Greyfurt Özünün Saça Faydaları

Saçlar, yaşla birlikte zayıflamaya başlar ve 50 yaşından sonra her gün dökülen saç teli sayısı artar. Öncesinde saçları vitamin ve minerallerle beslemek, bu yaşlardan sonra yaşanan saç kayıplarını en aza indirebilir. Greyfurt özü de besleyici ve anti bakteriyel özellikleri ile saç derisini koruyup, saç tellerini güçlendirerek size yardımcı olabilir.

Greyfurt Özü ve Saça Etkileri

Anavatanı Jamaika olan ancak dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilen greyfurt ağacı meyvelerinden elde edilen greyfurt özü, anti bakteriyel ve iltihap önleyici özellikleri ile geleneksel olarak yaraların ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı etkisi nedeniyle saç derisinde oluşabilecek bakteriyel cilt hastalıklarına karşı da doğal bir çözüm olarak kullanılabilir. Ağız yoluyla tüketildiğinde genel sağlığa yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

C Vitamini Kaynağı

C vitamini güçlü bir antioksidandır ve hücre yapılarına zarar veren serbest radikallerle savaşır. Ayrıca vücutta kolajen üretimini teşvik ederek cilt sağlığını geliştirir. Saçlarda ise, saç kökleri içinde bulunan bağ dokularını güçlendirerek fayda sağlar.


Kepeğe Karşı Greyfurt Özü

Saç derisinde aşırı kuruluk, bakteri birikimi ve pullanma sonucu oluşan kepekle mücadele için greyfurt özü kullanabilirsiniz. Kepek saç derisinde bulunan gözenekleri tıkadığı için saç uzamasını yavaşlatabilir.

Greyfurt Özünün Yan Etkileri

Eğer turunçgillere alerjiniz varsa greyfurt özü kullanmamalısınız. Greyfurt özü bazı ilaçlarla etkileşime geçerek ciddi yan etkilere yol açabilir ve bu ilaçların etkisini istenmeyen boyutlara taşıyabilir ya da etkisiz hale getirebilir. Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız greyfurt özü kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın