Elmanın Saça Faydaları

Pek çok şampuan ve saç bakım ürününün içindekiler bölümünü okuduğunuzda elma özü içerdiğini görebilirsiniz. Özellikle olgunlaşmamış elmalarda yoğun olan Procyanidin B-2 yeni saç büyümesini teşvik ediyor. Bu konuda Japonya merkezli Tsukuba Araştırma Laboratuvarı’nın 2002 yılında yayınladığı araştırma sonuçları da bulunuyor.

Elmanın Saçta Kullanımı

Elmanın saç çıkarıcı özelliğinden faydalanmak için illa elmalı saç bakım ürünleri kullanmanız gerekmiyor. Düzenli olarak elma yiyerek aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Antioksidan bakımından zengin elma hücre yenilenmesine katkıda bulunurken hücreleri tahribata karşı da koruyor. Mevcut saçı sağlıklı tutmak için haftada 3-5 gün elma yiyebilirsiniz.

Elma içerin şampuanlar ise ayrı bir konu. Bu şampuanlarda elma özü, elma suyu, elma çekirdeği ekstresi gibi farklı karışımlar kullanılabiliyor. Tercih ettiğiniz bir markanın elmalı şampuanına geçiş yapabilirsiniz. Saçlarınızın daha az yıpranması için organik bir şampuan seçmenizi tavsiye ederiz.


Diğer kullanım şekilleri ise, polifenol içeren kapsül, toz veya kremleri saç ve saç derisi üzerine sürmektir. Polifenol, elma içinde bulunan ve seyrelen bölgelerde saç çıkmasına yardımcı olan procyanidin B-2 adlı antioksidanın bağlı olduğu antioksidan gurubuna verilen addır.

Sonuç olarak, ister günde 1 elma yiyerek isterseniz elmalı saç ürünleri kullanarak araştırmalarla saça faydası belirlenmiş polifenolü saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

, ,

Elmanın Saça Faydaları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ayşe sıla 08 Ocak 2015 #

    Peki bitkisel şampuanlar icin hangisini önerirsiniz?

Bir cevap yazın