Hangi Meyveler Saç Uzatır?

Meyve yemek belki saçlarınızın çok daha kısa sürede uzamasını sağlamaz, ama uzayan saçlarınızın daha sağlıklı olmasına büyük katkıda bulunur. Saçların uzama süresi insandan insana değişir ancak saçlar genellikle ayda ortalama 0.5-1 cm arası uzar. Meyve ve sebze yemenin, kısacası sağlıklı beslenmenin saç uzamasına etkisi ise saçın kırılması önlemesi, köklerini beslenmesi, doğal parlaklık vermesinden ileri gelmektedir. Sağlıklı uzayan saçlar daha az kırılır, daha az kırılan saçlar ise uçlardan alma sıklığını azaltarak saçlarınızın bakımsız saçlara göre daha az zamanda istediğiniz uzunluğa gelmesine yardımcı olur.

Saç Uzatma ve Meyveler

Aşağıda listede saçların uzaması ve sağlıklı olması için önemli vitaminler ve bu vitaminleri hangi meyvelerden alabileceğiniz yer alıyor.

A Vitamini: Kavun, karpuz ve muz saçınız için gerekli olan A vitaminini almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bu meyveleri kullanarak saç bakım maskesi de hazırlayabilirsiniz. Örneğin; muz ve kavunu yoğun bir kıvama gelinceye kadar karıştırıp saçlarınıza kökten uca sürün, daha sonra saçınızı streç filmle sararak maskeyi 45 dakika bekletin. Saçlarınızı temizlemek için her zamanki şampuanınızı kullanabilirsiniz. Bu maske ilk uygulamadan itibaren saçlarınıza doğal bir parlaklık verecektir.


C Vitamini: Antioksidan etkisi bulunan C vitamini saç köklerine zarar veren toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. C vitamini eksikliğinde saçlar daha kırılgan olur ve solgun görünür. Yeterli C vitamini aldığınızdan emin olmak için greyfurt, portakal, mandalina, çilek ve kivi yiyebilirsiniz. Günlük olarak alınması önerilen C vitamini 60 mg’dır.

E Vitamini: Saçları besleyen meyveli bakım maskeleri arasında en çok önerilenlerden biri olan avokado maskesi içerdiği E vitamini ile saçlarınızın ilk uygulamadan itibaren parlak görünmesini ve yumuşak olmasını sağlar. Tabii avokadoyu her zaman bulmak mümkün olmadığı için onun yerine yine E vitamini bakımından zengin ay çekirdeği, badem, kuru kayısı, yeşil zeytin, fıstık yiyebilirsiniz.

,

Hangi Meyveler Saç Uzatır? İçin 12 Yorum Yapılmış

 1. gamze 02 Eylül 2013 #

  Çok güzel bilgiler teşekkürler.

 2. nazar 03 Ocak 2014 #

  Gamzeye katılıyorum.

 3. Melisa 23 Şubat 2014 #

  Kesinlikle deneyeceğim teşekkürler.

 4. sıla 22 Mart 2014 #

  Ben saçımın uzamasını istiyorum o yüzden verilen bilgileri kullanacağım.

 5. helin 20 Mayıs 2014 #

  Bende deneyeceğim teşekkürler.

 6. mirasu 02 Kasım 2014 #

  Bence bu site çok güzel bilgiler veriyor ben sırf bu site için saçımı ölçtüm 47cm ama adam akıllı bir saç modeli yapılmıyor topuzum yanlardan çıkıyor çünkü saçım küt bana önereceğiniz bir şey var mı millet 🙂

 7. yavuz 22 Temmuz 2015 #

  Bu gerçekten işine görür mü.

 8. isra 31 Ağustos 2015 #

  Saçım küt hızlı uzaması için ne yapmalıyım acil.

 9. sude 05 Eylül 2015 #

  Teşekkürler.

 10. ekin 27 Aralık 2015 #

  Kendi haline bırakmalısın fazla merak edersen hiç uzamaz.

 11. pınar 09 Şubat 2016 #

  Benim saçım da çok uzun omuzlarda kestireceğim çünkü hint kınasından kurtulmam gerekiyor.

 12. defne 15 Ağustos 2017 #

  Tesekkurler

Bir cevap yazın