Biotin Saç Dökülmesi İçin Nasıl Fayda Sağlar?

Biotin, vücudun temel fonksiyonları da dahil olmak üzere birçok amaca hizmet eden bir B vitaminidir. Saça etkisi ise, saçların daha sağlıklı uzamasını ve güçlendirerek saçı yıpratan dış etkilere karşı koruma sağlamasıdır. Bazı uzmanlar erken saç dökülmesini engellediği ve saç dökülmesini yavaşlattığını belirtmektedir.

Biotin Nedir?

Biotin, gıdalar yoluyla alınan yağ, protein ve karbonhidratların işlenmesine yardımcı olan B vitaminlerinden biridir. Günlük olarak alınmalıdır çünkü suda çözülebilen bir vitamin olduğu için vücutta depolanmaz ve fazlası idrar yoluyla atılır. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük biotin miktarı 30 mikrogram, emzirme dönemindeki kadınlar içinse 35 mikrogramdır.

Biotin Nelerde Bulunur?

Kepekli ekmek biotin bakımından zengindir. Bir dilim kepekli ekmekte, dilimin büyüklüğüne bağlı olarak 2-6 mikrogram arası biotin bulunur. Rafine edilmemiş kepekli tahıllar, beyaz ekmek gibi işlenmiş olanlara göre çok daha fazla biotin içerir.


Bir bütün yumurta yaklaşık 13-15 mikrogram biotin içerir. Bazı diyetlerde yumurtanın sarısını tüketmek pek tavsiye edilmez ancak yumurtanın sarısı beyazına oranla daha çok biotin içermektedir. Haftada bir kaç gün tam yumurta yemek, vücudunuza alması gereken biotini sağlayarak saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Çiğ yumurta biotinin vücut tarafından emilmesini engelleyen “avidin” adlı proteini içerdiğinden yumurtanın tüketilmeden pişirilmesi tavsiye edilmektedir.

30 gram peynir yaklaşık olarak 2-4 mikrogram arası biotin içerir. Gün boyu kahvaltınızda, salatalarınızda tüketeceğiniz peynir ihtiyaç duyulan biotin miktarını almanızı sağlayacaktır.

Deniz ürünleri arasında en çok biotin içeren balık somondur. 100 gram somon yaklaşık 5 mikrogram biotin içerir. Somonu tütsülenmiş, haşlama ya da ızgara olarak tüketebilirsiniz.

, ,

Biotin Saç Dökülmesi İçin Nasıl Fayda Sağlar? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. gülizar 27 Kasım 2013 #

    Saçlarım çok döküldü benim tiriyotlarım var .Bu mu sebep yoksa başka sebep var dersen stres var ondan mı bilmiyorum. Önlemek ne yapmalıyım hala dökülüyor doktora gittim bana yardımcı olursan sevinirim.

  2. Yasin 08 Ekim 2015 #

    Bana doktor saç dökülmem olduğu için biotin hapı verdi gerçekten işe yarıyor fakat yan etkisi var. yemek-içme sindirimleri çok düştü. Artık tuvalete zor çıkmaya başlamıştım haftada 1 tuvalete gidiyordum büyük abdest için mideyi kurutuyor acayip. 74 kilo idim 80 kilo oldum 185 cm boyum olmasına rağmen göbek çıktı normalde 85 kilo olmam lazım ama 80 kiloda göbeğim çıktı 3-4 ay geçti yavaş yavaş düzelmeye başladı. kullanacaklara uyarım bol sıvı ve mideyi çalıştıran besinlerle birlikte tüketin biotini aynısını sizde de yaparsa hemen bırakın. İşe yarıyor ama saç çıkarmıyor fakat olan saçları sağlamlaştırıyor ve gürleştiriyor daha kalın çıkmasına yardımcı oluyor. Saçlarımın tepe kısımlarındaki saçlar pamuk gibiydi her çektiğimde 3-5 tel gelirdi şimdi hiç gelmiyor zamanla da olan saçlarda çıkınca biraz saç çıkmış gibi hissedersiniz.

Bir cevap yazın