Esmer Tene Yakışan Saç Renkleri

Saç rengi seçiminde yapılan en büyük yanlış cilt tonuna uygun saç rengi seçmemektir. Cildinizin rengi saçınızın renginin nasıl görüneceğini belirler ve eğer cilt rengine uygun bir saç rengi seçmezseniz saçlarınız sanki size ait değilmiş gibi durur. Pek çoğumuz ten rengimiz ne olursa olsun saç boyatırken sarı tonlarını tercih ediyoruz. Ama bu kesinlikle doğru bir seçim değil ve zaten sarı saç renginin veya açık saç tonlarının nasıl bazı kadınlarda son derece kötü göründüğünün 5-10 dakika sokakta dolaşarak görebilirsiniz.

Günümüzde, kozmetik ürünleri sayesinde, saç renkleri müthiş zengin bir çeşitliliğe sahip. Bakır saç renkleri, bal-balköpüğü saç renkleri, farklı saç renkleri (mavi, yeşil, pembe, mor vs.), kahve-kahverengi saç renkleri, karamel saç renkleri, kestane saç renkleri, kızıl saç renkleri, kumral saç renkleri, sarı saç renkleri ve daha onlarca farklı saç boyası rengi var. Her ne kadar istediğiniz tonu saçınıza uygulamak isteseniz de başta da belirttiğim gibi bu zengin saç rengi seçenekleri, her tene uygun değil maalesef.

Esmer bir ten, cilt kusurlarını büyük ölçüde maskeler bildiğiniz üzere. Ancak aynı ten renginin, özellikle saç renkleri konusunda ciddi bir özene ihtiyaç duyduğu da aşikar. Esmer ten, beyaz tende olduğu gibi her renkte saçı kaldıramaz. Ne kadar kaliteli ve doğal olursa olsun renk, teninize uygun değilse, güzelliğinizin tacı olan o saçlar, birdenbire rüküşlüğünüzün simgesi oluverir.


Peki esmer tene uygun o saç renkleri nelerdir?

Esmer tene en uygun olan, en çok yakışan saç renkleri çoğunlukla kumral tonlar, küllü tonlar ve koyu saç renkleridir. Sıcak diye bildiğimiz renkler yani karamel, kızıl tonlarında ki gibi saç renkleri, maalesef esmerlere asla yakışmaz. Esmer ten renginiz, halihazırda koyu ve epeyce iddialı olduğu için saç rengini mümkün mertebe daha cansız ve küllü tonları seçerek dengelemeniz gerekmektedir.

Esmer Tene Yakışan Saç Renkleri

Esmer bir ten renginiz var ise daha doğal renklerde saç renklerine öncelik vermelisiniz demektir. Esmer tenliler saçlarını sarıya boyatamaz diye bir kural yok tabii ki, fakat sarının da pek çok tonu size mümkün değil yakışmaz. Örneğin altın sarısı, koyu sarı ve platin, tercih etmemeniz gereken saç renklerindendir. Bunların yerine küllü sarı, papatya sarısı, küllü koyu sarı gibi renkler, esmer tenliler için ideal renklerdendir. Kahve tonları da esmer kadınlara yakışan saç renklerinden biridir.

Esmer Tenliler İçin Saç Renkleri

Esmer tenliler, genelde kış insanıdır. Tabii hem esmer hem de saçları koyu renkli olanlar için konuşuyorum. Beyaz tenliler ya da kumral tenliler ise daha çok ilkbahar ve yaz insanlarıdır. Üzerlerinde taşıdıkları renkler de bu mevsimlere göre düzenlenir daha çok. Bildiğiniz gibi esmer ten çok güzel bir tonda bronzlaşır ve kolaydır da bronzlaşmaları. Beyaz tenliler ve buğday tenlilerin aksine kızarmazlar, pembeleşmezler; direkt tatlı bir esmerlikle bronzlaşırlar. Dolayısıyla esmer tenli olup da bir de üzerine bronzlaşmışsanız, mavili- küllü renkler de siz esmerler için ideal renkler arasına girer.

