E Vitamini Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Gıdalar yoluyla aldığımız vitamin ve minerallerin genel vücut sağlığımız kadar cilt, tırnak ve saç sağlığımız açısından da önemli olduğunu hemen herkes biliyor. Ancak bazı vitaminlerin eksikliği saçlarda daha çok etki yaratıyor ve dökülmeye neden olabiliyor. E vitamini de sağlıklı saçlar için anahtar rolü bulunan önemli vitaminlerden biri. Düzenli olarak E vitamini almak, dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlamaz ancak yetersiz beslenme sonucu yaşanan saç dökülmesini yavaşlatabilir.

E Vitamininin Görevleri

E vitamininin ana görevi, serbest radikallere karşı hücre yapısını korumaktır ve bunu bir antioksidan olarak gerçekleştirir. Ayrıca bağışıklık sistemini bakteri ve virüslere karşı destekler, kılcal damaları açık tutarak pıhtılaşmayı engeller. E vitamini eksikliğinde en sık görülen belirtiler kaslarda güçsüzlük, görüşte bozukluklar, yürürken yaşanan dengesizliklerdir. Kronik E vitamini eksikliği karaciğer ve böbreklerde sorunlara neden olabilir.


E Vitamininin Saça Faydaları

Sağlıklı saçlar için hücre bütünlüğü gerekir ve E vitamini saç foliküllerinde bulunan hücrelerin zarar görmesini önler. Saç folikülü hücresinin zarar görmesi saçların dökülmesi ve sağlığını kaybetmesine yol açan faktörler arasındadır.

18 yaş üstü yetişkinler için tavsiye edilen günlük E vitamini dozajı 22.4 IU’dur. Bu yaklaşık olarak 15 mg’a denk gelir. ayçiçek yağı, fındık, yeşil sebzeler ve bazı zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar ile meyve sularından gerekli miktarda E vitamini alabilirsiniz. E vitamini eksikliğinde besinlere destek için E vitamini içeren multivitamin takviyeleri kullanabilirsiniz. Ancak bu vitamin desteklerinin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın ve kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Fazla miktarda E vitamini kanama riskini arttırabilir.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Vitamin eksikliği saç dökülmesinde belirleyici bir rol oynayabilir ancak saçlar pek çok farklı nedenlerden de dökülmeye başlayabilir. Bunların başında hormonal değişiklikler, saç derisi enfeksiyonları, kalıtsal nedenler, çeşitli ilaçlar, yetersiz saç bakımını sayabiliriz. Ani ve aşırı saç kaybı yaşarsanız bunun nedenini belirlemek için mutlaka bir uzmanla görüşün. Saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak tedavisi değişiklik gösterebilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın