Hindistan Cevizi Yağının Saç Uzamasına Etkisi

Uzun ve sağlıklı saçlar herkesin ortak hedefi, en azından kadınların. Saç dökülmesi ve seyrelmesi de erkeklerin en büyük sorunları arasında yer alıyor. TV’de, dergilerde, internette reklamlarını gördüğümüz saç bakım ürünleri bu sorunlara bir nebze çözüm olabilir ancak bunun için iyi bir bütçe ayırmak gerekiyor. Tek seçeneğin bu pahalı ürünleri kullanmak olmaması biraz sevindirici çünkü Hindistan cevizi yağı gibi doğal ve hesaplı ürünlerle saç bakımı yapmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

İçerdiği protein ile saç derisini ve saç köklerini besleyerek daha sağlıklı uzamasına, uçlardaki kırıkların azalmasına yardımcı olur. Saç dokusunu düzelterek yıpranmış, solgun görünen saçların görünümünü geliştirir. Koparak dökülmeleri azaltır ve kepek gibi saç derisinde yaşanan sorunların sonucu olarak ortaya çıkan problemlerin tedavisinde kullanılabilir.

Amerikan Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağı ayçiçek yağıyla birlikte saç bakım ürünlerinde en çok kullanılan doğal yağlar arasında ilk sırada.

Nemlendirici Özellik

Saçların daha çabuk uzamasında önemli bir rol oynayan nem, Hindistan cevizi yağıyla yeterli oranda sağlanabilir. Nemli saç, kırılmalara karşı daha dayanıklı olur ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden daha az etkilenir. Uçlarda meydana gelen kırıklar saçların hızlı uzamasının önündeki en büyük engeldir çünkü düzenli olarak alınması gerektiğinden her 4-5 haftada bir zar zor uzattığınız saçların 2-3 santimini kaybedebilirsiniz. Hindistan cevizi yağıyla güçlenen, nemlenen ve korunan saçlarda bu süreci 8-10 haftaya çıkartabilirsiniz.


Sebum Desteği

Saç derisindeki yağ bezleri deriyi nemli ve yumuşak tutarak çatlamalara engel olur ve saç köklerinde oluşabilecek tahribatı engeller. Hindistan cevizi yağı çok kuru saç derisinde yağ bezlerinin üretemediği yağın yerine kullanılabilir ve derinin kuruması engellenebilir. Deri üzerinde kullanılmasının bir diğer faydası ise genellikle aşırı kuruyan saç derisinde görülen mantar gibi cilt hastalıklarına karşı koruma sağlamasıdır. Anti parazit özelliği ile bakteri birikimini engeller.

Hindistan Cevizi Yağının Saça Uygulanması

Diğer doğal yağlarda olduğu gibi Hindistan cevizi yağını da dire saç derisine masaj yaparak kullanabilirsiniz. Başka bir yağla karıştırmanıza gerek yok ancak kokusu daha güzel olsun derseniz bir kaç damla lavanta ya da biberiye yağı hoş bir koku verecektir. Yağı saçlarınızı şampuanlamadan veya şampuanladıktan sonra kullanmak protein kaybını en aza indirecektir.

Tavsiye edilen kullanım miktarı haftada 1 kez. Eğer saçlarınız maşadan veya boyadan çok yıprandıysa ilk bir kaç hafta haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını kullandıktan sonra özellikle saç derisinden iyice temizlemesi önemlidir. Çünkü zaman içinde saç köklerinin çıktığı gözeneklerde birikme yaparak tıkanıklığa, dolayısıyla kökün zarar görmesine yol açabilir.

,

Hindistan Cevizi Yağının Saç Uzamasına Etkisi İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. Ayten 10 Kasım 2013 #

  Saç dökülmesini de durdurdu.

 2. Balım 22 Ekim 2015 #

  Ben de kullanıyorum yaklaşık 1 aydır. Saçlarıma kuaförde oryal kullanıldı ve hayliyle aşırı yıprandı hatta çatal çataldı ama şimdi çok daha iyi.
  Herkese tavsiye ederim haftada bir mutlaka sürün. Bir yemek kaşığı zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, bal, yumurta ve sirke. Hepsinden 1 yemek kaşığı koyun ve 1-2 saat bekletin..Farkı göreceksiniz. 🙂

  • Melikşah 14 Mart 2016 #

   Yani faydası var mı emin misin?

  • Gülşen Basdem 19 Mart 2016 #

   Balım… Bu fark görsel olarak yani parlaklık mı verdi. Yoksa kırıkları da onarır mı?

 3. Esra KOÇAK 05 Eylül 2017 #

  Teşekkür ederim

Bir cevap yazın