Buğday Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Boyadan, güneşten, ısıyla çalışan saç kurutma makinesi gibi cihazlardan, hava kirliliği gibi çevresel nedenlerden dolayı yıpranan saçlarınıza doğal yağlarla bakım yaparak hasarı azaltmanız, tekrar sağlıklı, yumuşak ve kolay şekil verilebilen saçlara kavuşmanız mümkün. Buğday yağı gibi saçlara faydalı yağlar aynı zamanda ilerde oluşabilecek yıpranmalara karşı saçlarınızı güçlendirir.

Buğday Yağının Yatıştırıcı Özelliği

Kuruyan saç, uçların kırılmasına, kabarmaya ve elektriklenmeye neden olur. Saçı nemlendiren ise saç derinizdeki yağ üretimidir. Saçlar uzadıkça kök bölgesinde üretilen bu yağ uçlara kadar gelemez ve kırıklar artabilir. Sağlıklı yağ asitleri bakımında zengin olan buğday yağıyla saç uçları nemlendirilebilir ve kuruluğa bağlı sorunlar ortadan kaldırılabilir. İşten döndüğünüzde duştan önce, parmak uçlarınızla saçın özellikle uç bölgelerine buğday yağı sürebilirsiniz.

E Vitamini

Buğday yağı çeşitli vitaminler içerir ve bunlardan biri de cilt ve saç sağlığı için önemli E vitaminidir. E vitamini kolay emilerek cildinizi ve saçlarınızı nemlendirir. Şampuanınızın ve saç kreminizin nemlendirici özelliğini arttırmak için içlerine bir kaç damla buğday yağı eklemeniz yeterli olacaktır.


B Vitaminleri

İçerisinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri bulunan buğday yağı ağız yoluyla tüketilmese bile cilt tarafından emilerek bu vitaminlerin vücuda girmesi sağlanabilir. Saç derisinde kullanıldığında deri tarafından kolayca emilen yağ bu bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır. B vitaminleri ayrıca hücre ve doku üretimine yardımcı olur. Bu özelliği ile saç dökülmesi yaşayan kişilerde zayıflayan saç köklerini güçlendirmek için tavsiye edilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her gün saç uçlarına sürebilir ya da şampuanınıza bir kaç damla buğday yağı ekleyebilirsiniz. Saç deriniz aşırı kuruysa haftada 1-2 kez buğday yağıyla masaj yapın. Yağı çıkarmak için hafif bir şampuan kullanabilirsiniz. Buğday yağı taşıyıcı yağ olarak saça faydası bilinen diğer uçucu yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Buğdaya veya glutene alerjisi bulunanların harici olarak buğday yağı kullanması tavsiye edilmez.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın