Beyazlayan Saçlara Çözüm

İlk olarak şunu söylemeliyim, beyazlayan saçlara çözüm olarak mucize bir bakım yöntemi veya ilaç bulunmuyor. Saçların beyazlamasındaki en büyük etken, aynı saç dökülmesinde olduğu gibi genetik faktörler. Kalıtsal nedenler dışında kalan %5’lik oran ise kişinin uzun dönem strese maruz kalması, bazı vitamin eksiklikleri ve çeşitli hastalıklar sonucunda görülüyor. Saçlarınız vücudunuzda herhangi başka bir belirti olmadan beyazlıyorsa bunun nedeni %99 genetik mirasınız ve yaş almanızdır. Ancak bazı doğal ürünleri kullanarak beyazlama sürecini yavaşlatabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı markalar ve ilaç üreticileri tersini iddia etse de beyazlamış saç telinin eski rengine tekrar kavuşmasını sağlayan bir ilaç veya yöntem şu gün itibariyle bulunmuş değil. Genel olarak kullanılan yöntemler geçici saç boyaları, kına benzeri organik saç renklendiriciler ve kalıcı kimyasal saç boyasından başka bir şey değil.

Beyazlayan Saçlar ve Beslenme

Eğer saçlarınız beklediğinizden daha erken beyazlamaya başladıysa bazı vitamin ve mineralleri eksik alıyor olabilirsiniz. Örneğin B12 vitamini eksikliği çocuklarda dahi saç beyazlamasına neden olabilir. Folik asit eksikliği ise proteinin vücut tarafından işlenmesinde sorunlara yol açarak saçların erken beyazlatabilir. Erken saç beyazlamasını engellemek için tavsiye edilen diğer vitamin ve mineraller ise biotin, çinko ve inositol’dür. Bunları günlük beslenme programınıza eklyerek kötü beslenme nedeniyle oluşan erken beyazlamadan korunabilirsiniz.


Beyazlayan Saçlara Doğal Çözümler

Başta da söylediğimiz gibi doğal veya ticari ürünler beyazlayan saçlarınızın tekrar eski rengine dönmesini sağlamaz ancak bazı doğal yöntemlerle saç beyazlamasını yavaşlatan sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu doğal yöntemler ve kullanılan ürünler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Adaçayı: Adaçayı ile hazırlayacağınız durulama suyunu kullanarak saçların beyazlamasını bir miktar yavaşlatabilirsiniz. Aynı çay demler gibi 2 bardak kaynamış suya 2-3 çay kaşığı adaçayı atarak 10-15 dakika kadar demleyin. Daha sonra süzüp soğumaya bırakın. Bu karışımla saçlarınızı ıslatın ve kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra ılık suyla tekrar durulayabilirsiniz.

Lor ve Karabiber: Bu uygulama en iyi etkiyi koyu siyah ve kahve saçlarda gösterir. 10 gram lorla 1-2 gram karabiberi iyice karıştırın ve saç derinizde özellikle beyazların daha çok olduğu bölgelere sürün. Karışımı 1 saat beklettikten sonra normal şampuanla yıkayabilirsiniz. Uygulamayı haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kına: Kumral ve kızıl saçlardaki beyazların görünümü azaltmak için kına kullanabilirsiniz. Üstelik kına, ağır kimyasallar içeren saç boyaları gibi saçınızı yıpratmaz.

Altın Çilek ve Mango Tohumları: Hazırlaması kolay bu maske ile beyazları bir kaç ton koyulaştırabilirsiniz. Bektaşi üzümü olarak da bilinen altın çilek ve mango tohumlarını eşit miktarda kullanarak karıştırın ve beyazların bulunduğu bölgeye uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Bu maske haftada 1 kez kullanılabilir.

,

Beyazlayan Saçlara Çözüm İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. mehmet 16 Nisan 2013 #

  Altın çilek ve Bektaşi üzümü ayrı meyvalardır. Araştırma yapmadan yazı yayınlamayın lütfen. Physalis Peruviana (Altın Çilek)Ribes alpinum (Bektaşi Üzümü).

 2. berk 01 Haziran 2014 #

  Ben denedim faydasını gördüm çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

  • ferhat 20 Ekim 2014 #

   Berk bey hangi yöntemi uyguladınız ne kadar sürede uyguladınız?

  • Mehmet 01 Kasım 2014 #

   Berk bey söyler misiniz bize de söyleyin valla 17 yaşındayım saçlarımın %50 si beyaz 🙁

 3. mahmut 14 Mayıs 2015 #

  Beyazlayan saçlara çözüm çörek otu yağı ile masaj yapıp çiğneyerek tüketmektir. İlk siyahlaşan saç tellerini 3 ay, sürekli kullanımda gözle görülür azalma olacaktır.

 4. asdfsad 27 Ağustos 2015 #

  Çok iyi sonuçlar aldım teşekkür ederim yayınlayan herkese 🙂

  • admin 27 Ağustos 2015 #

   Memnun kalmanıza sevindik 🙂

Bir cevap yazın