Balla Saç Bakımı

Bal içerisinde bulunan, doğal tatlandırıcılar olan fruktoz ve glikoz saçı besler ve yumuşatır. Balla hazırlanan saç maskeleri saç sağlığı için gerekli olan bakır, demir, manganez, kalsiyum, sodyum, B vitamini, potasyum, fosfor gibi mineralleri sağlarken aynı zamanda saç tellerini nemlendirerek kırılmalara karşı korur.

2001 yılında saç dökülmesi, kafa derisinde kaşıntı ve saç uçlarında aşırı kırılma yaşayan kişiler üzerinde yapılan araştırmaya göre, saç derisine günde 2-3 dakika balla masaj yapmak tüm bu olumsuzlukları azaltıyor. Bal, saç köklerini etkileyen saç derisi rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olarak saçın daha sağlıklı uzamasına imkan tanıyor.

Balla Hazırlanan Saç Maskesi

Balla saç bakımı için gereken malzemeler; 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın. İki malzemeyi iyice karıştırarak parmak uçlarınızla saç derinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz. Eğer zeytinyağıyla saç bakımı yapıyorsanız içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyerek besleyici etkisini arttırmanız mümkün. Evde tarçın ya da zeytinyağı yoksa balı 1/10 oranında suyla karıştırarak direk saç derisine sürebilirsiniz.


Marketlerde bulunan balların çoğu yapay tatlandırıcılar ve gıda kimyasalları içermektedir. Bu nedenle en etkili bakım için organik bal kullanmanızı tavsiye ederim. Normal koşullarda haftada 1 kez yapılan ballı saç maskesini saçlarınız çok yıprandıysa haftada ikiye çıkartabilirsiniz.

, ,

Balla Saç Bakımı İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. jasmin 20 Mayıs 2013 #

    Denedim, süperdi.

Bir cevap yazın