Biotin Saç Çıkarır mı?

Biotin sadece saçlar için değil vücudun geneli açısından da gerekli bir B kompleks vitaminidir. Yediğiniz yemeklerin enerjiye dönüştürülmesi, göz sağlığının koruması, saç, cilt ve tırnakların sağlığı için önemli fonksiyonları bulunur. Son yıllarda Biotin’in saç üzerindeki olumlu etkisi hakkında yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda pek çok kozmetik firması artık şampuanlarda, saç serumlarında, dökülmeye karşı ürettikleri ürünlerde Biotin kullanıyor. Biotin’in kelleşen bölgelerde saç çıkarması konusunda bir bilgi yok ancak saç dökülmesini yavaşlattığı yönünden araştırma sonuçları mevcut.

Saç Dökülmesini Azaltmak

Sağlıksız saçların zayıflaması, çevresel faktörlere karşı direncini kaybetmesi, köklerin zayıflaması gün içinde normal olarak kaybedilen 60-100 saç teli sayısını yukarı çekebilir. Ayrıca hamilelik sonrası gibi dönemlerde saçların olduğundan daha çok dökülmesi normaldir. Biotin bu gibi nedenlerden dolayı meydana gelen saç dökülmesini durdurabilir ve saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilir. Biotin eksikliği ise tek başına saç dökülmesine neden olabilmektedir.


Saç Hastalıklarının Tedavisinde Biotin

Parça parça ya da genel olarak saç dökülmesine yol açan alopesi gibi hastalıkların tedavisinde biotin’den yardım alınabilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre saçı ve saç derisini ilgilendiren hastalıklarda biotin etkili bir çözümdür. Biotin içeren şampuanlar kuru ve pullanan saç derisini yumuşatır, gözenekleri açarak kökleri besler ve kepeği azaltır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın