Bitkisel Saç Bakım Yağları

Bazı bitkisel yağların saçları güçlendirdiğini, saç uzamasını teşvik ettiğini, kırıkları azalttığını, saçlara doğal bir parlaklık ve canlılık verdiğini biliyoruz. Ancak bu, her bitkisel yağ saçlar için faydalı anlamına gelmiyor. Ayrıca bazı yağları saça ve saç derisine sürmeden önce tahriş edici etkilerini azaltmak için taşıyıcı yağ olarak adlandırılan diğer yağlarla karıştırmak gerekiyor. Şimdi bu saça faydalı bitkisel esansiyel yağlara ve taşıyıcı yağlara bir göz atalım.

Bitkisel Yağlar ve Saç Bakımı

Bitkisel yağları başta yıpranan saçları eski sağlığına kavuşturmak olmak üzere, saç ve saç derisini nemlendirmek, uçların kırılmasını önlemek, saç köklerinin nefes almasını sağlayarak koparak dökülmeleri azaltmak için kullanabilirsiniz. Bu yağlar saç derisinde ılık olarak kullanıldığında cilde daha kolay nüfuz eder.

Biberiye Yağı

Şampuanlarda sıkça kullanılan biberiye yağı saçın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olan bitkisel yağlar arasında yer almaktadır. Biberiye yağı saç foliküllerini uyararak saç uzamasını teşvik eder.


Jojoba Yağı

Saç derisinde biriken ölü deri hücrelerini ve saç bakım ürünlerinin geride bıraktığı artıkları tamamen temizlemek için ideal bir yağdır. Saç derisini yumuşatarak kuruluk nedeniyle görülen kepeği azaltmak için kullanılabilir. Saç uzamasını teşvik ettiği bilinmektedir.

Lavanta Yağı

Geleneksel olarak saç dökülmesini durdurmak amacıyla kullanılmaktadır ancak bu konuda etkili olup olmadığı konusunda yeterli bir bilgi yok. Lavanta yağını diğer yağlarla birlikte karıştırıp, saç derisine düzenli olarak masaj yaparsanız kan dolaşımı artar ve saç kökleri güçlendirir.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç bakımından kullanılan popüler yağlar arasında yer alan Hindistan cevizi yağı bir kaç uygulamadan sonra saça parlaklık verir. Kepek içinde önerilen yağ yıpranmış saçları besleyerek uzamasına destek olur.

Kekik Yağı

Kan dolaşımını arttırmak ve saç köklerine giden oksijeni düzenlemek için saç derisine kekik yağı ile masaj yapabilirsiniz. Yağ saçı yumuşatırken doğal bir parlaklık vererek sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Saç Uzamasını Teşvik Etmek İçin Bitkisel Yağ Karışımı

3 damla lavanta yağı, 2 damla kekik yağı, 2 damla biberiye yağını 4 çay kaşığı taşıyıcı üzüm çekirdeği yağıyla karıştırın. Daha sonra bu karışıma yarım çay kaşığı jojoba yağı ekleyin. Bu karışımla saç derinize 2-3 dakika masaj yaptıktan sonra başınıza sıcak havlu sarıp 2-3 saat bekletin. Yağı çıkarmak için ılık su ve normal şampuan kullanabilirsiniz. Bu karışımı haftada 3-4 kez uygularsanız saçlarınız daha güçlü ve kırılmalara dayanıklı hale gelecektir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın