Biberiyenin Saça Faydaları

Kalıtsal saç dökülmesi sık rastlanan bir durumdur ve saç dökülmelerinin yaklaşık %95’i genetik nedenlere bağlıdır. Ancak geri kalan %5’lik saç dökülmesi veya tellerin incelmesi ısı, güneş ışınları, boya, deniz, kötü beslenme gibi nedenlerle oluşmaktadır. Biberiyenin saça faydaları ile saçları eski sağlığına kavuşturabilir, saç tellerini kalınlaştırıp daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Biberiyeyle Saç Bakımı

Biberiye bitkisi günümüzde saç bakımı için üretilen pek çok ticari saç kozmetiğinin içinde kullanılmaktadır. Genellikle mutfaklarda yemeklere tat vermek için kullanılan bir baharat olan biberiyenin botanik adı “Rosmarinus officinalis”dir. Bitki yüzyıllardır sadece saç bakımında değil karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde, ağrılı adet dönemlerinde de kullanılmaktadır. Biberiyenin içindeki, sağlığa faydalı etken maddeler rosmaricinic ve kaffeik asittir.

Biberiyenin Saça Uygulanması

Biberiyeyi saç bakımında kullanacaksanız en kolay yöntemlerden biri 5-10 damla biberiye yağını 250 ml su ile karıştırarak bu karışımı durulama suyu olarak kullanmaktır. Saçlarınızı biberiyeli suyla duruladıktan sonra normal suyla durulamadan banyodan çıkın ve saçlarınızı doğal kurumaya bırakın.


Biberiyeli Saç Maskesi

15-20 damla biberiye yağını yaklaşık 50 ml aloe vera suyu ve 1 tatlı kaşığı sirke ile karıştırdıktan sonra önce parmaklarınızla saç derinize masaj yapın daha sonra kalan karışımı saçlarınıza eşit miktarda dağıtın. Saçlarınızı şampuanlamadan önce maskeyi 45-60 dakika saçlarınızda bekletin.

Biberiyeli Şampuan

Her gün kullandığınız şampuanın içine 15-20 damla biberiye yağı eklemek hem şampuanın olumsuz etkilerini azaltır hem de saçlarınızı daha yumuşak yapar.

Biberiyenin Faydaları

  • Antiseptiktir
  • Anti-mikrobiyaldir
  • Antispazmodikdir
  • İdrar söktürücüdür
  • Mantar tedavisinde kullanılır
  • Kas ağrılarını hafifletir

Uyarı: Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların, epilepsi hastalarının, yüksek tansiyon hastalarının biberiye ürünleri takviyesi kullanması önerilmez. Bazı kişilerde biberiye yağı alerjik tepkiye ve cilt tahrişine neden olabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın