C Vitamini Saça İyi Gelir mi?

Vücut C vitaminine, dokuları onarmak ve yeni doku oluşturmak için ihtiyaç duyar. Yaraların iyileşmesi, sağlıklı ve güçlü dişler, kemikler için C vitamini gereklidir. Bu vitamin ayrıca cilt ve damar sağlığının korunması için önemli olan “kolajen” adlı proteinin üretilmesi içinde gereklidir. E vitamini ile birlikte antioksidan etki yaratarak serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engeller. C vitamini kalıtsal olarak meydana gelen saç dökülmesine karşı bir çözüm değildir ancak C vitamini eksikliği saç tellerinin zayıflamasına, kolay kırılmasına ve koparak dökülmelerin artmasına neden olabilir.

C Vitamini ve Sağlıklı Saçlar

Suda çözülebilen bir vitamin olan C vitamini vücut tarafından depolanmaz bu nedenle her gün gıdalar yoluyla veya besin takviyesi şeklinde her gün alınmalıdır. Uzmanların tavsiyesi, sağlıklı kişilerin günde 500-1000 mg arası C vitamini alınmasıdır. 2000 mg’dan fazla C vitamini tüketimi ise mide rahatsızlıklarına, gaz, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilmektedir.


Saçlarınız normalden fazla kırılıyorsa, donuk ve sağlıksız görünüyorsa C vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. İyi haber ise C vitaminin pek çok sebze ve meyvede bulunmasıdır. Ispanak, biber, kabak, patates gibi sebzeleri ve portakal, mandalina, karpuz, greyfurt gibi meyveleri sık tüketerek ihtiyacınız olan günlük C vitaminini alabilirsiniz.

Sonuç olarak C vitamini genetik saç dökülmesini ve saç beyazlamasını durdurmaz ancak saçlarınızın güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlere, saç boyası, saç maşası gibi saçı yıpratan cihazlara ve uygulamalara karşı direncini arttırır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın