Folik Asit Eksikliğinin Saçlara Etkileri

Folik asit ya da diğer adıyla B-9 vitamini vücudumuzda saç uzaması da dahil olmak üzere pek çok fonksiyonun yerine getirilmesi için gereklidir. Folik asit eksikliği orta ve ileri düzeylerde yaşanabilir ve nadir rastlanan bir durum değildir. Eksikliğin belirtileri arasında saç uzamasının yavaşlaması, saç beyazlamasının artmasının yanı sıra ağız kenarı ve içinde oluşan yaralar sayılabilir.

Folik Asidin Önemi

Folik asit diğer B kompleks vitaminlerinin yaptığı gibi gıdaların enerjiye dönüşmesini sağlayarak vücudun sağlıklı çalışması için gereken enerjiyi üretir. Göz, cilt, saç, karaciğer ve diğer pek çok organ ve dokunun sağlığı buna bağlıdır. Folik asit ayrıca beyin fonksiyonlarının düzenini korumak açısından önemlidir. Saçlara dolaylı katkısı ise; saç foliküllerinde bulunan hücreleri geliştirir ve saçın sağlıklı uzamasını teşvik etmesidir.

Folik Asit Eksikliği

Düzenli olarak alkol tüketenlerde ve irritabl barsak hastalığı yaşayan kişilerde sık olarak ortaya çıkan folik asit eksikliği pek çok insanda orta düzeylerde yaşanmaktadır. B-9 vitamini eksikliği ishal, anemi ve ağız içinde oluşan yaralarla kendini belli edebilir. Hücre bölünmesi yavaşladığı için saçlarınızın daha yavaş uzadığını fark edebilirsiniz. Saç tellerinin beyazlaması artabilir veya hızlanabilir. Beyazlayan teller eski rengine kavuşmaz ancak folik asit eksikliği giderildiğinde diğer belirtiler normale döner.


Folik Asit Hangi Gıdalarda Bulunur?

Bazı tahıl ürünleri folik asit bakımından zenginleştirilerek piyasaya sürülmektedir. Eczanelerde ve besin takviyesi satan yerlerde folik asit içeren vitamin takviyeleri bulabilirsiniz. Folik asit bakımından zengin diğer doğal kaynakla arasında ıspanak, kuşkonmaz, pancar, hububat, fasulye, somon, portakal suyu, süt ve soya fasulyesini sayabiliriz. Tavsiye edilen günlük folik asit tüketimi hamilelerde 600 mcg, 19 yaş üzeri yetişkinlerde ise 400 mcg’dir.

Folik asit suda çözünen bir vitamindir ve vücut kullanmadığı miktarı idrar yoluyla atar. Ancak yine de almanız gereken en sağlıklı dozajı belirlemek için doktorunuza danışarak gerekli ölçümleri yaptırmalısınız. Yüksek miktarda folik asit alımını örneğin B12 vitamini eksikliğini maskeleyebilir. Bundan kaçınmak için tüm B kompleks vitaminlerinin bulunduğu bir beslenme takviyesi kullanabilirsiniz. Folik asit kullanırken herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza görünün.

,

Folik Asit Eksikliğinin Saçlara Etkileri İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. evrantoru 21 Ocak 2014 #

  Saçlarım 3 yıldır dökülüyor kullanmadığım yağlar şampuanlar demir eksikliği kalmadı elime almayan saçım kalmadı saçlarım basenlerdeydi 1 yıl önce kısaltım mecburen demir eksikliğin var onun için dökülüyor dedi doktor vitaminler yazdı yine faydasını görmedim 🙁

 2. seher tüfekçi 15 Aralık 2018 #

  bende ayni durumdayım,maalesef
  şampuanı kestim, yumurta sarısı(2-3)ad.ile yıkar ve durulama suya az doğal sirke kullanıyorum
  bende hipotiroitten dolayı ,bütün organlar yavaş çalışıyor ve saçlarım da çok zayıfladı
  geçmiş olsun!

Bir cevap yazın