Badem Saçların Daha Hızlı Uzamasını Sağlar mı?

Her yıl saçlarının daha sağlıklı, hacimli ve parlak görünmesini isteyenler saç bakım kozmetiklerine milyonlarca lira harcıyor. Hepsi olmasa da bu ürünlerden bazıları işe yarıyor ve saçlarınızın görünümünü geliştiriyor. Ancak işe yarayan her kozmetik ürününde olduğu gibi bunlarında fiyatları oldukça yüksek ve düzenli olarak kullanım gerektirdiğinden aylık bütçelerde önemli bir yer tutuyorlar. Bunun yerine hem evde hazırlayabileceğiniz hem de çok az maliyetli doğal ürünlere bir şans verebilirsiniz. Badem de saçlara, cilde çok faydalı bu doğal ürünlerden biri.

Bademin Saça ve Vücuda Yararları

Besin değeri yüksek badem az miktarda yendiğinde dahi sağlık için gereken vitamin ve mineralleri almamızı sağlar. Örneğin bir avuç badem, saç sağlığı için önemli olan günlük E vitamini ve manganez ihtiyacının yaklaşık %45’ini karşılamaya tek başına yeter. Yine bir avuç badem yemek günlük olarak alınması gereken magnezyumun %25’ini karşılar. Magnezyum, saçın sağlıklı uzaması için gereken mineraller arasındadır. Hatta çoğu zaman saç dökülmesi magnezyum eksikliği ile paralel ilerlemektedir.


Uzmanlar, saçın daha çabuk ve sağlıklı uzaması için verdikleri tavsiyelere, gerekli vitaminlerin, proteinin, minerallerin alınmasının yanı sıra “yüksek yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durulması” cümlesini ekliyorlar. Yani genel sağlığımızı korumak adına patates cipsinden, kızartmalardan ve tatlılardan uzak durmalıyız.

Badem Yağıyla Saçları Nemlendirmek

Haftada bir gün yapılacak badem yağı bakımıyla saç dokusunu geliştirebilir ve saçlarınızın daha parlak, yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Soluk sarı renkteki yağı saç derinize ve saç köklerine masaj yaparak sürmek için 10 dakikanızı ayırmanız yeterli. 5-6 hafta içerisinde saçlarınızdaki iyiye doğru gelişim gözle görülür olacaktır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın