Biberiye Yağı Kullanmak Saç Dökülmesini Engeller mi?

Bazı bitki uzmanları güzel kokusuyla rahatlatıcı etkisi bulunan biberiye yağını aynı zamanda saç derişinde oluşan aşırı yağlanmayı azaltmak, kepek oluşumunu engellemek ve daha parlak saçlar için tavsiye ediyor. Akdeniz bölgesine özgü bir bitki olan biberiyeden elde edilen yağla saç derisine masaj yapıldığında saç köklerini besliyor ve güçlendiriyor.

Biberiye Yağının Saçta Kullanımı

Biberiye yağı ya da herhangi bir doğal ürünü saç dökülmesine karşı kullanmaya başlamadan önce, özellikle dökülme zamanla artış gösteriyorsa mutlaka doktorunuza danışın. Saç dökülmesi genellikle kalıtsal nedenlerle meydana gelmekle birlikte başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.


Biberiye yağını saçlarda kullanmak için en kolay yöntem şampuanınıza ve saç kreminize 4-5 damla eklemek. Saç derisini canlandırmak için 3 damla biberiye yağını, 5 damla lavanta yağı ve bir çorba kaşığı zeytinyağıyla karıştırarak saç derisine masaj yapabilirsiniz.

Diğer bir kullanım tarifi ise şu şekilde; 100 gram elma sirkesine 20 damla havuç yağı ve 10 damla biberiye yağı ekleyip karıştırdıktan sonra cam bir şişeye alın. Karışımı buzdolabına koyun ve her gece yatmadan önce 1 yemek kaşığı alarak saç derinize masaj yapın.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın