklı maskesi, duştan çakıncaysa argan yağını kullanıyorum. Acaba hangisi daha iyi etki yaptı hepsini her defa yazdığım sırayla kullanıyorum.

Bir cevap yazın