Balık Yağı Saç Dökülmesini Engeller mi?

Saç dökülmesi çoğunlukla genetik nedenlerden dolayı meydana gelir ve bunu tamamen engellemek diye bir şey söz konusu değildir. Yani saçların döküleceği, kişinin genetik kodunda yer alır. Tabii nasılsa dökülecek diye yeterli özeni göstermemek dökülmeyi hızlandırarak ve mevcut saçlarınızın daha sağlıksız görünmesine neden olacaktır. Doğal ürünlerle dökülmeyi yavaşlatmak mümkün. İçerdiği omega 3 yağ asitleri ile bu doğal ürünler arasında yer alan balık yağı, saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olarak kullanılabilir.

Balık Yağı ve Saç Sağlığı

Balık yağını günlük beslenmenize eklemek sadece saçlarınız için değil genel sağlığınız açısından da faydalı. Balık yağını kapsül şeklinde eczanelerde ve besin takviyesi satan mağazalarda bulabilirsiniz. Ancak kapsül kullanmak yerine uzmanlar, haftada en az iki kez balık tüketmenin daha faydalı olacağını belirtiyorlar. Düzenli olarak balık yiyerek, hem kırmızı etten daha sağlıklı bir protein kaynağını kullanmış, hem de faydalı balık yağını ekstra besin öğeleri ile birlikte almış olursunuz.

Balıklarda, özellikle yağlı balıklarda bol miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri saç köklerini besler ve dökülmeye karşı daha dirençli hale getirir. Bu alanda yapılan araştırmalar henüz yeterli sayıda olmasa da düzenli olarak balık yağı tüketenlerde saç uzamasına katkıda bulunduğu ve saçların dökülmesini yavaşlattığı yönündeki görüşleri internette pek çok güvenilir kaynakta bulmak mümkün.


Saç Bakımında Balık Yağı Kullanımı

Balık yağı gıdalarla alınabileceği gibi saç bakımında harici olarak da kullanılabilir. Kokusunun ağır olması nedeniyle aktardan aldığınız balık yağını saçlarınıza sürdüğünüzde evde bir süre kokuya neden olacaktır ve yağı çıkarmak için çok iyi yıkamanız gerekir. Kokuyu engellemek için kokusuz balık yağı kapsüllerini kullanabilirsiniz. Ancak her marka balık yağı kapsülü kokusuz değil. Satın aldığınız yere danışarak kokusuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Balık yağını saç derisinde kullanmadan önce E vitamini bakımından zengin ve saç derisini yumuşatıcı özelliği bulunan zeytinyağıyla karıştırabilirsiniz. Bu karışım için 1-2 balık yağı kapsülünü yarım su bardağı zeytinyağına kırmanız yeterli olacaktır. Haftada bir kez bu karışımı saç derinize ve saç köklerine parmak uçlarıyla masaj yaparak sürün ve duş bonesi takarak 30 dakika bekletin. Hafif bir şampuanla yıkadıktan sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

, ,

Balık Yağı Saç Dökülmesini Engeller mi? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. aysen oz 26 Kasım 2013 #

    Saç dökülmesi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa eğer bence bazı vitaminler de dökülmeyi önleyecektir.

Bir cevap yazın