Esmer Tenliler İçin En İyi Saç Renkleri

Esmer tenlilere turuncu-bakır bir renk inanılmaz kötü ve ucuz durur. Ancak saf bakır renkler ise çok daha doğal duracaktır. Mesela dore tonlar, altınımsı tonlar ve ateş kızılları çok uygun olacaktır. Ama viyole ya da mora bakan bir kızıl olmaz.

Esmer tenlerin seçeneklerini de böylelikle sıralamış olduk. Eğer bu listeye bağlı kalırsanız muhteşem ve doğal görünümlü saçlarla süksenize sükse katabilirsiniz.

, , ,

Esmer Tene Yakışan Saç Renkleri İçin 19 Yorum Yapılmış

 1. rojda 07 Eylül 2015 #

  Ben çok esmerim açık küllü veya açık kumral saç rengi istiyorum sizce nasıl olur?

  • yagmur ergin 20 Eylül 2015 #

   Ben de esmerim daha önce açık kumral yapmıştım gayet çok güzel oldu tercih ederim.

  • Aslı 29 Kasım 2015 #

   Canım benim açık küllü olabilir ama açık kumral olmaz bence ama çok koyu kumral yapabilirsin benim ki koyu kestane koyu yaparsan tenine da çok uyar cnm.

 2. ömer 18 Eylül 2015 #

  olmaz o söylediklerin buğday tenlilere gider

 3. rojda 17 Ekim 2015 #

  Ya ben çok esmerim sizce hangi renk yaptırayım bilemedim.

 4. Esmer 06 Aralık 2015 #

  Esmer tenliyim saç rengim siyah acaba saçlarımı hangi renk yapmalıyım. Ne tavsiye edersiniz. Yorumlarda gördüm koyu kumral veya koyu kestane olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

  • ahmet su 01 Ocak 2016 #

   Açık kumral dore 7.35, 7.30 lar yani içinde altın rengi olan açık kumrallar veya kızıl yansımaları olan açık altın kumrallar.

  • hilal 14 Mart 2016 #

   Bence kumral iyi olur ben yaptım güzel oldu.

  • melike 13 Nisan 2016 #

   Bence teninin tam renginde olmalı benimki öyle. Daha önce de sarı ve toz pembeydi bence esmer tenlere kızıl hariç her renk olur: mesela niki minaj’ın saç rengi toz pembeydi, esmer de aşırı yakışıyor.

 5. Elanur aslan 11 Ocak 2016 #

  Esmer tene sahibim bana kızıl saç yakışır mı?

 6. Çağlar 22 Ocak 2016 #

  Benim tenim buğday yani esmer gibi ama tam olarak esmer değilim ve Öykü Serterin küllü sarısı çok hoşuma gidiyor gri gibi duruyor koyu renk istemiyorum. Sizce olur mu ya :(.

 7. Gizem 03 Şubat 2016 #

  Çok güzeller!!

 8. Yonca 04 Şubat 2016 #

  Harika renkler seçimlerinize bayıldım

 9. Merve 09 Şubat 2016 #

  Ben çok esmerim saçımı da açık sarıya boyattım ama şimdi çok pişmanım nasıl değiştirebilirim hangi saç rengi tavsiye ediyorsunuz?

 10. melisa 27 Şubat 2016 #

  benim saçım dipleri siyah ucalari koyu kahve ve hafif dalgalı…esmerim… saç uçlarımi griye boyamak istiyorum esmere grili tonlar gider mi

 11. Dilara 07 Mart 2016 #

  Benim saç rengim siyah beyaz tenliyim artık saçımın rengini açmak istiyorum sizce ne renk yapmalıyım?

 12. Fatma Sakarya 10 Mayıs 2016 #

  Ben de çok esmerim geçenlerde saçımı koyu kahveye boyadım ama hiç yakışmadığını söylediler şimdi ben ne yapayım?

 13. Ebru 23 Ağustos 2017 #

  Gece mavısı nasıl olur yapmalı mıyım

 14. Ebru 23 Ağustos 2017 #

  Gece mavısı nasıl olur sizce yapmalı mıyım

Bir cevap yazın