Erkeklerde Saç Uzama Süresi

Kadınlarda ve erkeklerde saç uzama süreci 3 ana evreye ayrılır. Saç; çeşitli hastalıklar, beslenme yetersizliği veya stres nedeniyle sekteye uğramazsa yılda ortalama 15 santim kadar uzayabilir. Bu miktar insandan insana çok az farklılıklar göstermekle birlikte genellikle rakamlar birbirine çok yakındır.

Saç Uzaması Evreleri

Anajen Evresi: Anajen evresi tüylerin uzamaya başladığı ilk aşamadır. Saç tellerinin yaklaşık %90’nı aynı evrede uzamaya başlar ve uzama süreci 3 ile 7 yıl arasında sürebilir. Saç teli kadın veya erkek fark etmeksizin ayda ortalama 1-1.5 santim uzar. Yapılan araştırmalar sıcak havalarda saçların daha hızlı uzadığını ortaya koymaktadır.


Katajen Evresi: Katajen evresi saç telinin uzama sürecinde uzamanın durduğu sürece geçiş evresidir. Bir kaç hafta sürer ve bu süreçte saç teli kökü zayıflar.

Telojen Evresi: Telojen evresinde kökü iyice zayıflayan saç telleri düşmeye başlar ve yeni saç teli ile yer değiştirir. Saçın yaklaşık %15’i aynı anda telojen evresinde olabilir. Günde bu evdeki saç tellerinden ortalama 100 tane kaybetmek normaldir. Bu aşama ve tüm saç tellerinin yenileriyle yer değiştirmesi yaklaşık 1.5 yıl sürer.

Erkeklerde Saç Uzama Süresi İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. özgür 22 Ağustos 2014 #

  Şimdi anlamadığım şey ben saçımı uzatıcam ortalama 10 cm falan ortalama kaç ayda yada yıldı uzar cevap veren olursa memnun olurum.

 2. Bugra12 01 Mayıs 2015 #

  1 yılda ortalama 10-14 cm kadar uzar.

 3. Zeyrek 20 Ocak 2016 #

  Saçlarım kısa fakat üst taraflar biraz uzadı ama ön kısmı hiç uzamıyor gibi yardımcı olacak birileri varsa memnun olurum..

 4. kadir 03 Nisan 2016 #

  ben saçlarımı tarık akan tarzında yapmak istiyorum dalgalı saçlarım acaba ne kadar sürede o şekilde olur ya da olur mu

Bir cevap yazın