Biberiye Yağıyla Saç Uzatma

Biberiye yağı saç uzatmak için uzun yıllardır pek çok farklı kültürde geleneksel bir yöntem olarak kullanılmakta. Bazıları biberiye yağını saçı daha hızlı uzatmak için kullanırken, bazıları saç dökülmesini ve kelliği engellemek için kullanıyor.

Biberiye Yağı Özellikleri

Biberiye yağı bitkinin yapraklarından damıtılır ve nane kokusuna benzer bir aroması vardır. Adaçayı, nane, lavanta bitkileriyle ilişkili bir bitkidir ve yağı sıkılaştırıcı tonik, restoratif, antiseptik, gaz giderici, sindirime yardımcı, analjezik ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Biberiye Yağının Saç Bakımında Kullanımı

Fransa, İspanya ve İtalya başta olmak üzere özellikle Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde biberiye yağıyla saç bakımı oldukça popülerdir. Bu ülkelerde yayınlanmış olan doğal saç bakımı ile ilgili pek çok kitapta biberiye yağı tavsiye edilmektedir. Bazı kaynaklara göre biberiye yağı hücre bölünmesini uyararak saç köklerini canlandırır ve saçın normal döngüsünden daha kısa sürede uzamasını sağlar.


Biberiye Yağının Saça Uygulanması

Biberiye yağını şampuanınıza, saç nemlendiricinize, özel durulama suyuna veya bakım ürünlerinin içine ekleyebilirsiniz. Saç uzamasını sağlamak için haftada bir kez saç derisine masaj yaparak biberiye yağı sürebilirsiniz. 15-20 dakika beklettikten sonra yıkayıp, ılık suyla temizleyin.

Saç bakımı için biberiye yağını çay ağacı yağı, adaçayı yağı, limon yağı gibi diğer esansiyel yağlarla karıştırıp kullanabilirsiniz.

Uyarılar

Uzmanlar epilepsi hastalarının ve yüksek tansiyonu olanların biberiye yağı kullanmasını tavsiye etmemektedir. Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde bu tip bitkisel ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Biberiye yağı kullanılmadan önce suyla ya da zeytinyağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla inceltilmelidir. Şampuanınıza ve diğer saç bakım ürünlerinize ekleyebilirsiniz. Saç derisinde pullanma, kaşıntı, kızarıklık gibi bir yan etkisini görürseniz kullanmayı bırakın.

, , ,

Biberiye Yağıyla Saç Uzatma İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. fatma 25 Temmuz 2013 #

  Bende bir iki kere yaptım bıraktım.

 2. esin 17 Ağustos 2013 #

  Saçları uzatması için en fazla 1 ay yapılmalı?

 3. elif 13 Ekim 2013 #

  Deneyin görün.

 4. ülkü 07 Ocak 2016 #

  Hindistancevizi yağıyla karıştırarak uygulayabilir miyiz?

 5. Emre 08 Ocak 2016 #

  Ben saçlarım için kullanıyorum. Bir yerde şöyle kullanılmasını yazıyordu doğru bu değil mi bu konuda aydınlatabilir misiniz beni. Şöyle yazıyordu bir yemek kaşığına zeytinyağı döküp onun içine 3-4 damla biberiye yağını içine döküp sonra iyice saçımıza yedirdikten sonra bir saat bekletip şampuanımla güzel yıkayın diyordu. Bu doğru mudur?

  • admin 29 Mayıs 2016 #

   Evet, bu kullanım şekli doğrudur.

Bir cevap yazın